България и Бразилия обсъждат възобновяемата енергия

1084
Бизнес конференцията "Бразилия-България: Устойчиво партньорство" е по повод посещението на президента на Бразилия Дилма Русеф. 

Форумът  е организиран от Българската търговско-промишлена палата, съвместно с Министерството на външните работи на Бразилия и посолството на Бразилия в София.

 

Конференцията в хотел "Шератон" започва в 15.00 часа.

 

 

В панела "Възобновяема енергия" президентът на ELETROBRAS Жозе да Коста Карвальо Нето ще говори за "Бразилската енергийна матрица". Компанията действа в областта на управлението, пренасянето и разпространението на електроенергия. Тя ръководи сложна система от 12 дъщерни компании, една холдингова (Елетробраз Елетропар), център за проучвания (Елетробраз Сепел) и половината от капитала на Итапуи Бинасионал. От 1970 г. насам, когато инвестициите в хидроенергетиката бяха засилени, делът на възобновяемите източници в бразилския матрица на енергия е много по-висок от средния за света. В момента Бразилия е в търсене на партньорства, насочени към увеличаване на производството на чиста енергия.


На форума за българския енергиен сектор ще говори изпълнителният директор на Български енергиен Холдинг Йордан Георгиев, а за "Ролята на " Петробраз" в областта на възобновяемата енергия - директорът за газ и енергия - Мария да Граса Фостър. 

 

"Петробраз" е четвъртата по големина енергийна компания в света по пазарна стойност. Тя развива дейност в проучване, производство, преработка, транспортиране, маркетинг и дистрибуция на петрол, петролни продукти и природен газ, в допълнение към производството и търговията с електрическа енергия и торове. Възползвайки се от бразилското призвание за възобновяеми енергийни източници, "Петробраз" е също важен производител на етанол, биодизел, вятърна енергия и биомаса. Опитът й като интегрирана енергийна компания открива възможности за сътрудничество и партньорства в този сектор.


Електроенергийния сектор в Бразилия се поднови с инвестиции, направени от 2004 г. насам за увеличаване на производството на 27,000 MW всяка година в средно. Разширяването на електроенергия ефективно се съчетава със сигурност на доставките, ниски тарифи и увеличение на възобновяеми източници - чрез малки водноелектрически централи, инсталации за биомаса, използване на захарна тръстика и вятърната енергия, и всичко това, без да се прибягва до държавни субсидии. Междувременно, разходите за генериране на енергия намаляват. По темата "Политиката на разширяване на възобновяемите източници в електроенергийния матрица чрез търгове за изкупуване на електрическа енергия" на конференцията ще говори Тиаго де Барос Корейя - Министерството на мините и енергетиката-Бразилия.