В Бургас спада темпът на регистрация на етажната собственост
Данните за регистрацията от началото на годината досега показват значително намаляване на темпа й.
През 2010 г. са били регистрирани 2 255 етажни собственици, което представлява 45,15%, а в края на първото тримесечие на 2011 г.- 2 452 или със 197 повече, сочи справка на омбудсмана Таньо Атанасов.
В ТД „Приморие", която обхваща централната част на града и има 1 500 сгради със статут на етажна собственост, са учредени и регистрирани 830 общи събрания на собствениците. На другия полюс са живеещите собственици в ТД „Възраждане". От 1 200 сгради са регистрирани в съответствие със Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ - 438. Тук забавянето е съществено и е необходимо да се предприемат допълнителни мерки за неговото преодоляване, коментира омбудсманът.
В кв.Долно Езерово от 100 сгради в режим на етажна собственост са регистрирани 84. Това показва високата степен на осъзната необходимост от сдружаване на собствениците и наемателите за решаване на общите въпроси с управление и стопанисване на етажната собственост. В ТД „Изгрев" от 558 сгради са регистрирана 340; в ТД "Зора" от 800 - 446.
Тъй като законът позволява да се регистрират общи събрания на входовете, се очаква окончателният брой на регистрираните етажни собственици да превишава общият на обявените сгради.
На този етап няма информация за изготвени паспорти на жилищни сгради в съответствие с Наредба № 5 за техническите паспорти на сградите. Наличието на такива паспорти за всяка сграда, освен нормативно изискване, е свързано с грижата на собствениците за настоящето и бъдещето на домовете, в които живеят.
Според Таньо Атанасов разпечатаните 4 500 броя с Наредбата не са предоставени на управителите на регистрираните етажни собствености. Териториалните дирекции и специалистите, които отговарят за етажната собственост, трябва да организират този процес.
От началото на годината 30 граждани, в това число и домоуправители, са потърсили съдействие от Общественият посредник при решаване на конкретни проблеми, свързани с приложението на ЗУЕС. Събирането на средства за ремонт, обновяване и поддържане на общите части на етажната собственост сериозно се подценяват от собствениците и някои категорично отказват да заплащат извършените неотложни ремонти. Тук управителите срещат най-големи трудности и търсят съдействие.
Много хора страдат от неизправни или повредени канализации, покриви и балкони, в резултат на което се наводняват и търпят щети. В закона съществуват механизми за решаване на проблемите с ограничаване на последиците. Ако причината е от общите щрангове, тя се отстранява от управителя за сметка на всички собственици. Ако е по други причини - от собственика, който е допуснал това, смята общественият посредник.
Сериозен интерес се проявява към програмата, обявена от министър Плевнелиев за саниране на жилищните сгради, най-вече панелните. Необходимо е общинската администрация за изготви справка за броя на тези сгради и да окаже помощ на собствениците при кандидатстването по тази програма, споделя още той.
Наложително е през април-май да се проведат срещи с управителите на етажна собственост по квартали, за да се обсъдят проблемите, които съществуват в работата им по приложението на ЗУЕС, независимо, че поправките в него не са гласувани в Народното събрание, казва Таньо Атанасов, цитиран от BurgasNews.