Искаме обществото да знае
Важно е хората да са информирани и да видят гледната точка на архитектите.
Това заяви на пресконференция днес арх. Здравец Хайтов по повод спора на САБ и Пловдивската митрополия за творческата база на архитектите "Св. Кирик и Юлита" и решението на съда за встъпване във владение от страна на църквата.
"През 1982 година е сключен договора между Пловдивската митрополия и САБ, който е за 99 години. Договорът е за посторяване на творческа база на САБ, за провеждане на дейности на САБ, както и на Международната академия на архитектурата. В договора изрично е упоменато, че Пловдивската митрополия няма документ за собственост", обясни арх. Хайтов. По думите му САБ заварва разрушен комплекс, който през годините вследствие на свлачища и пожари е разрушен, използван е за концентрационен лагер, а по-късно и за психиатрия.
Съюзът на архитектите построява върху 8500 кв.м. своя светски комплекс-творческа база за отдих и работа. САБ инвестира свои средства от дарения, които отиват и за църквата в комплекса. С тези средства са възстановени 40 икони от иконостаса на "Св. Параскева". Започнато е "снемането" на иконописите, което е най-скъпия и сложен процес по отлагането извън царквата, реставриране и възстановяване и връщане на тези стенописи, обясни Хайтов. И добави, че това е нещо, което САБ прави със свои пари, дарения от архитекти, без това да е изрично записано в договора. В документа е казано реставрираната царква да се ползва от Митрополията, но това не означава, че Пловдивската митрополия не трябва да участва в нейното възстановяване. По думите на арх. Хайтов всичко е направено без нито стотинка отстрана на държавата.
На въпрос за очакванията за развитието на казуса, архитектът отговори:" Това, което не разбирам е тази трансформация от строителството на един светски комплекс през 80-те години на миналия век, преминаваща в един манастир, без за това да Пловдивската митрополия да има акт за собственост, без да е дала и една стотинка. Става точно обратното-САБ подпомага църквата и успуредно с това, през тези 25 години българските архитекти правят дарения в 90% от случаите, когато работят по проекти за храмове и работят безвъзмездно. Решенията на съда за мен са необясними и с нетърпение очакваме решението на ВКС. /делото е насрочено за февруари-бел.ред./ Искаме обществото да знае истината и да е информирано. Хората трябва да знаят не само това, което се тиражира от Пловдивската митрополия, но да чуят и гласа на архитектите. В тази връзка ние инициирахме петиция, под която се подписват колеги ежедневно. Разчитаме и на бденията, които организираме. Там, всеки ще може да види документи за направените дарения. Дарения, които не са изказвани, не са поощрявани...Изпозваните думи, за място, което не е манастир, и определянето му като похотливо, неморално, мерзско място от страна на Пловдивския митрополит, намирам за недостойни", заключи арх. Хайтов.
Както citybuid.bg писа по-рано, за днес в 17.30ч. е насрочен протест по темата. Повече можете да видите ТУК: