Министрите от „Набуко“ препотвърдиха подкрепата си за проекта
България очаква реални действия за реализиране на проекта преди 2018 година, каза по време на срещата във Виена премиерът Бойко Борисов.
Домакин на вчерашната среща на министрите от транзитните държави на проекта за газопровода беше австрийското министерство на енергетиката. Участници в нея бяха еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер, българският премиер Бойко Борисов и енергийни министри от България, Унгария, Румъния и Турция, както и представители на акционерите в „Набуко". Във форума взе участие и министърът на енергeртиката на Азербайджан Натиг Алиев, който направи преглед на дейностите до момента от страна на производителя.
От дясно наляво: Пал Ковакс, държавен министър по климатичните промени и енергетиката на Унгария; Натиг Алиев, министър на енергетиката на Азербайджан, Герхард Ройс, главен изпълнителен директор ОМV, Гюнтер Йотингер, еврокомисар по енергийните въпроси, Рейнхолд Митерленер, министър на икономиката, семейството и младежта на Австрия; Бойко Борисов, министър-председател на България, Ханс-Петер Флорен, председател на Управляващия комитет на „Набуко", Делян Добрев, министър на икономиката, енергетиката и туризма на България; Михаи Алекандру Войчу, министър делегат по бизнес средата на Румъния; Сефа Садик Айтекин, заместник-подсекретар, (Турция). Photo copyright: Alek Kawka/ Nabucco Gas Pipeline International GmbH.
Чрез декларацията от срещата се приветства подписването на Междуправителственото споразумение за Транс-анадолския проект (TANAP) между Турция и Азербайджан. Отчита се изборът на „Набуко-запад" от консорциум „Шах Дениз" на 28.06.2012 г. за една от предпочитаните опции за доставка на природен газ от Азербайджан през Грузия за Турция и след това за Централна Европа.
Райнхард Мичек, управляващ директор на Международния консорциум за „Набуко" (Nabucco Gas Pipeline International GmbH), каза: „Подобен ангажимент е жизненоважен фактор в превръщането на „Набуко" в най-напредналия проект за тръбопровод в Южния коридор, много привлекателен за пазарни участници от цяла Европа и Турция, за доставчици на газ, инвеститори и спонсори. Ние намаляваме рисковете и увеличаваме сигурността при стабилна законова защита. Приветстваме това послание на подкрепа и очакваме да продължим съвместната работа с представителите на държавите, за да осигурим свобода на избора и енергийна сигурност за европейския потребител."
Потвърждава се и политическата подкрепа за проект „Набуко-запад", по който ще се пренася газ до Баумгартен (Австрия), като същевременно се повишава сигурността на доставките за България, Румъния и Унгария. Компаниите, участващи в продължаващите търговски преговори между консорциум „Шах Дениз" и международна компания „Набуко", се подканят да намерят взаимно изгодно решение, което ще даде възможност и на двата проекта - „Набуко-запад" и „Шах Дениз" да продължат.
С подписания документ се окуражава потенциалното присъединяване на членове на консорциума „Шах Дениз" към международна компания „Набуко" с цел разширяване основата на проекта. Отчита се помощта на националните регулаторни органи на държавите, през чиито територии ще преминава трасето на газопровода „Набуко-запад" и на Европейската комисия за концепцията за „едно гише" (One-Stop-Shop Shipper Access), като се очаква подновяване на необходимите разрешителни в бъдеще, за да може да се осъществи диверсификация на газовите доставки през тръбопровода, както е планирано.
„Ако искате нашият проект - интерконекторна връзка между България и Турция да бъде част от първи етап „Набуко", Комитетът може да подкрепи финансово страната ни, ако обаче не се ангажирате, тя ще бъде построена само за аварийни нужди, преди 2018 г., с инвестиция в размер на около 100 млн. лв. от "Булгартрансгаз". Това заяви премиерът Борисов по време на срещата. Според него въпреки че партньори по проекта са големи енергийни компании от държави-членки на Европейския съюз и проектът има подкрепата на Европейската комисия, България очаква реални действия за реализиране на проекта преди 2018 година. „Диверсификацията на газовите доставки е основен приоритет за България. Отчитаме ключовата роля на приятелски страни като Азербайджан в тази насока„, каза Борисов.
Според премиера страната ни работи активно за изграждане на реверсивна междусистемна връзка с Турция, на интерконектор с Гърция, а с Румъния проектът вече е в процес на строителство. Не на последно място е газопроводът „Южен поток", който ще диверсифицира маршрута за доставка на природен газ от Русия. „Специално внимание отделяме на търсенето на природен газ в българския шелф на Черно море", изтъкна Борисов. „През 2014 г. по програма „Набуко" трябва вече да тече газ, към днешна дата нямаме финансиране, нямаме реализиран проект, както казва европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер, за 3 години работа, има само 4 години закъснение", убеден е българският министър-председател.
Източник: Grayling Bulgaria и Министерски съвет
Редактор: Ема Димитрова