Мораториум за строителство по крайбрежието ще блокира археологическите разкопки

900
Това заяви Тодор Георгиев, секретар на Национална асоциация „Българско Черноморие”.

При наличието на Закон за устройство на Черноморското крайбрежие няма абсолютно никакъв смисъл от налагане на мораториум на всички сделки на разпореждане и строителни дейности с държавни имоти в териториите на устройствени зони „А” и „Б от крайбрежието, каза Георгиев вчера за Радио „Фокус”-Бургас. Той посочи, че този мораториум косвено ще блокира археологическите разкопки, повечето от които са в държавни земи. Той даде за пример археологии, които за завършени и има процедури да се прехвърлят за стопанисване на съответния кмет или община. Такъв е случаят със Созопол и кмета Панайот Рейзи, който е започнал такава процедура, но сега заради новите изисквания трябва да чака една година. Той попита реторично какво ще се случи за това време – кой ще стопанисва обектите, ще ги поддържа и ще води туристи.

 

На нос Акра край Черноморец положението е сходно, тъй като това лято е последен сезон на археолозите там. “Ние сме поставили този въпрос и отговорът, който получихме е, „няма страшно”. Няма никаква нужда от мораториум, защото има Закон за устройство на Черноморското крайбрежие и там са уредени много неща. Има едно единствено нещо в закона, което се е забавило, защото МОСВ и МРРБ трябва да направят картиране. Картирането на дюни, влажни зони и плажове на практика го има на 90% и в двете министерства”, посочи Георгиев.

 

Според него няма връзка между картирането и забраната, а това са само стъпки за обявяване на Национален парк „Българско Черноморие”. Георгиев даде за пример Натура 2000, 80% от територията й включва именно Черноморието. Той припомни също, че у нас има три Национални парка - Рила, Пирин и Среден Балкан. „Националният парк е най-рестриктивната местност на защита. Ако на Черноморието поискат да дойдат не 1-2 млн. туристи, а 10, какво трябва да се направи, да ги изгоним ли? Явно да, с тази политика. Станишев нарече Черноморието бетонна джунгла, ами да я събори, но 33% от БВП идва от нея, няколко милиона българи се изхранват от нея. Да кажат в прав текст - Българското Черноморие няма да се развива, Българското Черноморие ще бъде парк Серенгети, хората да отиват където си искат, може и да се изселят от България”, каза още Георгиев.