Архитектурни паметници са открити в крепостта Туида

1970
Новооткритите архитектурни детайли потвърждават хипотезата за съществуването на античен храм.

Оброчна мраморна плочка на тракийския конник, постамент с врязан надпис на старогръцки и архитектурни детайли, както и паметници с религиозен характер са открити в късно-античната и средновековна крепост „Туида" в Сливен. Това съобщи на пресконференция вчера в общината директорът на Регионалния исторически музей Николай Сираков.

 

Откритията са направени при разчистване на насипите и растителността в началото на реставрацията и консервацията на крепостта Туида, в рамките на проект на община Сливен, финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие".

 

 

Като впечатляващ паметник Сираков посочи мраморен постамент с врязан надпис на старогръцки. Той уточни, че в крепостта при първото й проучване през 1982 г. от проф. Ирина Щерева са открити два подобни постамента, с издълбани надписи върху тях. Тогава е разчетено името на антично селище Туида и Суида, съществувало на територията на Сливен.

 

„От тези надписи научаваме, че селището е емпорион (тържище) и в него е съществувало светилище на Зевс. Новооткритите архитектурни детайли подчертават, потвърждават хипотезата за съществуването на античен храм", каза Сираков. Той уточни, че сега откритият надпис е доста изтрит, а някои букви трудно се разчитат или липсват. Предстои разчитането му от специалисти, което ще хвърли нова светлина върху историята на античното селище.

 

 

„Интересен паметник с религиозен характер е откритата оброчна мраморна плочка на тракийския конник с изображение на кон и малък олтар пред него. Запазени са главата и гърдите на коня, както и малък олтар, останалата част на изображението още в древността е унищожена, като по всяка вероятност оброчната плочка е била преизползвана като градиво в по-късни постройки", каза още Сираков.

 

Открити са много архитектурни детайли от камък и мрамор - части от колони, бази на колони, хромели и други материали, които през средновековието, а в по-днешно време са били използвани като строителен материал.

 

Реставрацията и консервацията на крепостта е по проекта на община Сливен „Пътуване през времето, във времето и с времето - интегриран проект за развитие на природни, културни и исторически атракции и туристическа инфраструктура в Сливен", финансирана по Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна Програма „Регионално развитие" 2007 - 2013 на стойност от 5 035 569,64 лева.

 

В проекта е предвидено да се изгради лапидариум, на място в крепостта да се експонират архитектурни детайли, открити по време на строежа. „Очакваме и занапред приятни изненади за нашата крепост и да открием храма на Зевс", каза още Сираков.