Държавният глава Румен Радев представи служебното правителство

1347
Със свой указ президентът назначи за министър-председател Огнян Герджиков.

„Служебното правителство има ясно очертани приоритети: осигуряване на нормалното функциониране на държавата до следващото легитимно правителство; провеждането на честни избори; подготовката на председателството на Съвета на Европейския съюз. От изключителна важност е гарантирането на финансовата, социалната и икономическата стабилност на страната ни, реда и сигурността на българските граждани". Това посочи президентът Румен Радев при представянето на структурата, състава и приоритетите на служебното правителство на тържествена церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2.

 

„Oт днес България ще бъде управлявана от служебно правителство. То ще работи в сложна вътрешнополитическа и международна обстановка. В предизборния период междупартийният дебат се изостри. Геополитическата среда е нестабилна и непредсказуема. Всички разбираме, че в тази сложна ситуация на страната е необходима сигурност, стабилност, изпълнение на важните задачи с обществото и държавата", отбеляза в словото си президентът Радев.

 

Със свой указ президентът назначи от днес служебно правителство на България с министър-председател Огнян Герджиков. Служебните заместник министър-председатели са четирима - Илко Семерджиев - по социални политики; Стефан Янев - по вътрешен ред и сигурност; Малина Крумова - по европейските фондове; Деница Златева - по подготовката на българското председателство на Съвета на ЕС-2018.

 

Членове на служебния кабинет:

 

Пламен Узунов - служебен министър на вътрешните работи

Ради Найденов - на външните работи

Гълъб Донев - на труда и социалната политика

Проф. Николай Денков - на образованието и науката

Мария Павлова - на правосъдието


Кирил Ананиев - служебен министър на финансите.

 

Роден е през 1955 г. в София. Завършил е Висшия икономически институт в София по специалността „Финанси и кредит". Специализира в областта на финансирането и социално-културните разходи в УНСС и в областта на реформите в здравеопазването в Чикаго, САЩ.

 

Кирил Ананиев започва работа в Министерството на финансите през 1980 г. Преминава през всички експертни длъжности, за да достигне до началник на Главно управление „Държавни разходи" и заместник-министър на финансите при три последователни правителства в периода 1998-2009 г. Бил е също секретар по финансова политика в Администрацията на Президента на Република България (2009-2011 г.) и съветник към политическия кабинет на министър-председателя (2013-2014 г.). От 2014 г. отново е заместник-министър на финансите.

 

Рашко Младенов - на културата.

 

Роден е през 1947 г. в София.

 

Завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ.

 

До 1990 г. играе в Драматичен театър Сава Огнянов в Русе и в Драматичен театър София. През 1990 г. създава Театър „Ателие 313". Бил е директор на Държавния сатиричен театър „Алеко Константинов", ДТ „Сава Огнянов" - Русе и ДТ - Благоевград.

 

Има 25 роли в киното, 14 режисирани постановки и е създал музика за 23 спектакъла.

 

 

 

 

Спас Попниколов - на регионалното развитие и благоустройството.

 

Роден е роден през 1969 г. Получава висшето си образование в Университета по архитектура, строителство и геодезия със специалност строителен инженер по транспортно строителство.

 

В периода от 1997 г. до 2003 г. заема длъжности на управител, ръководител строителство и ръководител обекти в частния сектор. От 2003 г. до 2007 г. работи в Министерството на регионалното развитие и благоустройството като държавен експерт в дирекция „Благоустройство, инженерна инфраструктура и ландшафт” и в звеното за изпълнение на проекти по програма ФАР.

 

Учредител е и от 2008 г. до 2017 г. ръководи инженерно-консултантска фирма. 

 

"Ще разчитам на Вас, на Вашата компетентност и съдействие, за да продължи нормалната работа на министерството и да проведем нормални и честни избори", заяви днес служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Спас Попниколов при приемането на поста от досегашния министър Лиляна Павлова. "Министерството се поема от експерт и професионалист, което ми дава удовлетворението и спокойствието, че го предавам подредено и експертно, с много постигнати резултати и отчет за това какво сме заварили и какво сме направили. Министър Спас Попниколов познава по-голяма част от директорите и служителите. Уверена съм, че не само няма да има забавяне на работата, а ще има спокоен и плавен преход към провеждането на предсрочните избори", каза Павлова.

 

Тя и Попниколов се обединиха около приоритетите, по които следва да работи министерството, а именно задълженията на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване" във връзка с произвеждането на предсрочните парламентарни избори, проектите за развитие на пътната инфраструктура с приоритет изграждането на АМ „Струма" в участъка през Кресненското дефиле, изпълнението на Оперативна програма „Региони в растеж" 2004 - 2020 и програмите за териториално сътрудничество, водната реформа, както и програмата за саниране, която вече е с увеличено финансиране и е отблокирана.

 

Доц. Ирина Костова - на околната среда и водите.

 

Родена е през 1959 г. През 1982 г. се дипломира като строителен инженер по водоснабдяване и канализация във Висшия институт по архитектура и строителство. Специализира в Центъра за изследване на водите VITUKI, Будапеща, Унгария. През 1988 г. защитава докторска степен.

 

Понастоящем е доцент в катедра „Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите“ в Хидротехническия факултет към Университета по архитектура, строителство и геодезия. Декан е на Хидротехническия факултет към УАСГ.

 

Член е на Управителния съвет на Българската асоциация по водите, на Висшия консултативен съвет по водите към МОСВ, на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране.

 

Проф. Даниела Дашева - на младежта и спорта.

 

Родена е през 1961 г. Над 20 години е била състезател е по баскетбол в представителните отбори на България.

 

Завършва Учителския факултет на ВИФ „Г. Димитров" (НСА) с втора специалност треньор по баскетбол. Придобива магистърска степен по спортна психология към Католическия университет в Льовен, Белгия.

 

През 1991 г. защитава докторска дисертация. През 1999 г. придобива научното звание доцент по теория и методика на спортната тренировка в НСА „Васил Левски", по-късно защитава дисертация на тема „Тренировка и адаптация в нестандартни условия" за получаване на научната степен "доктор на педагогическите науки". Има повече от 150 научни публикации, включително 20 книги.

 

От 1991 г. до 1994 г. работи като преподавател във Висшето училище по физическо възпитание и спорт в Мостаганем, Алжир.

 

От 2001 г. е ръководител на катедра „Теория на спорта" и член на Академичния съвет на НСА „В. Левски". От 2006 г. е професор по теория и методика на спортната тренировка. От 2008 г. до февруари 2012 г. е заместник-ректор по международна дейност и европейска интеграция на НСА. След това става заместник-ректор по научната, международната и проектна дейност на НСА.

 

Член е Европейска мрежа за спортни науки, член е на Борда на директорите на Европейския съвет за спортна наука и физическо образование (ICSSPE), национален делегат в Международната федерация за физическо образование (FIEP). Член на Комисията по олимпийска подготовка към БОК. 

 

Проф. Христо Бозуков - на земеделието и храните.

 

Роден е на 14 януари 1960 г. Завършва висшето си образование в Аграрния университет в Пловдив със специалност „Инженер-агроном по защита на растенията и почвата" и специализация - „Растителнозащитни технологии при полските култури".

 

От 1985 г. е стажант-агроном в Института по тютюна и тютюневите изделия - Пловдив. След спечелен конкурс е назначен за научен сътрудник III ст. по растителна защита. От 1989 г. е научен сътрудник II ст., а от 1993 г. - научен сътрудник I ст. През 1999 г. защитава научна и образователна степен „доктор по фитопатология", а през 2003 г. му е присъдено научно звание „Старши научен сътрудник втора степен" (доцент) по научна специалност „Растителна защита". От 19 ноември 2014 г. е назначен на академичната длъжност „професор".

 

След 2002 г. е бил ръководител отдел „Агротехника и растителна защита", главен секретар, председател на Научния съвет и директор на Института по тютюна и тютюневите изделия - Пловдив. От 2013 г. до 2015 г. е председател на Селскостопанската академия в София.

 

Председател e на Управителния съвет на ФНТССЗ-Пловдив и е член на Съюза на учените в България.

 

Христо Алексиев - на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

 

Роден е през 1980 г. Придобива бакалавърска степен по политология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и магистърска степен по международни икономически отношения – управление на международни проекти, в УНСС. Притежава редица международни сертификати свързани с управлението на транспортни инфраструктурни проекти.

 

От 2002 до 2005 г. работи в неправителствения сектор като ръководител на проекти в сферата на местното самоуправление и координатор на информационния център ЕВРОДЕСК. В периода 2005-2007 г. е експерт към кабинета на министъра на транспорта. От 2007 г. до 2010 г. е последователно заместник-генерален директор и съветник на Управителния съвет на ДП „Национална компания Железопътна инфраструктура”. След 2011 г. отговаря за финансирането и управлението на едни от най-мащабните инвестиционни инфраструктурни проекти в сферата на транспорта реализирани с финансиране от ЕС.

 

Към момента е на назначаването си за служебен министър е заместник-генерален директор и председател на УС на ДП „НКЖИ”. Член е на Управителния съвет на Международен товарен транспортен коридор 7 и Приоритетен проект 22 на Европейската комисия.

 

Доц. Теодор Седларски - на икономиката.

 

Роден е през 1979 г. в Бургас.

 

Бакалавър е по стопанско управление и магистър по бизнес администрация/организационно развитие от Софийския университет „Св. Климент Охридски". Специализира „Нова институционална икономика" в Икономическия университет във Виена, Австрия, а през 2009 г. реализира научна специализация в рамките на докторантска програма „Организация и култура" в Университета за икономически, правни и социални науки в Санкт Гален, Швейцария. През 2009 г. придобива научна степен „доктор по икономика в СУ „Св. Климент Охридски".

 

От 2005 г. работи в катедра „Икономика" на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". Води лекции по икономически теории, икономика на труда, макроикономика и микроикономика.

 

Съпредседател е на Френско-германския център за приложни изследвания по икономика и управление към СУ „Св. Климент Охридски" и ръководи Центъра за икономически теории и стопански политики към СУ.

 

От 2015 г. е декан на Стопанския факултет на Софийския университет.

 

Николай Павлов - на енергетиката. 

 

Роден е през 1975 г. в Димитровград. Магистър е по „Финанси“ и „Международни икономически отношения“ в Университета за национално и световно стопанство.

 

Има дългогодишен опит в банковия сектор в областта на финансовата отчетност. Последователно е заемал длъжностите финансов директор и член на Управителния съвет на „Национална електрическа компания“ ЕАД, член на Съвета на директорите на „Контур Глобал Марица Изток 3“ АД и Надзорния съвет на ХЕК „Горна Арда”, финансов директор на „Булгаргаз“ ЕАД.

 

От началото на 2016 г. е изпълнителен директор на „Булгаргаз“ ЕАД.

 

Доц. Стела Балтова - на туризма.

 

Родена е през 1961 г. Завършва Химикотехнологичния и металургичен университет в София със специалност „Технология на полимери, текстил и кожи". Продължава образованието си в Университета на Северен Елзас, Франция. Магистър е по дигитален маркетинг. Притежава различни бизнес квалификации от европейски и световни институти.

 

В периода 2002-2005 г. е на дипломатическа работа като икономически съветник, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси в Копенхаген, Дания. По-късно работи в дирекция „Външноикономическа политика" на Министерството на икономиката и енергетиката.

 

През 2007-2009 г. е заместник-председател на Държавната агенция по туризъм. Координатор е на Средносрочна рамкова инвестиционна програма 2008- BG161PO001/3.3-01/2008 по ОПРР (2008-2009).

 

Ръководи проекти в областта на националния маркетинг (2008-2011).

 

Стела Балтова е доцент по икономика на бизнес услугите. Преподава в магистърските програми „Управление на туризма" и „Предприемачество и иновации" на Международното висше бизнес училище - Ботевград. Директор е на Центъра за продължаващо обучение в МВБУ.