Емблематичните будки тип "гъба" в район "Оборище" в София ще бъдат възстановени

1843

Те се намират на бул. „Дондуков“ и ул. „Стара планина“ и на ул. „Оборище“ и ул. „Джовани Горини“.


Снимка: БГНЕС, 2021г.

Намерението на районната администрация е да реставрира т.нар. „гъби" и да ги възстанови в първоначалния им вид. "Опазването на културното наследство е много важно за нас", заяви за БГНЕС зам.-кметът в район „Оборище" Надежда Бобчева. Миналата година е имало интерес към пустеещите будки, които едно време се използваха за продажба на вестници и списания, но заради кризата идеята не се е реализирала. 

Google Street View, будката на бул. „Дондуков“ и ул. „Стара планина“, 2019г.

„Имаме дарител, но той желае да остане анонимен, а ние като община ще помогнем с всичко, с което можем", заяви Бобчева и уточни, че по предварителни разчети необходимите средства за реставрацията на двата павилиона ще са необходими около 20 000 лв. „Нашето намерение е до края на лятото това да бъде факт. Изработена е и 3D визуализация и се преглеждат всички стари архиви, с които разполагаме, за да може да ги възстановим във вид, който е най-близък до автентичния", обясни зам.-кметът. Засега функцията на „гъбите" все още се обмисля, като една от идеите за тази на бул. „Дондуков" е тя да стане пункт на ЦГМ, тъй като по целия булевард няма място за продажба на билети. „Все още не знаем. Ще се съобразим с мнението на гражданите, които живеят в близост", заяви Бобчева.

Google Street View, будката на ул. „Оборище“ и ул. „Джовани Горини“, 2019г.

Припомняме, че през 2015 година Столичната община даде будката срещу Операта под наем на Гьоте-институт като експериментално и развлекателно градско пространство, а през 2016 година тя беше открита ремонтирана от екипа на „Трансформатори" с издание, озаглавено „Преходен вестник", което имаше за цел възстановяване на места и събития от близкото минало (т.н. преход, започнал през 1989 г.), предадени само от фотографии.

Снимка: CityBuild.bg, 2016г.

Будката на ъгъла на бул. „Дондуков" срещу служебния вход на Операта има е построена през 30-те години, а през 60-те е преустроена за разпространение на партийната преса. Тогава е имала впечатляващ вид със заоблената си форма от камък и хоросан. След това дълги години стои неизползвана и незабележима със своята скромна конструкция от дърво и метал въпреки впечатляващата си основа от естествен камък.  

Google Street View, 2019г.

Ема Димитрова