Halley VI - изследователска станция от ново поколение
Разположен в Brunt Ice Shelf в Антарктида, станцията е проектирана да издържа на суровия полярен климат.
За да се избегне съдбата на предишни станции, унищожени от сняг и свличащ се лед, спечелилият конкурс дизайн от Hugh Broughton Architects и AECOM включва повдигнати модули на хидравлични крака. Снабдени с гигантски ски, модулите се приспособят към нивата на лед и сняг под тях и могат да бъдат транспортирани на друго място.
Новата станция Halley VI, управлявана от British Antarctic Survey, е изградена като каравана, перпендикулярна на преобладаващата посока на вятъра, с модули, свързани с кратки, гъвкави коридори. Докато сините модули служат за редовен мониторинг и изследователска дейност, червеният е проектирана като общо пространство, с кухня и места за отдих. Цветовата палитра в интериора е избрана така, че да помогне на екипажа да се справи с тъмнината по време на полярната зима.
Естествено, Halley VI е с класи нагоре в сравнение с Българската полярна база „Св. Климент Охридски" на Антарктида.
Снимки: асистент д-р Аспарух Камбуров. Преди броени дни от Антарктида се завърна първият български маркшайдер-геодезист, имал честта да посети най-южния континент на Земята. В периода 22 декември 2012-9 януари 2013 г. от катедра "Маркшайдерство и геодезия" ръководи научно-изследователски проект, в рамките на който са извършени първите български високоточни ГНСС измервания в района на полярната база "Св. Климент Охридски" на о-в Ливингстън. Наименованието на проекта "Изследване на влиянието на 24-ти Слънчев максимум върху измервания с Глобални навигационни спътникови системи (ГНСС) в полярни условия" показва и неговата основна цел.