Критикуват реставрацията на крепостта "Кракра Пернишки"

15324
Местните я наричат „замък от „Лего”, "увеселителен парк", или "неуважение към историческите паметници".

Съвсем скоро ще бъде финализирана работата по проекта „Подобряване на туристическа атракция - Средновековна крепост "Кракра Пернишки" в Перник и свързаната с нея инфраструктура", пише perniknews.com. Общият одобрен бюджет по проекта е 4 211 219 BGN. Бенефициент по проекта е община Перник, а партньори - Агроводинвест, "Приватсистем" ООД, "ДиДжи Консулт" ЕООД - София, Барзи БГ ЕООД, Пи Ес Инвент ЕООД и "Бигла III" ООД (според данните в Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България).

 

Перничани обаче критикуват реставрацията, защото според тях величието, което е излъчвала крепостта „Кракра", се е загубило между наподобяващите теракото-картон „каменни блокчета", пише изданието. Темата се коментира от известно време и в други местни медии, както и в създадената фейсбук група "Крепостта "Кракра" - нека спрем погубването й".

 

 

Миналата сряда зам. председателят на общинския съвет Пламен Борисов заедно с общинския съветник Васил Чушев са посетили крепостта, за да видят как върви работата по реставрацията. „От естетическа гледна точка съм шокиран", е изразил възмущението си Борисов. „Факт е, че общинският съвет гласува този проект, но така и не получи подробна информация какъв е планът за реализирането му. Вярвам, че дори общинските съветници от управляващата в момента коалиция нямаше да вдигнат ръка за това решение, ако подозираха как ще изглежда то в завършен вид. Възмутително е - става въпрос за близо 5 млн. лв. европейски пари, които явно не са отишли по предназначението си. На следващата сесия на Общинския съвет се ангажирам да отправя питане към Общината и кмета за случващото се."

 

На последната сесия на 19 септември обаче такава точка за обсъждане нямаше, но затова пък имаше доста скандали между съветниците. Утре е следващата сесия на Общински съвет-Перник, но в дневния ред засега отново няма подобно питане. 

 

 

На 19 септември perniknews.com публикува информацията, че проектът за Крепостта "Кракра" е разработван и развиван от арх. Михаил Михайлов - тогава зам.-кмет на Община Перник (в момента областен управител). Според него е съществувал проект, в който са били заложени естествени материали за доизграждането на крепостта. Това става ясно и от пресконференцията на кмета Росица Янакиева при обявяването на проекта през март, според която в реставрацията на крепост "Кракра" ще бъде използвано желязо, а кулата ще бъде изградена от камък

 

 

В началото на април става ясно, че стените на крепостта на Кракра Пернишки ще бъдат вдигнати от стъкло и винкел, а с камъни ще се изгради напълно само кулата. Стените щели да се надграждат с модерни материали, за да личи докъде са автентичните останки. "Такива са новите изисквания на Европейския съюз и проектът е напълно съобразен с тях", казва тогава кметът на Перник Росица Янакиева, цитирана от vestnikpriatel.com.   

 

Първоначалният проект е бил отхвърлен от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Причината за това е, че всеки културен паметник, който ще подлежи на реставрация, трябва да бъде изследван предварително, за да се докаже как е изглеждал в първоначалния си вид. А проведените изследвания на крепостта от въпросния институт сочели, че в основата си тя не е била изградена от твърд материал, а от тухли. Това не е позволило надграждането й с камък, тъй като би довело до срутването и, и би загубило автентичността й.

 

„На базата на това решение трябваше да изготвим нов проект, като възможностите за материали бяха стъкло, метал и това, което виждате в момента. Отхвърлихме идеята за реставрация от стъкло, тъй като нямаше да успеем да се вместим в бюджета, а и не изключваме все пак евентуална проява на вандализъм. Взехме възможно най-доброто решение от предоставените ни алтернативи, тъй като използвахме олекотен материал, който вечер създава светлинен ефект", коментира арх. Михайлов. 

 

Очевидно министерството на културата одобрява визията на реставрираната крепост, тъй като няма коментар в тази връзка след проверка на дейностите през август.

 

След завършването на реставрацията на крепостта „Кракра” в края на октомври, се очаква да отвори врати и посетителски център, да бъдат обновени всички подходи към крепостта, както и пешеходните пътеки. Общината иска да възстанови и старинната църква „Св. Спас” под хълма „Кракра”.