Малки ВЕЦ-ове по реките ще направят преглед на съоръженията

55

Целта е да се види къде нанасят щети върху природата.


Снимка: Капитал

„Виждаме много дефекти, ще търсим механизъм те да бъдат отстранени“, е заявила министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова на среща с представители на Съюза на производителите на екологична енергия във връзка с проблема с учредяването на вещно право на строеж в коритата на реки, които са публична държавна собственост. Това съобщиха от МРРБ. В разговора са участвали също Цветелина Лазарова – началник на кабинета на регионалния министър, заместник-министър Иван Шишков, началникът на ДНСК Влади Калинов и Атанас Паскалев – съветник на министър Комитова.  

По време на срещата е било договорено собствениците на малки ВЕЦ-ове по реките да направят преглед на съоръженията, за да се види къде нанасят щети върху природата, както и да предложат решения за тяхното отстраняване. След като представят доклад с резултатите от направения преглед, за съоръженията, които са изрядни, ще бъдат предприети действия за нормативно решаване на въпроса с липсата на учредено вещно право на строеж. За останалите това ще бъде направено, след като се реализират необходимите мерки, чрез които да бъдат отстранени нанесените върху природата поражения. „Очакваме пълно съдействие и на доброволен принцип“, е подчертала арх. Комитова, като е допълнила, че държавата ще окаже необходимата подкрепа на бранша, но компромиси с неизрядните няма да бъдат допускани.  

Снимка: МРРБ

Заместник-министър Шишков е обърнал внимание, че при извършване на прегледа на първо място трябва да стане ясно има ли отклонения от утвърдените за изграждането на съоръженията проекти, след което да се направи проверката за въздействието им върху околната среда. Арх. Шишков е допълнил още, че собствениците ще трябва да компенсират държавата за времето, през което съоръженията са работили в отклонение на нормативните изисквания.  

Началникът на ДНСК арх. Калинов е заявил, че има няколко много важни момента, на които трябва да се обърне внимание – начинът, по който ВЕЦ-овете по реките застрашават животинските видове и пресъхването на коритата. Той е настоял и за извършване на строг мониторинг на работата на съоръженията.  

Според информацията на МРРБ, представителите на съюза –– председателят на Управителния съвет Иво Арсов, Ивайло Йотов и адв. Георги Тошев, са заявили, че ще бъдат положени максимални усилия за извършване на необходимата проверка, след което ще представят съответните документи. Те са изразили подкрепа за разумните според тях предложения от страна на министър Комитова и са посочили, че ще предприемат всички мерки за отстраняване на щетите върху околната среда, където те са факт.  

Димитър Куманов от Асоциация „Балканка“, който също е участвал в срещата, е изразил несъгласие с предложението и е настоял за спазване на действащото законодателство, казват от МРРБ. Представителите на бранша са подчертали, че ще уважат мнението на неправителствените организации, които имат добри предложения.


Вчера представители на хидроенергийния сектор съобщиха, че ще се срещнат със служебния министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова заради спорни поправки в нормативни актове на кабинета Борисов 3, които ще доведат до затварянето на 29 ВЕЦ-а до края на годината и още десетки през 2022-ра. Приети през последните 3 години текстове, включително и дни преди оставката на правителството на ГЕРБ, ще оставят без разрешителни всички съоръжения за водовземане, изградени в коритата на реките и въведени в експлоатация след 9-ти август 2010 г. Това са повече от 60 ВЕЦ-а с обща инсталирана мощност близо 120 МВт, в т.ч. и централи на НЕК, както и всички други ползватели на води от коритата на реки, като ВиК дружествата, „Напоителни системи“ и индустриалните предприятия. Това означава, че в следващите месеци се блокира 20% от производството на най-евтиния ток, произведен от възобновяеми енергийни източници в България и то в момент, когато цената на борсовия ток е на безпрецедентни нива в историята и надминава 400 лева.

Според Иво Арсов – председател на УС на Съюза на производителите на екологична енергия (СПЕЕ), изход от казуса има и той е свързан с прецизиране на съществуващите нормативни актове. Има и прецедент, който вече е решил въпроса за три от общо 240 водноелектрически централи. Същият механизъм за придобиване на ограничени вещни права от бранша настояват да бъде приложен спрямо всички съществуващи съоръжения, а ситуацията е докарана до там, че не може да се чака следващо редовно правителство. „Подкрепяме усилията на МРРБ за обезвреждане на тази „мина“, заложена от предишното управление, и очакваме тя да намери своето бързо решение още в рамките на служебния кабинет“, категоричен е председателят на СПЕЕ. 

ОЩЕ НОВИНИ

Приключи ремонтът на моста над река Равадинска в Община Созопол

Приключи ремонтът на моста над река Равадинска в Община Созопол

Предишната конструкция имаше две тръби, като при по-интензивни валежи се стигаше до заливане на прилежащи на реката терени, пътното платно, частните имоти в близост, както и аквапарк „Нептун“, затрудняваше се и достъпът до с. Равадиново

Благоустрояват парк "Калето" и едноименната средновековна крепост в Свищов

Благоустрояват парк "Калето" и едноименната средновековна крепост в Свищов

Цели 6 години продължиха дейностите по проучване, експониране и социализиране на крепостта, както и на парковата зона около нея

Стартира дългоочакваният ремонт на пешеходната зона в централната градска част на Добрич

Стартира дългоочакваният ремонт на пешеходната зона в централната градска част на Добрич

В тази връзка от Общината дадоха информация за премахването и засаждането на дървета в зоната, заради което имаше протести

Община Бургас продължава с поетапното обновяване на своята осветителна система

Община Бургас продължава с поетапното обновяване на своята осветителна система

Започва обновяване на осветлението в „Сарафово“ и „Крайморие“, следват още няколко квартала

Приет е Общият устройствен план на община Чирпан

Приет е Общият устройствен план на община Чирпан

До няколко месеца предстои и въвеждане на Географска информационна система, която ще позволи срещу единен граждански номер получаване на кадастрална информация