СПРАВОЧНИЦИ И КАТАЛОЗИ
НОРМАТИВНА УРЕДБА
ПОЛЕЗНО ЗА ВСИЧКИ













03.04.2017 / 12:50 - citybuild.bg
След това Общинският съвет, който отмени решението си относно статута на града, трябва да го одобри.
Бизнесменът Радослав Йовков, който искаше да изгради на територията на стадиона спортен и спа комплекс с ТЕЦ и ски лифт до връх "Поп", замрази инвестиционните си намерения, докато обществото „узрее" за тях. Това стана след като в петък Общинският съвет на Копривщица отмени решението си за отпадане на наименованието „архитектурно-исторически резерват" от обсъжданият нов Общ устройствен план.
Всъщност, намеренията на бизнесмена за спортен и спа комплекс /без ски лифта/ не нарушават регламентираното строителство в града, тъй като футболното игрище /стадион/ в северната част има нужда от обновяване и поддръжка, казват самите автори на ОУП. Доста по-притеснително е намерението на общината за изграждане на ски писта с резервоари за вода и къмпинг, които ще имат негативно въздействие върху околната среда. Очевидно идеята на Йовков за ски лифт беше обвързана с предлаганата от местната власт писта. За развитие на ски спорта в момента на разработване на ОУП е създадено сдружение „Копривщица ски", съставено от представители на местната общност, бизнеса и администрацията.
Източник: ДЗЗД „ГРАДСКО ПЛАНИРАНЕ КОПРИВЩИЦА". Теренът на стадиона, свързан с инвестиционните намерения на Радослав Йовков, и за който е обявена процедура за концесия.
Отмяната на решението беше предшествано от коментари от президента, премиера, Министерство на културата, централата на ГЕРБ, отделни политици и граждани, както и от областния управител на София-област, която определи решението като незаконно и върна казуса за ново обсъждане. Според София Торолова не е обосновано и предложението за отпадане на охранителната зона около Копривщица, чиято цел е да защити от презастрояване хълмовете около града. За да бъдат изменени границите й, е необходимо да се спази регламентираният в Закона за културно наследство ред.
Преди заседанието в петък председателят на Общинския съвет Рашко Христов заяви, че те не са искали премахване статута на града, а промяна на думите "Архитектурно-исторически резерват", което всъщност се препоръчва и от екипа, изготвил Общия устройствен план.
Според авторите на ОУП, именно във връзка с юридическата защита на територията е необходимо да се актуализира статутът на архитектурно-историческия резерват Копривщица като групова архитектурно-строителна и историческа недвижима културна ценност „историческо селище" с категория „национално значение". Едно обаче е ПРЕДЛАГАНЕ на такава актуализация в Министерство на културата /което задвижва дълга процедура/, а друго - незаконното решение на Общинския съвет навсякъде в изготвения ОУП думите „Архитектурен исторически резерват" да ОТПАДНАТ. Крайното решение всъщност трябва да вземе Министерски съвет, който е определил града за архитектурно-исторически резерват през 1971 година.
Според бизнесмена Йовков и общински съветници идеята им не е да се застроява централната градска част, а градът да се развива извън нея. От 30 години поради липсата на възможност за добавяне на нови зони за жилищно строителство хората разделяли дворовете си и строяли вътре. В ОУП не се предвиждали нови зони за такова строителство, тъй като населението намалявало, което било рестриктивно. Освен това в плана било записано, че терените на неработещи производствени предприятия са достатъчни за промишлеността на града, но те били частни.
Според авторите на ОУП обаче около 38% от къщите в Копривщица са необитаеми, показателите на жилищния фонд не предполагат такъв тип нови строежи, а в строителните граници на града има незаети урегулирани поземлени имоти с жилищно предназначение, които могат да поемат възникнали нужди /неусвоените терени са около 17 ха (12,5 %), броят на свободни имоти е 271/. През 1987 г. за Копривщица е приет Застроителен и регулационен план (ЗРП) с автор арх. Стефан Беязов, който изпълнява и ролята на Общ устройствен план, в който като териториален резерв за бъдещо нарастване на града са определени земи в южната част по направлението Копривщица-Стрелча - квартал 120. В него обаче няма реализирано нито едно инвестиционно намерение. Според кмета проблемът бил 15-годишен спор с едно семейство. Нереализирана е и паркова зона в източна посока, непосредствено над регулационните граници на града.
Резервите, които притежава територията като степен на усвоеност и липсата на значими промишлени предприятия са значителни и позволяват развитие на нови икономически дейности, без да се търси развитие на „зелено", казват още авторите на новия ОУП. Бившето военно поделение в местността „Зайковото" например, чиято собственост е предоставена на общината от Министерство на отбраната, е предложено за обновяване и възстановяване на функциите му за складово-производствени дейности. А терените на бившия Приборостроителен комбинат, стопанския двор и мандрата „Дядо Либен"могат да задоволят териториалните потребности от бъдеще развитие.
Инвестиционните намерения на Радослав Йовков засега „остават във фризера", но местната власт има планове за изграждане на ски писта и зона за отдих с къмпинг на общински имот на около 3.5 км югоизточно от града в местността "Крива река", което можело да се реализира чрез публично-частно партньорство. Идеята за пистата е тя да се ползва целогодишно и за целта е предвидено изграждането на два резервоара с вода, от които ще се прави изкуствен сняг през летните месеци.
Северната (долна) част на терена, предвиден за УЗ „Ски-писта", заета предимно от насаждение на бял бор
Освен редица други негативни въздействия върху околната среда /животински и растителни видове и засушаване на почвата/ според доклад на ДЗЗД „Градско планиране Копривщица" планираните ски писта, къмпинг и резервоари биха унищожили предимно основна част от гнездовото и ловно местообитание на гнездящата в близост двойка орли, а значително негативно въздействие се очаква и върху колонията и местообитанието на лалугера. Затова се предлага отпадане на инвестиционното наерение.
Находища на лалугер (Spermophilus citellus) (жълти маркери) в устройствени зони „къмпинг" (кафеникав полигон) и „ски-писта" (зелен полигон) в местността Крива река
Спортната инфраструктура в Копривщица не е развита. Тя е представена предимно от Крайречен парк „Тополница" по протежение на едноименната река, в който има цветни градини, детски площадки, развлекателни и спортни съоръжения. Копривщица има и аквапарк, финансиран от ПРСР, който представлява многофункционален басейн с плувен тракт, водни атракции, водна пързалка и детски басейни, със затревено плажно пространство около него, обслужваща сграда, душове и паркинг за автомобили, велосипеди и мотоциклети.
Зона за отдих и спорт е предвидена в новия ОУП - чрез отчуждаване на частен терен за устройване на парк в местността „Баркиш" /в регулационните граници на града - поземлен имот с идентификатор 38558.3.282./, позволяващ отдих и рекреация по протежението на един от новопредвидените културно-познавателни маршрути. Около р. Тополница ще бъдат доизградени основните линейни елементи на парковата среда и на спорта, казват още авторите на новия ОУП.
Предстои Национален експертен съвет по устройство на територията и регионалната политика да разгледа Общия устройствен план (ОУП) на общината, а общинският съвет да го одобри.
Междувременно пожар край Копривщица продължи да поддържа вниманието към града през почивните дни. В събота в 14:42 часа в РДПБЗН-София е съобщено за горски низов пожар в община Копривщица, местност „Русаковото" и местност „Левчето". Горските масиви са собственост на ДГС-Пирдоп и община Копривщица. На мястото е изпратен екип на РУПБЗН-Копривщица с 1 „УАЗ" 469 и 7 служители личен състав. За погасяването на пожара е оказана помощ от ДГС - 5 служители с 3 високо проходими автомобила. Унищожени са 76 дка иглолистна гора, 96 дка широколистна гора и 100 дка лесонепригодни площи. Спасени са 100 дка смесена гора. Причината за пожара е умисъл.
Ема Димитрова
|



25.04.2018 / 17:03 - Центрове за здравно-социална грижа за деца ще бъдат изградени в Русе
25.04.2018 / 15:42 - Изграждат 74 социални центъра за грижа на възрастни с увреждания в страната
25.04.2018 / 14:29 - Инж. Иван Иванов беше преизбран за председател на Българска асоциация по водите
25.04.2018 / 13:37 - Ново ръководство избра БАИС на Общо събрание
25.04.2018 / 12:29 - Продължава рехабилитацията на пътната инфраструктура във Варна
25.04.2018 / 11:29 - Безплатна онлайн програма обучава по проекти за енергийна ефективност
всички...

25.04.2018 / 15:42 - Изграждат 74 социални центъра за грижа на възрастни с увреждания в страната
25.04.2018 / 14:29 - Инж. Иван Иванов беше преизбран за председател на Българска асоциация по водите
25.04.2018 / 13:37 - Ново ръководство избра БАИС на Общо събрание
25.04.2018 / 12:29 - Продължава рехабилитацията на пътната инфраструктура във Варна
24.04.2018 / 15:15 - Възможността за развитие е едно от „болните места“ на архитектите
24.04.2018 / 13:27 - Компания иска дa изгради база за ездитни коне край курорта Банско
всички...

24.04.2018 / 15:15 - Възможността за развитие е едно от „болните места“ на архитектите
23.04.2018 / 13:50 - 9 архитекта и 1 дизайнер "без страх" разказаха за предизвикателства в професията
20.04.2018 / 10:30 - По-голяма оперативност в работата на НИНКН обеща министърът на културата
19.04.2018 / 15:57 - Все още има някои неясноти около ареста на Иванчева
18.04.2018 / 12:10 - Строителен предприемач е бил изнудван от кмета на „Младост”
17.04.2018 / 15:00 - Арестуваха кмета на район "Младост" Десислава Иванчева
всички...


