Архитекти празнуваха сред древни реликви

658
Архитектите не трябва да забравят, че носят огромна отговорност и от труда им зависи европейския облик на всеки български град.

С тези думи премиерът Сергей Станишев се обърна в поздравителното си писмо към архитектите на тържеството по случай 70-годишнината от основаването на Архитектурната камара в България.
Церемонията се проведе в петък в Археологическия музей в София и в нея се включиха множество общественици, културни деятели и представители на сродни организации в България и чужбина.
“Избрахме музея за място на нашия празник неслучайно. Решихме, че ще е хубаво да бъдем сред предмети, които са създадени преди хиляди години. Така както и нашите дела остават за бъдещите поколения”, обясни на гостите председателят на КАБ Петко Йовчев.
Редица организации и институции бяха изпратили поздравления по повод рождения ден на Камарата.  
“Пожелавам ви да продължите да съчетавате българските традиции със световните тенденции в архитектурата”, се казваше в специалното обръщение на президента Георги Първанов към архитектите.
Неговото пожелание бе последвано от поздравления на регионалния министър Асен Гагаузов, КИИП, Камарата на строителите, Министерството на културата, ръководствата на УАСГ и ВСУ “Любен Каравелов”.
Честитки до КАБ бяха изпратили и много чужди архитектурни камари, сред които тези на Белгия, Испания, Турция, Румъния, Словакия, Германия, Полша, Гърция и други.
По време на тържеството шест бивши председатели на Камарата на архитектите получиха знаци за почетно членство в организацията. Отличията бяха връчени на арх. Яким Петров, арх. Димитър Кръстев, арх. Стефан Беязов, арх. Огнян Симеонов, арх. Розина Червенкова и арх. Атанас Тосев.
Празникът завърши с изискан коктейл, а председателят на КАБ Петко Йовчев вдигна наздравица за здравето и успеха на всички присъстващи.
 
Можете да видите снимки от церемонията ТУК