Искат нов закон за ВиК

1625
Икономисти от БАН предлагат  да се приеме нов закон за собствеността на ВиК съоръженията.  

Преструктурирането на фирмите за „Водоснабдяване и канализация” се извършва без ясна и последователна политика за развитие на сектора. Това води до неефективно управление на дружествата и техните активи, висок дял на загубите на вода и до неизпълнение на инвестиционните им програми за рехабилитация на водопреносната и канализационна мрежи. 

Предложенията за законодателни промени и разработване на нова политика в сектора са на ст.н.с. д-р Спартак Керемидчиев от Икономическия институт на БАН, който изследва състоянието на ВиК дружествата и ефекта от досегашното им преструктуриране. 

ВиК дружествата се управляват по един и същи начин, независимо дали са 100% държавни, общински или смесени, заяви ст.н.с. д-р Спартак Керемидчиев.

Според него това означава, че преструктурирането е било формално. 

ВиК дружествата управляват, поддържат и развиват мрежа, която по силата на закона не би трябвало да е тяхна собственост, но се води в техните активи.

Затова инфраструктурата трябва да се извади от капитала на предприятията и да се прехвърли на общините и на държавата, след което те да възложат експлоатацията й на воден оператор, обясни Керемидчиев.

Това може да стане с нов закон за собствеността върху водоснабдителната и канализационната мрежа.  

ВиК дружествата имат сериозен проблем и с експлоатацията на съоръженията и поддръжката на водопроводната мрежа, отчита Керемидчиев.

Според него основно загубите на фирмите идват от лошото състояние на външните и вътрешни водопроводи, а не толкова от кражбите на вода от потребителите, механичните повреди или неточното отчитане на водомерите, които се движат между 20 и 30%. 

По-сериозният въпрос обаче е, че за отстраняване на авариите, дружествата използват близо 60 на сто от наличните си ресурси, което ги прави неефективни.

Липсата на цялостен подземен кадастър е главната причина за това.

По принцип всяко населено място има план на ВиК мрежата, но той не винаги е точен, обясни Керемидчиев.