До 2000 евро подарък за енергийна ефективност на дома

1636
Как може да се пести от енергия и горива с помощта на Програмата за енергийна ефективност в дома REECL.

Вече няколко години по Програмата за енергийна ефективност в дома REECL българските домакинства имат възможност да получат средства за финансиране на енерго-ефективни мерки в жилищата си.

Европейската комисия, Европейската банка за възстановяване и развитие и Агенцията за енергийна ефективност разработиха Програмата REECL, за да помогнат на българските домакинства да намалят своите разходи за отопление.

Програмата представлява кредитен механизъм в размер на 50 млн. евро за финансиране на енергийната ефективност в жилищния сектор. Средствата се предоставят на утвърдени български търговски банки за отпускане на потребителски кредити за енергоспестяващи мерки в българските домове. Те включват: енергоефективни прозорци, изолация на стени, подове и покриви, ефективни печки и котли на биомаса, слънчеви нагреватели за вода, ефективни газови котли и термопомпени климатични системи.

Кредити и безвъзмездна финансова помощ по Програмата REECL се предлагат на потенциалните кредитополучатели до 20 Януари 2010 г. Според плановете общият брой на проектите за енергоспестяване в дома, финансирани по тази програма би следвало да достигне 30 000.

За стимулиране внедряването на енергоспестяващи мероприятия в дома е предвидено допълнително безвъзмездно финансиране в размер на 14.63 млн. евро. Безвъзмездното финансиране се отпуска от Международния фонд Козлодуй, който е основан през 2000 г. със средства на Европейската комисия, страни-членки на ЕС и Швейцария.

Средствата се изплащат след завършване на монтажните работи и след проверка на тяхното изпълнение от независим консултант. Всяко домакинство-кредитополучател има право да ползва безвъзмездна финансова помощ в размер до 30 % от стойността на проекта за енергоспестяване.

Безвъзмездна насърчителна помощ се предоставя в рамките на Програмата за енергийна ефективност в дома REECL, при условие, че е ползван целеви кредит от банка, която участва в тази програма. При спазване на правилата и условията, домакинствата имат право да получат помощ в размер до 20% (при индивидуално участие) или до 30% (при групово участие) от главницата на кредита за проектиране, доставка и монтаж на енергоспестяващите мерки. Сумарно безвъзмездната помощ не може да надхвърля левовата равностойност на 2000 евро за едно домакинство.

Кредитополучателите имат право да получат помощ в размер до 30%, когато те, като етажни собственици в многоетажна жилищна сграда, се сдружават и предприемат изпълнение на енергоспестяващи подобрения на цялата сграда, в която живеят.

Необходимо и задължително условие е кредит по тази програма да е ползван от поне 50% от домакинствата, отпуснат на всички от една и съща финансираща банка.

Кредитополучателят трябва да кандидатства за полагаемата помощ след успешно завършване на проекта за енергоспестяване, финасиран с потребителски заем от участваща банка, но не по-късно от 3 месеца след отпускане на кредита.

Българските банки, които участват в Програмата REECL са Българска пощенска банка, Банка ДСК, УниКредит Булбанк, Обединена българска банка, ПроКредит банк, Райфайзенбанк.

За кредит по програмата за жилищна енергийна ефективност могат да кандидатстват на български граждани от 18 до 63 години, с постоянно местоживеене в страната. От тях се изисква да работят по трудово или приравнено към него правоотношение за неопределен срок или по договор за управление и контрол. Те също така могат да упражняват стопанска, занаятчийска дейност или свободна професия.

Обикновено кредитоискателят трябва да представи някои основни документи. Това най-често са искане за кредит – по образец на банката, копие от документ за самоличност, заверено от работодателя копие от трудов договор/договор за управление и контрол или граждански договор, удостоверение за трудова заетост от работодателя, копие от данъчна декларация по Закона за облагане доходите на физическите лица (при получени доходи от извънтрудови правоотношения). По преценка на банката могат да бъдат поискани и други документи.

В случая е необходимо също така да се подготвят определени книжа и за самия проект и да се представят на финансиращата институция. Това са оферта или проформа фактура от избраната от фирма за доставка и монтаж, оригинална фактура от фирма за доставка и монтаж при завършване на проекта. По образец на банката се подават също протокол за извършени работи и искане за получаване на безвъзмездна помощ.