Архитектурни услуги, основани на качество, а не на минимална цена
Това е един от изводите в доклада на АСЕ от проучването за архитектурната професия в Европа от края на миналата година.
На 1-ви и 2-ри aприл, в Дъблинския дворец се проведе първото за 2011 година общо събрание на Архитектурния съвет на Европа (ACE). В доклада си президентът на АСЕ Селма Херингтън обобщи резултатите от проучването за архитектурната професия в Европа от края на миналата година, съобщи арх. Николай Гълъбов, председател на Комисията по международна дейност и Евроинтеграция на КАБ.
Архитектурния Съвет на Европа представлява 524,000 архитекти от 33 страни. 97% от архитектите работят в държавата, в която са придобили квалификацията си. Запазва се тенденцията за намаляващи строителни обеми. Има раздвижване в малки и микро поръчки. Строителният сектор разчита на обществените поръчки да са мотора за излизането от кризата, но по всеобщо мнение обществения сектор все още е длъжник. Арх. Херингтън запозна присъстващите с приоритетите и предизвикателствата пред организацията:
- Предстоящите промени в Европейските Директиви за Професионална квалификация и Услуги за вътрешния пазар. Членовете на АСЕ са единодушно обединени около формулата 5+2 (пет години задължително образование и две години професионална квалификация за кандидат-архитектите)
- АСЕ усилено работи за обща позиция на архитектите по отношение промените в Директивата за обществените поръчки в Европа, инициирани от Европейската комисия. Акцентът е върху архитектурни услуги, базирани на качество, а не на минимална цена. Подготвя се общоевропейски документ по отношение на архитектурните конкурсите, който ще бъде публикуван на сайта на КАБ, когато бъде изготвен.
АСЕ продължава да работи активно с Европейския жилищен форум (European Housing Forum) за подпомагане изграждането на жилища за социално бедни, един проблем, стоящ остро и пред България.
Вторият ден от асамблеята бе посветен на централната роля на архитектите в Устойчивото строителство и бе изпълнен с презентации на устойчивите принципи в Европа. Показани бяха примери на успешни публично-частни проекти, които биха били много полезни за по-бързото излизане от кризата и на България.
В дискусиите участниците в Генералната асамблея изразиха сериозна загриженост и готовност да се противопоставят на опитите за поставяне на догматични псевдо-„зелени" стандарти и норми, затрудняващи креативността на архитектите в превъплъщаването и реализацията на устойчивите принципи в архитектурата и градоустройството.
Ирландия и Франция имат активен Национален комитет на националния съвет за паметници на културата (ICOMOS), познат като орган, който оценява и следи Световните наследствени обекти за ЮНЕСКО. Планира се организирането на работна група за енергийна ефективност на историческите сгради. Съществуват растящи доказателства, че неразумните подобрения за енергийна ефективност са причината за щети на постройките и характера на исторически сгради в Европа. Щетите и загубите изненадващо се срещат и там, където историческите сгради са освободени съгласно националното законодателство от Директивата за енергийните характеристики на сградите. Догматичните и необмислени енергийни подобрения водят до по-големи вреди за бъдещето. Има огромна нужда от цялостен подход към проектите за консервирането на историческите сгради.
Дискутирани бяха завишените изисквания в стратегията за енергийна ефективност в Европа и новите изисквания за минимум 3% дълбоко енергийно реновиране годишно.
За колегите, които работят или възнамеряват да работят в Канада, добрата новина е, че се очаква да бъде подписано споразумение за взаимно признаване с Европейския съюз на професионалната квалификация за архитекти през следващата година.
На 4-7 май Европейският форум за архитектурни политики организира конференция в Будапеща на тема „Европа-Дунав-вода". Ще се разисква Европейската стратегия за Дунавския регион, която е планирано да бъде приета през първата половина на 2011 г. под президентството на Унгария в Европейския парламент. Председателят на Европейския парламент, Жозе Мануел Барозо, обяви през ноември 2010 г. приоритети на Европа в създаването на Дунавския регион. Това ще е вторият макро регион в Европа след създаването на стратегия за развитие на региона на Балтийско море през 2009 г. Дунавската стратегия създава предпоставки за ползи за архитектурните общества в участващите държави, както и за устойчиво развитие на региона.
Турската делегация в АСЕ отправи официална покана към КАБ за участие в балканската конференция на тема „Архитектура и градско развитие на Балканите" на 16-19 Юни в Истанбул.
По време на срещата на работната група към АСЕ „Архитектура и качество на живот" бяха обсъждани проблематиките за Устойчиво развитие, проблемите в урбанизираната среда, и жилищна политика. Беше изнесена информация, че към настоящия момент Архитектурния съвет на Европа (АСЕ) работи по пет проекта. Три от тях са финансирани от 7-ма рамкова програма или Програмата Европейска интелигентна енергия, а другите са проекти предприети в партньорство с други организации.
Първият проект - „Open House", разработва отворена уеб програма за устойчива оценка на сградите. Работата по него започна през февруари 2010.
„Shelter" е проект, по който се работи със социални жилищни организации, за да определи най-добрата структура за най-ефикасна и ценово ефективна реновация на социалните жилища. Това е проект, който стартира през юни 2010 и е за срок от три години. Този проект изисква съществен брой проучвания на сегашната практика и методология на социалните жилищни организации, които са партньори на проекта. Този проект подготвя постоянен информационен бюлетин и информационна брошура, които ще бъдат разпространени на Генералната Асамбеля в Брюксел през ноември 2011.
Следващият проект - „TrainRebuild" се отнася до енергийното реновиране на съществуващи сгради. Това е проект с продължителност от две години. Целева група са собствениците на имоти както в публичния, така и в частния сектор. Работата по проекта е свързана с изготвянето на обучителен пакет, който да информира собствениците на имоти за ползата от модернизирането на техните имоти чрез по-висок стандарт на енергийната ефективност.
Проектът ENHSA (Европейска мрежа на Ръководителите на училищата за архитектура) III е финансиран от програми за Образование и култура и в него АСЕ е институционален партньор. Целта е да се разработят обучителни материали за организациите членки на АСЕ, за да се предоставят на техните практикуващи членове и на Училищата по архитектура за включване в техните професионални курсове.
„Речник на устойчивото строителство". АСЕ предприе през 2009 проект с Европейската бетонна платформа за определяне на речник на термините, които се използват в устойчивото строителство. Този речник е написан на английски език и стартира формално през март 2010 като част от Европейската седмица за устойчива архитектура. Със съдействието на Европейския и икономически социален комитет, речникът бе преведен на немски, френски и испански език и бе подготвена печатна версия на самия речник, който ще стартира на събитие, което ще се състои през 2011 г.
Отбелязано бе, че активно продължава работата по Европейската референтна рамка за устойчиви градове (RFSC). Подготвеният софтуер за оценка на интегрираност на градските планове ще бъде подложен на тест в 60 града в Европа. Габрово и Пловдив са между тях. За повече информация - https://rfsc.tomos.fr/.
На 28 април, КАБ съвместно с Българския Съвет за Устойчиво Развитие организира обучение по сертификационната системата LEED, като участниците ще бъдат запознати и с Референтната рамка, както и системата за енергийно сертифициране на Европейската комисия - GreenBuilding Programme.
Втората Генерална асамблея на АСЕ ще се състои в Брюксел през ноември тази година.