Утилитарни игри
Арх. Петър Захаринов разкри за citybuildhome.bg подробности около своите мебели - пъзели, с които успя да впечатли света. Как мина премиерата им на родна сцена на изложението Светът на мебелите, както и какво ще включва презентацията му на предстоящия след броени дни форум Pecha Kucha можете да прочетете в следващите редове.
Би ли се представил за читателите на citybuildhome.bg.
Казвам се Петър Захаринов и съм архитект по образование. Фирмата, с която се представих на щанда на Dibla е Praktrik. Мебелите, които изложих там, са инспирирани от самозаключващи се дървени пъзели. Те се сглобяват без каквито и да е било крепежни елементи. Всяка от частите, от които се състоят мебелите е монолитна, изработена от един материал, също без слепвания. Някои от масите /тъй като повечето от тях са маси/, имат по няколко варианта на сглобяване с различни височини и с един и същи плот.
Това означава ли, че притежавайки подобна маса имаме възможност да я сглобим по няколко различни начина.
Да, например моделът 4 Х 3 теоретично има поне 5 начина за сглобяване с едно и също стъкло, и с различни височини.
Може ли човек без да е технически грамотен да сглоби сам една от тези маси?
Направили сме упътване, макар че като при всеки един пъзел човек може предварително да се опита да го подреди без "жокери", но все пак за улеснение...
Масичките си имат и степен на трудност. В каталога и на сайта, в който ги продаваме, до всяка от тях е упоменато нивото на трудност на сглобяване. При някои се изисква пространствено мислене, а при други е нужно повече сръчност при сглобяването. Колекциите са две. Едната се нарича Impossible /Невъзможно/, а другата- Sliding /Плъзгане/. И двете серии бяха представени на Светът на мебелите. Така наречената Невъзможна в кавички серия се казва така, защото теоретично ако не бъдат оставени луфтове в самите сглобки, тя няма как да бъде сглобена. Но това е само на теория, тъй като ако се оставят достатъчно големи луфтове в самите сглобки с малко натиск може да бъде сглобена. Разбира се, при тази сглобка се изисква определена еластичност на материала.
От какъв материал са изработени масите?
Предлагаме ги изработени от бук или от дъб.
Как се приеха масите от посетителите? Какви бяха най-честите въпроси, които възникваха около тях?
Най-честите въпроси бяха свързани с цената. Постарали сме се да им определим средна, по-достъпна цена. За жалост тукашният среден сегмент не отговоря на този в Западна Европа и в Америка. И ако там 200-250 евро не са толкова много, то за българина все още са проблем. Затова ще се постараем за нашия пазар в бъдеще да свалим цените.
Какво е общото на мебелите с играчките и как се роди идеята за създаването на тези мебели?
Ако трябва да тръгна съвсем отначало всичко започна от един тим билдинг в Гърция. Там видях известната играчка Jacobs Ladder или Стълбата на Джейкъб. Тя представлява завързани с конци плочки, които се прекатурват една спрямо друга. Хрумна ми, че идеята може да се доразвие и да се използва за дизайн, за архитектура, дори за преградни стени. В процеса на изследване и работа забелязах, че плочките в играчката се прехвърлят само в едно направление, реших, че може да се пробва да стане, и в две направления. Паралелно се ровех из сайтове и из книги, за да видя дали някой не правил подобно нещо до момента, защото в такъв случай работата ми се обезсмисляше. Попаднах на сайтове за т. нар. механични и самозаключващи се пъзели. Веднага реших, че те биха могли да се изпълнят за утилитарни цели. Проучвайки в детайли съществуващите вече известни пъзели установих, че моята задача е коренно различна, на практика обратна. Защото при мен стремежът е нарезите и елементите да са максимално прости и самите сглобки да са колкото се може по-лесни за сглобяване и максимално разбираеми за средностатистически интелигентен човек. Оказа се, че повечето от тези пъзели просто не работят за тази цел, което наложи да си измисля сглобки. И така, всички сглобки на масите измислих сам.
Колко време ти отне разработването на колекцията и продължаваш ли да работиш по нея?
Времето, което ми отне от самия старт - от първите разработки, скици и макети е почти две години. Първите прототипи направих в домашни условия. Това беше преди година, оттогава организирам фирмата и производството.
По-сложност ли създаде масите?
Не, процесът на измисляне нямаше отношение към степента на сложност. Тръгвайки отнякъде, разработвайки едната, паралелно разработвах други детайли и сглобки - и по-сложни, и по-прости.
Къде могат да бъдат видени мебелите?
Сайтът ни има интернет магазин, където могат да бъдат видени и закупени.
Разкажи ни, моля те, за предстоящото си участието на форума Pecha Kucha.
Там ще участваме заедно с Делян Спасов, моят съдружник. В общи линии ще представим това, което току що разказах, с малко повече графични материали и видео. Нямахме много време за подготовка на презентацията, но се надявам да е достатъчно интересна и забавна. Използвам случая да благодаря на организаторите на форума за поканата, както и на хората от Dibla за всичко, което направиха за нас.
Очаквайте в следващите дни интервюта и с Константин Ачков и Петьо Денев, които също представиха своите най-нови мебели на щанда на Dibla по време на изложението Светът на мебелите.
Интервю на Марина Аврамова
снимки: Praktrik и citybuildhome.bg