Архитект поиска да се прекратят скандалните замени в общината

434
Замените с имоти отварят пътя на редица корупционни практики, алармира арх. Стефан Беязов

Да се ограничат замените на общински имоти за жилища поиска общинският съветник арх. Стефан Беязов на днешното заседание на Столичния общински съвет. Според него тази практика дава големи възможности за корупция в общината и й нанася сериозни финансови загуби.
 По този повод още преди година архитектът внесе предложение за промени в Наредбата за придобиване и разпореждане с общинско имущество. Според архитектът замените би трябвало да се прилагат само в случай, че заявителят притежава имот, намиращ се в публична общинска собственост. Такива имоти има в много от големите паркове в София – Борисовата градина, Южния парк и други.
 По време на процедурата за замяна има редица моменти, в които могат да се извършат корупционни действия, обясни за citybuild.bg арх. Беязов. Първият от тях е, че дадено лице може да плати, за да се сдобие с информация за имота, който да получи чрез замяна.
 Самото предложение за замяна трябва да се внесе за разглеждане в СОС от общински съветник или упълномощено лице от администрацията. Контактът между заявителя за сделката и лицето, внасящо доклада, е вторият момент, при който е възможна корупция.
 Особено показателни са оценките на жилищата, които ще се заменят.  “По цял свят оценителите са независими лица и не могат да работят като служители на фирма, а нашата община се обръща само към две такива дружества – “Софийски имоти” и “Софинвест”, обяснява арх. Беязов.
 По думите му, през последните години Стопанската комисия към СОС често вдига цената на общинските жилища, които се заменят поради това, че те са оценени от лицензираните фирми на по-малки суми. Интересното в случая е, че заявителят за замяната почти никога не оспорва решението на комисията. “Това означава, че той калкулира много по-голям процент печалба от сделката и увеличението на цената не му прави впечатление. Самата печалба пък може да се разпредели между хората, които работят по сделката”, твърди арх. Беязов.
 Един от аргументите на арх. Беязов против замените е, че те противоречат на Закона за обществените поръчки. В този документ е записано, че трябва да се обявяват открити търгове и конкурси, когато става дума за обществени средства. Столична община обаче рядко прави това. 
 Арх. Беязов е установил и още едно законово нарушение при този род сделки. Според него, те умело заобикалят и чл. 33, ал. 1 от Закона за собствеността. В документа се твърди, че при съсобственост, единият притежател на имота трябва първо да предложи своята част на другия, ако реши да я продава. “Това не се прави при замените и така се нарушават правата на втория собственик”, посочва още архитектът.