СПРАВОЧНИЦИ И КАТАЛОЗИ
НОРМАТИВНА УРЕДБА
ПОЛЕЗНО ЗА ВСИЧКИ













18.11.2019 / 18:28 - CityBuild.bg
Дигитализация, автоматизация и космическата архитектура бяха част от темите на форума.
На 16 ноември ЕТЕМ за пети път събра световно признати имена в архитектурата на Международна конференция за фасаден инженеринг. На всеки две години събитието се превръща в професионална платформа, на която се представят последните иновации и тенденции във фасадния инженеринг, най-новите идеи и концепции в областта на архитектурата и устойчивото развитие на градската среда, както и най-актуалните строителни технологии. Форумът е подкрепен от Американския съвет за високи сгради и градска среда (CTBUH), в който ЕТЕМ членува. Основно място сред темите на конференцията в Sofia Event Center заеха проектирането, изграждането, експлоатацията и най-новите тенденции и решения при фасадния инженеринг. Сред акцентите на форума бяха дигитализацията в архитектурата и автоматизацията на различните процеси.
Cъздaвaнeтo нa пoдxoдящa cpeдa в един глoбaлен тexнoлoгичeн пaзap e чacт oт цeлитe нa мeждyнapoднaта ĸoнфepeнция пo фacaдeн инжeнepинг - с тези думи се oбъpнa ĸъм нaд 700 yчacтници на форума Лaмбpoc Янyxoc, гeнepaлeн мeниджъp нa ЕТЕМ Grоuр.
„Събираме лидерите и големите имена в архитектурата, за да насочим вниманието към пътя към по-зелено бъдеще. Устойчивият успех е нашата голяма цел. Технологиите се променят с минути, а прогресът не подминава света на фасадите", каза Христо Ничев - архитектурен консултант в екипа за големи проекти на ETEM.
„Компанията през последните месеци претърпя организационни промени с цел по-ясен и точен фокус и е с един от най-младите екипи в бранша", каза още Ничев. През последните 6 години той участва в разработването на нови системи, фасаден инженеринг, както и в обучителни презентации и лекции през Асоциацията за фасаден инженеринг. Христо Ничев заема и важна част от екипа, работил по проекта InDeWaG - иновативен проект в сферата на фасадното проектиране, което цели създаването на стъклопакети с циркулиращ флуиден поток. Наскоро в БАН беше открит демонстрационен павилион по проекта.
Снимка: БАН
Портфолиото на ETEM представи главният технически директор на компанията д-р Павлос Ватавалис, който вече 10 години изнася лекции по теми, свързани с интелигентните фасади и следи всички комисии по стандартизация, свързани със CEN и ISO по отношение на врати, прозорци и окачени фасади.
Ватавалис разказа накратко за спецификите нa cиcтeмитe на ETEM зa вpaти и пpoзopци, пepгoли и cтъĸлeни бaлюcтpaди, като акцентира върху тяхното усъвършенстване и качества.
Д-р Ватавалис съобщи, че тази седмица архитектите ще могат да изтеглят BIM библиотеки както за основните прозорци на ETEM, така и за отваряемите и плъзгащите се, и обяви ново партньорство мeждy ETEM и португалския бранд за минималистични алуминиеви системи HYLINE. ЕТЕМ официално включва в своето портфолио всички продукти на марката, като ще бъде неин ексклузивен представител за Югоизточна Европа.
Симбиозата строителство-проектиране беше акцентът в презентацията на Мирон Мутияба - главен проектант в Zaha Hadid Architects. Независимо от размера и мащаба на проектите, изследванията и иновациите са основна част от процеса, каза той. Интересът му е фокусиран в прилагането на параметричния дизайн в архитектурата и в разработването на нови изчислителни техники при проектирането и рационализирането на сложни фасади.
Мирон Мутияба е част от екипа, проектирал 5-звездния Morpheus Hotel в Макао (2018) - първата в света висока сграда с екзоскелет в свободна форма. Мутияба разказа за изчисляването на компонентите на фасадата на хотела, включващо цялостното проектиране и рационализиране на алуминиевата облицовка на екзоскелета, както и за изpaбoтвaнeтo нa oтдeлнитe eлeмeнти и тяxнoтo cглoбявaнe нa мяcтo. Основни предизвикателства са били количеството компоненти и тяхното свързване, както и сложността на формата.
Снимка: Zaha Hadid Architects, Morpheus Hotel
„Започнахме да проучваме възможностите за конструкция и стигнахме до създаването на свободната форма осмица", обясни архитект Мутияба. Morpheus Hotel следва свободната форма на конструкцията и целия проект се води от концепцията за „непрекъснатост на пространствата". Носеща конструкция на сградата са две кули, свързани на 4 нива, с общо фоайе в партерния етаж. Впечатляващ е атриумът със своите 140 метра височина, който поставя сериозни коструктивни предизвикателства. Проектът е архитектурно постижение - с оптимален баланс между параметрично проектиране и устойчиви характеристики на фасадата. *Очаквайте още подробности за проекта.
Снимка: Zaha Hadid Architects, Morpheus Hotel „Имаме проекти в 122 града, като работата ни е свързана с природата, с топографията, с пейзажа. Нашите проекти имат своето ДНК и са специфични за локацията, в която се намират", каза Филип Фуше - директор на международното бюро SAOTA, където ръководи дейностите по проектиране, CGI и BIM. Фуше има особен интерес в областта на традиционната архитектура и устойчивост, които прилага в различни проекти.
SAOTA е начело на южноафриканската архитектурна индустрия повече от две десетилетия с множество проекти - от корпоративни и институционални до търговски и жилищни. „Нашите проекти представят природата по нов начин, като често тя става част от интериора. Идеята ни е да уловим гледката и да я сложим в рамка", каза още Фуше. Той показа няколко проекта, които демонстрират именно този подход. *Очаквайте подробности за тях.
„Това, което обединява нашите проекти е, че повечето от тях започват с рисуване на ръка, като искаме те да могат да бъдат усетени, докоснати, да носят емоция. Важно е да придадеш на материала душа, която отива извън функцията. Идеята ни е така да вложим фасадните компоненти, че те да се адаптират към средата - като за целта правим най-различни симулации и изчисления", каза Пабло Заморано от Heatherwick Studio - водещо звено и ръководител на геометрията и изчислителния дизайн. Заморано активно работи във всички студийни проекти, като предоставя експертиза и насоки за прилагане на нови технологии и техники, както и за изпълнението на предизвикателни геометрии.
Заморано разказа за един емблематичен проект на студиото - Bund Finance Centre в Шанхай. Сградата е с движеща се фасада, вдъхновена от традиционните китайски театри и облеклото на булките с висящи нишки от ръбовете на ритуалните шапки. Затова и триетажната сграда е проектирана с фасада, наподобяваща воали от 670 броя висящи бронзови тръби. Интересното е че всички тръби се въртят ефирно около сградата, като при тяхното движение вътрешността на сградата се закрива и открива. Вижте повече в CityBuild.bg тук.
Снимка: Heatherwick Studio. Bund Finance Centre (Fosun), Шанхай, Китай, 2017 Оригами е в основата на идеята за новата фасада и покрив при връщането към живот на две викториански сгради и пространството между тях в Кингс Крос в Лондон. Пабло Заморано е заместник-ръководител на проекта Coal Drops Yard. През 2014 г. на студиото е възложено радикално преосмисляне на квартала и предизвикателството да се превърнат остарелите сгради и дългите ъглови обекти в оживено средище за търговия на дребно и място за срещи на обществеността. Заморано е ангажиран с развитието на геометрията на проекта, както и с координацията на производството на всички сложни компоненти. *Очаквайте подробности за проекта.
Снимка: Heatherwick Studio. Coal Drops Yard - квартал за търговия и публично пространство в Лондон, 2014
„Архитекти, инженери и производители трябва да работят заедно, а мултидисциплинарният подход е тясно свързан с технологиите", каза по време на конференцията за фасаден инженеринг Георги Петров - архитект и строителен инженер, асоцииран директор в нюйоркския офис на SOM (Skidmore, Owings & Merrill), където работи предимно по специални стъклени и стоманени конструкции в Северна Америка, Азия и Близкия Изток и проекти на високи сгради (7 от най-високите 15 сгради в света са по проекти на фирмата).
„Необходимо е да намерим правилната геометрия и да оптимизираме сградите така, че да намалим въглеродния отпечатък", каза арх. инж. Петров и показа впечатляващи проекти на студиото. *Очаквайте подробности за тях.
Снимка: SOM. United State Air Force Academy - Center for Character & Leadership Development - Колорадо, САЩ, 2016
Снимка: SOM. KAFD Conference Center - Риад, Саудитска Арабия, 2017
Снимка: SOM. Manhattan West - 300-метрова кула в Ню Йорк, 2019
Снимка: SOM. LIRR Penn Station в Ню Йорк, САЩ - очаква се откриване след година
От лунни колонии до марсианските - това е едно от новите предизвикателства за настоящото поколение архитекти, които работят по бъдещите пространства за хората. Сериалът „Космос" на американския астроном и астробиолог Карл Сейгън са първоначалното вдъхновение за арх. инж. Георги Петров, който има лидерско място в проектирането на структури в космическото пространство. „Предизвикателства пред нас са как да намалим обемите и теглото, каква да е обвивката, изолацията и формата на различните хабитати, които се планират на Марс например", каза Петров. *Има ли космически фасаден инженеринг - очаквайте интервю.
Интегрираната работа между архитекти, инженери и производители също беше акцент в презентацията на Даниел Босиа, инженер по конструкциите, директор „Проектиране" в Thornton Tomasetti. Той е сътрудничил на международни архитекти с висока популярност, има водеща роля в дизайна на проектите, като работи от ранните концептуални етапи до детайлно проектиране и строителство, създавайки нови форми, базирани на иновативни структурни принципи и материални технологии. Босиа е доказан екперт в изчислителния дизайн, като е бивш съосновател на отдела за напреднала геометрия в Arup и ръководител на екипа за параметрични приложни изследвания в AKT-P.ART.
Босиа сподели, че екипът на бюрото извършва редица изследвания върху материали и иновативни технологии за изграждане на фасадни обвивки. Той показа различни структурни проекти, които първоначално са били тествани като 3D модули, а след реализирани в различни мащаби. Даниел Босиа сподели, че Thornton Tomasetti разработват редица цифрови инструменти, които в момента позволяват на бюрото да работи по гъвкав и адаптивен начин, моделирайки различни повърхности в реално време. Това позволява на момента да се анализират структурите, да се оптимизират конструкциите и да се симулира средата около сградата. Thornton Tomasetti имат проекти в 54 страни, разполагат с около 1 500 инженера и работят както по пет от най-високите сгради в света, така и по сгради, които не са конвенционални и са оригинален резултат от форма, структура и пространство - като наклонената жилищна сграда с триъгълна форма в Ню Йорк. *Очаквайте подробности за проектите.
VIA 57 WEST, Ню Йорк, 2016
Снимка: Thornton Tomasetti. The Shed - ново мулти арт-пространство в Манхатън, Ню Йорк, 2019
Снимка: Hudson Yards New York. Vessel Structure Tops Out - интерактивна структура в западната част на Манхатън, 2019
„Архитектурата е предназначена да служи на хората, а фасадата е лицето, с което се представяме пред тях и най-важният инструмент. В проектите си търсим хармония с контекста на средата, динамична връзка между интериор и екстериор и се стремим да предлагаме нови архитектурни решения, които да предизвикват технологиите и процесите", каза арх. Ангел Захариев от „А и А Архитекти". Според него разнообразието на хората и живи организми се мултиплицира в облика на градовете и тяхната архитектура. В професионалната си практика той е ръководил проектирането на мащабни инвестиционни проекти като Бизнес Парк София, Капитал Форт, Музейко, Резиденшъл Парк София и Актив-Галакси.
„А и А Архитекти" разчитат на широк кръг от утвърдени професионални партньори в областта на архитектурното и инженерно проектиране. Студиото работи по едни от най-значимите в пространствено и архитектурно отношение проекти в София и България, като Sofia Capital City и Sky Fort. Офис сградата Capital Fort е първият небостъргач в София с височина от 126 метра и авангардни архитектурни форми. Целият комплекс Sofia Capital City е мащабен проект за изграждането на ново „бизнес сити" с високи и модерни сгради, което ще обедини и съседните проекти в общата среда.
Визуализация: „А и А Архитекти". Sofia Capital City, включващ изградената Capital Fort и изграждащата се Sky Fort
Снимка: „А и А Архитекти". Capital Fort
Визуализация: „А и А Архитекти". Sky Fort
Един от последните впечатляващи проекти на студиото е Сграда 15 в Бизнес Парк София. *Може да прочетете повече за нея в CityBuild.bg тук.
Снимка: "А и А Архитекти". Сграда 15, Бизнес Парк София, 2019
Oman Botanic Garden в процес на изграждане в подножието на планината Ал Хаджар е проект, чиито фасадни обвивки на структурите (нещо като парници в пустинята) се изграждат в зависимост от необходимите условия за различните растения, със съобразяване относно тяхната потенциална височина, с гъвкава система за засенчване, с отваряеми фасади, за да се отвежда топлината, с достатъчно светлина и достъпност, със скрито машинно отделение под сградите и фотоволтаици за енергийна ефективност. „Стараем се да не строим там, където няма нужда", каза Стивън Кенеди от архитектурното бюро Grimshaw - в момента негов асоцииран партньор.
Стивън Кенеди работи върху разширяващ се международен портфейл от проекти, които имат за цел опазването и популяризирането на екологичното, природното и културното наследство, като ботаническата градина в Оман, където ще се комбинират отглеждането, проучването и опазването на богатата местна флора с разнообразни активности за опазване на растенията, екологично образование и градинарство.
Снимка: Grimshaw. Oman Botanic Garden
Снимка: Grimshaw. Oman Botanic Garden
Снимка: Grimshaw. Oman Botanic Garden
„Обичаме вдъхновяващи проекти и да се забавляваме" - с тези думи инж. Владимир Маринов започна презентацията си за висококвалифицирания изчислителен подход, съчетан със солиден опит в проектирането. Той е магистър-инженер и съосновател на фирма Define engineers. С успешното проектиране на редица престижни проекти по целия свят, Маринов е считан за един от ключовите новатори в сферата на специалните конструкции. Проявява специален интерес към работата по проектови задания с висока сложност. Той представи иновативен софтуер, който изцяло ще промени връзката клиент-архитект и ще я дигитализира. Всеки желаещ ще може да конфигурира параметрите на мечтания жилищен проект директно в уебсайт платформа, като ще може да си калкулира всяка промяна в „къщата". След като проектът е завършен - като вид и разгърната площ, клиентът с едно натискане го изпраща към екип от 3-ма архитекти. Според Маринов това е бъдещето на проектирането, което ще направи много инженерни специалисти излишни, но ще удовлетворява крайния клиент.
След завършването си в Лондон, Владимир Маринов е работил за водещи в сферата на строителното инженерство фирми. В момента е почетен лектор в Импириъл Колидж Лондон, където преподава дигитален дизайн на студенти по гражданско строителство. А фирмата Define engineers успява да се наложи като една от най-проспериращите бутикови инженерни фирми в Европа. В обхвата на работата й попадат предимно сложни геометрични проекти с висок световен статут. Но и по-малки вдъхновяващи обекти.
Снимка: Define engineers. The Nest - пространство за провеждане на курсове, Великобритания, 2017
Снимка: Define engineers. Sagrada Familia - работи се върху стъклено съоръжение за асансьор, Барселона, 2018
Снимка: Define engineers. Project Gravity - инсталация-експеримент за гравитация и товароносимост, Дюселдорф, 2018
Визуализация: „А и А Архитекти". Sky Fort - работи се върху подиума и панорамната платформа на изграждащата се най-високата сграда в България (202 м), София, 2018
Предстоящите събития на Council on Tall Buildings and Urban Habitat представи арх. Мануела Белова от VA Architects. От три години тя е представител на CTBUH за България. Арх. Белова запозна аудиторията с предназначението и дейността на световната професионална организация. Съветът определя критериите за височина на сгради и присъжда международна титла „най-висока сграда".
В момента Американският съвет за високи сгради и градска среда има мрежа от над 2 милиона члена в офиси по цял свят, като дейността му акцентира върху роботиката във високото строителство, топлите връзки между високите сгради, и фасади, устойчиви на циклони. Очаква се скоро да излезе техническо ръководство за достъпа и поддръжката на фасади във високите сгради. През 2020г. предстоят и две събития.
В края на конференцията инж. Beнeтa Hoвaĸoвa, бивш R&D диpeĸтop нa ĸoмпaниятa и eдин oт пъpвитe opгaнизaтopи нa фopyмa, получи cпeциaлeн възпoмeнaтeлeн плaĸeт от гeнepaлния мeниджъp нa ЕТЕМ Grоuр във връзка с тръгването й по нов професионален път, но отново свързан с фасадния инженеринг. „Това бяха славни години, блaгoдapя нa ETEM, ĸoитo ми дaдoxa мнoгo. Ще продължим да правим нови, още по-хубави проекти", каза инж. Hoвaĸoвa.
Снимки от форума: CityBuild.bg
|



18.01.2021 / 15:25 - Ще ремонтират Художествена галерия „Жорж Папазов” в Ямбол
18.01.2021 / 14:27 - Сградите трябва да имат технически паспорт до края на 2022 година
18.01.2021 / 13:30 - Засилен интерес отчитат към фотоволтаични системи в община Горна Оряховица
18.01.2021 / 12:28 - Внесоха проект за ремонт на градския стадион в град Тервел
18.01.2021 / 11:20 - Хипермаркет във Варна в унисон с най-новите екологични стандарти
18.01.2021 / 10:25 - Ремонтират сградата на ДКЦ Поликлиника в Казанлък
всички...

15.01.2021 / 17:21 - Фандъкова: Стратегически цели и инфраструктура отличават бюджета на София
15.01.2021 / 14:25 - Столична община с възможност за провеждане на онлайн обществени обсъждания
15.01.2021 / 12:29 - "Метрополитен" обяви обществена поръчка за следващия участък
15.01.2021 / 09:30 - Премахват незаконни гаражни клетки в София
14.01.2021 / 15:34 - През май София ще има мобилен планетариум
14.01.2021 / 13:50 - Със заем от 60 млн. евро в София ще се изграждат важни инфраструктурни обекти
всички...

15.01.2021 / 10:30 - Инвеститор иска да изгради подземен паркинг до хотел „България“ в Бургас
14.01.2021 / 13:50 - Със заем от 60 млн. евро в София ще се изграждат важни инфраструктурни обекти
13.01.2021 / 16:28 - Одобриха 2 118 718 лв. за изграждане и ремонт на ясли, детски градини и училища
12.01.2021 / 16:19 - Стандартът на живот в Североизточен район ще е фокус на териториалните инвестиции
11.01.2021 / 12:34 - Културният дом на Нефтохимика в Бургас отвори врати за посетители
08.01.2021 / 13:29 - Стартира избор на изпълнител на инсинератора в София
всички...


