С изложба на арх. Заха Хадид откриват Седмиците на европейската архитектура

514
Днес в София  започват Седмиците на европейската архитектура. 

Събитието, което ще продължи до 30 юни, ще бъде открито от министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов и арх. Георги Станишев.
В галерията за чуждестранно изкуство ще бъде представено творчеството на  едно от най-известните имена в световната архитектура – Заха Задид.
Изложбата е организирана съвместно с Министерството на културата, Международна фондация “Яков Чернихов”, Съюза на архитектите в България  и в.“Строителство-Градът”.
Идеята на Министерството на регионалното развитие и благоустройството е да представи пред българската общественост проекти на водещи европейски и световни архитекти, свързани с проектирането в градска среда. Като страна член на Европейския съюз България се отваря все повече към постиженията на европейската архитектура, обясниха от пресцентъра на ведомството.
Заха Хадид е една от най-влиятелните личности в съвременната архитектура, чието творчество се простира от мащабни градоустройствени проекти до интериор и мебели.
В Галерията за ще бъде представен макет на едно от най-забележителните творения на Заха Хадид – съвременна сграда, в която се помещава Център за култура и спорт на департамент Herault, Франция. Изложбата включва и фотографии на най-емблематичните проекти на Заха Хадид в областта на архитектурата и градоустройството. Самата изложба  ще бъде разположена в три зали с обща площ от над 1000 квадратни метра и  80 линейни метра пана с височина 2,8 метра. Посетителите ще могат да се насладят на много модели, презентации и видео инсталации с паралелна прожекция.
Д-р Патрик Шумахер, съдружник и директор на архитектурно бюро “Заха Хадид“ в Лондон ще изнесе лекция в аула “Максима” в университета по архитектура, строителство и геодезия на 28 май 2007 г. от 14.00 часа.



Заха Мохамед Хадид е британска архитектка и професор по архитектура с иракски произход, родена в Багдад през 1950 г.

Тя е първата жена, удостоена с най-високото отличие, определяно като "нобеловата награда за архитектура" - наградата "Притцкер" (Pritzker).
Дъщеря е на бизнесмен, някогашен председател на Демократичната партия в Ирак. Детството и младежките си години прекарва в европейски интернати, главно в Швейцария.
Учи математика в Американския университет в Бейрут, а през 70-те години
завършва престижното висше училище за архитектура в Лондон (
Architectural Association School (AA).
Още като студентка проявява изключителния си талант. Ученичка е на Рем Кулхаус, работи в неговото студио и през 1979 г. открива в британската столица свое архитектурно бюро.
Успех и първи награди й носи един нереализиран проект - за увеселителен парк в Хонг Конг.
Авангардните идеи на архитектката са причина проекти, предизвикали възторга на колегите от цел свят, донесли й редица награди, да остават нереализирани.
Чак през 1993 г. е изпълнен един от интересните проекти - сградата на противопожарната служба в заводите "Витра" в германския град Вайл ам Рейн.
Най-интересните изпълнени проекти на Хадид са в Страсбург, Лайпциг, Инсбрук, Синсинати, Грац, Виена, Базел, Рим, Неапол, Милано, Севиля, Лондон и др.
Тя работи и в областта на вътрешния дизеайн, проектира мебели и изложбени павилиони.

Казва, че е изпитвала силно влияние от руски конструктивисти като Казимир Малевич и Ел Лисицки и категорично обявява постмодерната архитектура за "интелектуална катастрофа".
След края на 80-те години Хадид се оттегля в областта на теорията и преподава като гост професор в Харвардския университет и в други престижни университети в САЩ, Германия и Австрия.