Приемната сграда на летище Русе е обновена и съхранена

975

Зданието обаче все още няма статут на недвижима културна ценност - синтез между архитектурата и монументалните изкуства от следвоенния модернизъм


В събота Шестата въздушна обиколка на България премина и през Летище Русе под мотото „Да запазим летищата на България“. В рамките на събитието присъстващите разгледаха сградата и базата на летището, за да видят какво е направено до момента. Припомняме, че в края на февруари т.г. Община Русе сключи договор с „Еърпорт Русе“ ООД. С проекта си инвеститорът се ангажира да извърши редица подобрения на летището в село Щръклево за постепенното му развитие като гражданско.

В рамките на този ангажимент е изградена 9-километрова ограда, обработена е самораслата растителност в района, почистени са пистата за излитане и кацане, както и пътеките за рулиране. Извършено е мулчиране на района на летището и окосяване на тревата, за да се осигурят оптимални условия за полетите. Монтирани са LED осветление на слънчеви батерии и два ветропоказателя или т.нар. „чорапи“, задължителни за всяко летище. Инвеститорите закупиха също стационарни и мобилни цистерни за гориво.

Източник: Община Русе

Приемната сграда е обновена и съхранена в максимално автентичен вид, казват инвеститори и Община, ремонтирани са покривът и санитарните възли, подменени са счупените стъклопакети с техни точни копия. Освежени са стените и таваните, без да се нарушава интериорната им идентичност, като цялата вътрешна мебелировка е запазена непокътната. Запазени са всички детайли – стълби, орнаменти, дървена ламперия, тъй като това придава стойност на сградата. Осигурена е интернет връзка в отремонтираните офиси на втория етаж в терминала, като са оборудвани и стаи и санитарни помещения за пилотите.

Източник: Община Русе

Припомняме, че след одобряването на договора с „Еърпорт Русе“ граждани и организации заявиха, че приемната сграда е в риск, защото е гласувана за предоставяне на статут на единична недвижима културна ценност от национално значение и след ремонтни дейности може да изгуби ценната си автентичност. Общината подаде възражение срещу предложението, тъй като не е имало обществено обсъждане дали русенци искат такъв статут, а освен това процедурата щеше да забави ремонта.

Източник: Анелия Иванова

Инициативата за проучване, опазване и популяризиране изключителните архитектурни и художествени качества на приемната сграда на летище Русе тръгва от ДОКОМОМО България. Преди около два месеца от асоциацията коментираха, че в последния си работен ден (5 юни) служебният министър на културата Найден Тодоров е подписал бавеният близо 6 месеца протокол с решение на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижими културни ценности (СЕСОНКЦ) към Министерство на културата за обявяване на приемната сграда на летището за „недвижима културна ценност“. Тодоров обаче добавя ръкописна бележка, която гласи: „Без точка 3, която да бъде допълнително обсъдена“. Точка 3 е относно предоставянето на статута. Затова от ДОКОМОМО България настояват Министерството на културата да „отстрани грешката с протокола“ и да пристъпи към въвеждане в сила решението на Експертния съвет.

Източник: Анелия Иванова

Междувременно продължава разработването на Генералния план, който ще позволи реализирането на граждански полети от летището.

Източник: Анелия Иванова

ОЩЕ НОВИНИ

В софийското село Войнеговци ще изграждат детска градина на мястото на старата

В софийското село Войнеговци ще изграждат детска градина на мястото на старата

През 2022 година Столичният общински съвет беше одобрил проектиране, реконструкция и преустройство на една от сградите и премахване на другата

Училище "Максим Горки" в Стара Загора се разширява с нова пристройка

Училище "Максим Горки" в Стара Загора се разширява с нова пристройка

Ще бъдат предприети действия за разработка на идеен проект и за археологическо проучване на зоната, което трябва да бъде съгласувано с НИНКН

Ново ваканционно селище се предвижда да бъде изградено между къмпинг Арапя и Северния плаж на Царево

Ново ваканционно селище се предвижда да бъде изградено между къмпинг Арапя и Северния плаж на Царево

То предвижда 632 места и включва вили, мобилни къщи, кемпери, каравани и палатки, открит бар, зони с огнища, споделено работно място, детски площадки, ресторант с външен басейн, спортен център със закрит басейн и сауна, магазини, спортни площадки, лятно кино и зона за групови занимания

Студенти ще изготвят проекти за няколко значими за Община Царево сгради

Студенти ще изготвят проекти за няколко значими за Община Царево сгради

Техен ръководител е арх. Цвета Сурчева – преподавател във Висшето училище по архитектура „Ла Вилет“ в Париж, Франция