Habitat 67 - неостаряваща концепция за живот

2565
Както казва Антоан дьо Сент-Екзюпери: „Истината за едни е да строят, а за други - да обитават".

Ако пък си припомним актуален слоган на известно уиски, можем да кажем простички: „Примири се, че животът е несправедлив".

 

За тези от нас, които живеем в често неприветлива градска среда, остава въздъхвайки да помечтаем...за скромно апартаментче, не в Обеля и Люлин, а в Habitat 67, например.

 

 

Емблематичният жилищен комплекс, намиращ се в Монреал, още при построяването си през шестдесетте години се превръща в архитектурно събитие. Такова си остава и до ден днешен.

 

Замислен като  тематичен павилион по време на мащабното изложение EXPO 67, комплексът завладява хиляди впечатлени  посетители от цял свят.

 

По-късно зданието се превръща в „собствено място" за обитателите му, които се трансформират и в общество, на чийто стил и качество на живот завиждат много канадци (не само ние).

 

 

 

Уникалната постройка, намираща се на изкуствения полуостров Cité du Havre е дело на Moshe Sadie-тогава студент по архитектура в университета McGill. Това е  градска, триизмерна жилищна концепция, чиито кубовидни форми приканват към сплотяване, топлота и добри съседски отношения.

 

Habitat 67 все още се отличава със собствен блясък, макар и да са изминали повече от 35 години от създаването й. Сградата е несъмнено един успех, който се е превърнал и в  "престижен адрес".

 

Геният на архитектурното постижение е оценявано не само от специалистите в бранша, но и от обитателите на сградата, както и от жителите на града.

 

Moshe Safdie все още работи и твори, но продължава да подкрепя и да дава идеи по проекти за реновиране и запазването на архитектурната цялост и сигурност на комплекса.

 

Архитектурна концепция, символ на незалязваща модерност 

 

Кубът- символ на стабилността е в основата, средата и края на Habitat 67. Мистичното му значение се свързва с мъдростта, истината, перфектния морал,и основа на нашата цивилизация.

 

354 куба образуват магнетичната сиво-бежова сграда, надградени така, че да образуват 148 жилища между земята и небето, между градът и реката, между зеленината и светлината. Жилищата имат футуристични интериорни решения и балкони, връзки помежду им посредством тераси и пешеходни алеи, големи площади и монументало издигащи се колони. Цялото това богатство и разнообразие по никакъв начин не възпрепятства отвореността на проекта и възможността на живущите там да намерят място за спокойствие и незабравимо преживяване.

 

Първоначалната идея на архитекта била да закачи бетонените елементи на обърнати на обратно V-носачи. По-късно Safdie  променя концепцията и блокчетата биват разпръснати на 12 етажа. По този начин комплексът запазва отвореност и достъп до достатъчно светлина.

 

 

Habitat 67 предлага 15 различни вида жилища, които могат да варират по размери и големина от едно до осем бетонни блокчета. По този начин жилищната площ става от 54 до 153 кв. м. Жилищата разполагат с тераси от 20 до 90 кв.м., в зависимост от размера на самите апартаменти. Комплексът разполага с 6 асансьорни инсталации. Жилищата имат централно отопление и климатизация.

 

Историята

 

По време на изложението Expo 67,  26 жилища от комплекса са били  мебелирани и обзаведени, отворени за свободно посещение. Бетонените квадратните елементи, основа на проекта са с размери от 5 x 11 x 3 метра. Блокчетата са били изработени в специално по поръчка. Цялата маса строителни материали се състояла от 5000 тона стомана, и 96 000 тона бетон. 900 работници са се включили в дейностите по проекта, който отнел година и половина, за да бъде завършен / в периода от 1966 - 1967/.  

 

Световен отпечатък

 

Habitat 67 е невероятно постижение от младостта на Moshe Safdie. Принципът на работата на известния архитект е да създава проекти за вечността. Той се фокусира върху всекидневния живот - начина на използване на пространствата, атмосферата в жилищните помещения и създаващия се климат, истинските желания на бъдещите обитатели.

 

Сред известните му работи са:

 

Museum of fine arts, Montreal

 

Civilisation Museum, Gatineau

 

National Art Gallery of Canada, Ottawa

 

Ballet Opera House, Toronto

 

City Hall, Ottawa

 

Ford Centre for the Performing Arts, Vancouver

 

Museum of Contemporary Art, Stuttgart

 

Boca Raton Museum Centre, Boca Raton

 

Museum of Industrial Design, Architecture and Contemporary Art, Munich

 

Sinaï Temple, Chicago