125 години гимназия „Димитър Хадживасилев" в Свищов

3694
На 9-ти февруари 1883 г. след дълги дебати Народното събрание решава да открие Първото търговско училище в България.

За начало на практическото реализиране на идеята за създаване на Търговска Гимназия в Свищов, се счита Княжески указ № 79/5 юли 1885г, с който се утвърждава "Устав за откриването на Търговска Гимназия под названието "Димитър Хадживасилев" и за уреждане фонда на гимназията." След избирането и на училищното настоятелство, в негова най-голяма и най-важна цел се превръща построяването на сградата на Гимназията. Две години по-рано Димитър Хадживасилев вече е дарил обещаните средства, но сумата, набрана от лихвите на основния фонд, е крайно недостатъчна, за да започне голям строеж и Министерството на финансите не дава разрешение за изработване на план за бъдещата сграда.

 

Минават няколко години, докато българското правителство приеме и обяви, че ще подпомогне финансово построяването на сграда за Търговската Гимназия в Свищов. През 1891 година се обявява конкурс за изработването на план - архитектурен проект на бъдещата учебна сграда. В конкурса участват много български и чуждестранни архитекти, като много от предложените проекти се открояват със стила и оригиналността си.

 

Най-силно впечатление прави проектът на австрийския архитект Паул Бранк, който представя бъдещата сграда на Търговската Гимназия като умален модел на сградата на Виенския Държавен Университет. Конкурсът е спечелен от Бранк, като българското правителство го задължава лично да ръководи и контролира строежа на сградата, от полагането на първия камък, до нейното окончателно завършване. Една година след това, на конкурса за изпълнител на строежа, като такъв бива избран българският предприемач Янаки Николов. Основният камък на сградата на Търговската Гимназия е положен на 1 септември 1892 година и нейният строеж продължава 40 месеца - до декември 1895 година.

 

 



Сградата е изпълнена в стила на късния барок и рококо. Масивната постройка, съчетала хармоничност и функционалност, е с внушителни размери, високи тавани, вътрешни носещи колони, голяма актова зала, катедрален купол, стенописи и вътрешна украса. Сградата е имала дори парно отопление... 

 

 

Днес, по информация на директора на гимназията - Румяна Иванова, в училището учат 459 ученици, за чието професионално обучение се грижат 34 учители. Сред възпитаниците на учебното заведение през изминалите 125 години са българският поет Ламар, Марко Рязков - министър на финансите през 1935 г., ръководители във финансови институции и фирми в страната и чужбина, преподаватели във висши учебни заведения. Сред имената на учителите пък в свищовската търговската гимназия са Владимир Димитров - Майстора и поетът Николай Лилиев, който е и възпитаник на гимназията.

 

Ема Димитрова