Най-голямата беда за архитектите е корупцията в условията на криза
Безработицата в отрасъла, монополът на администрацията и проблемите с обществените поръчки са другите акценти в Проекта за Обща концепция за политиката на КАБ за 2013-2020.
Той беше представен днес по време на Общото събрание на Камарата на архитектите, което се провежда в Несебър.
„Девет години след основаването на Камарата и десет години от влизане в сила на ЗКАИИП можем да се „похвалим" с бавен, трудно работещ, застаряващ организъм, притиснат от кризата и от консервативни, рестриктивни вътрешни правила и вмешателства", казват от работната група от 13 архитекти1, изработила проекта за Обща концепция, направляваща политиката на КАБ за периода 2013-2020.
Те цитират няколко цифри от доклад на Камарата на Строителите:
- 80% от фирмите в бранша съкращават персонал;
- 1000 малки фирми фалират или прекратяват дейност годишно;
- Инвестициите в сектор „Строителство" намаляват от 21 милрд. на 11 милрд. (от 2011 до 2012 г.);
Според работната група нищо добро не се очертава за 2013. От 256 000 души, заети в бранша преди 3 години, в момента цифрата е 111 000 с тенденция надолу. Обществените поръчки и Оперативните програми (80% от средствата на държавните поръчки за ОП по ЗОП са оттам, а 90% от тях са пари от ЕС) - голямата и единствена надежда за финансиране от държавата, се ползват от 1.3% от фирмите в бранша. Големите оператори там са 1.9%, а малките и средните - 98%.
За това говорят и данните на АСЕ за 2012 г. Ако европарите са единствените реални инвестиции в отрасъла, в който е нишата на Свободните архитекти - членове на КАБ (по замисъл), то, за да се стигне до тях чрез възлагане по нормалния законов начин, шансът се усмихва на малцина, казват от КАБ. Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност споделя, че официално делът на корупцията е във възлагащата администрация и е 20% от цената на поръчките - от 2.7 милиарда лева за строителство.Това прави приблизително 54 000 000 лв. за проектиране (2% от строителната стойност), и от тях - 10 800 000 лв. - за рушвет (по откровение на АОП), казват от работната група, изработила проекта за Обща концепция, направляваща политиката на КАБ за периода 2013-2020
Според тях задачите за проектиране се отнемат от одобряващата администрация и се насочват към свързани лица и обръчи от фирми. Заданията за ОП се изготвят в условия на доказан дефицит на компетентност на ниво ведомствена администрация, а в комисиите рядко присъстват компетентни специалисти със съответстваща правоспособност поради пожелателните текстове в ЗОП.
С последните промени в ЗУТ свързани лица, в конфликт на интереси, групирани около главните архитекти и одобряващата и възлагаща администрация, и дискриминационни текстове в програмите на Обществените поръчки по ЗОП, опорочават и обезсмислят усилията на свободните архитекти, изкарващи насъщния само с проектиране. Въпреки приказките за „свободен пазар" и свободно упражняване на свободната професия Архитект.
Ето и някои от изводите на Работната група:
1. Най-голямата беда за професията в момента е огромната корупция, обхванала държавата в състояние на криза;
2. Безработицата в отрасъла;
3. Монополът на държавната и общинска администрация - одобряваща, възлагаща и едновременно проектираща.
4. Дискриминационните изисквания в ОП за непосилни обороти като условие за участие в процедури по възлагане; незачитането на Наредбата за конкурсите при ОП за проектиране; недопускането на експерти на КАБ за участие в комисиите за ОП по ЗОП; липсата на такива при изработването на заданията за ОП; липсата на капацитет и компетентност на администрацията, подготвяща и провеждаща процедурите за възлагане на ОП;
5. Безпрецедентно ниският обществен престиж на професията и девалвираните архитектурни ценности.
6. Безпомощните текстови опити след последните промени на ЗАПСП за авторското право на архитектите.
7. Факт е и нарастващият (при системна криза в бранша) брой на ВУЗ, произвеждащи архитекти - преди 40 години - 70 на година, а в 2012-2013 - по около 350 - в 2 държавни акредитирани и нотифицирани висши училища и 3 частни висши училища. С тенденция за още...
8. Задължението на държавата - да предостави по реда на ЗДС помещение - държавна собственост за упражняване дейноста на КАБ (Параграф 33 от ПЗР на ЗКАИИП), остава неизпълнено за 10 години oт съществуването на камарата като саморегулираща се структура.
Работната група от членове на КАБ предлага на Общото събрание основните позиции, приети от делегатите по краткосрочните стратегически цели да залегнат в промените и допълненията на Устава, Професионалния кодекс и вътрешната нормативна уредба на Камарата за периода 2013 - 2016 г., а дългосрочните стратегически цели да бъдат перспектива за промени и усъвършенстване на Законодателството за периода 2013-2020 г.
1 Работната група е в състав: арх. Христо Чепилев (председател), арх. Румен Йотов, арх. Весела Георгиева, арх. Светломир Никодимов, арх. Благо Стоев, арх. Венета Кавалджиева, арх. Иван Аврамов, арх. Габриела Семова, арх. Милен Русенов, арх. Веселин Дуковски, арх. Емил Жечев, ланд. арх. Емил Галев и арх. Лило Попов.