В НГДЕК забраняват на ученици да дават информация за състоянието на сградата
Това съобщи за citybuild.bg родител на ученик в Класическата гимназия, която беше преместена в бившето 13-о училище на Женския пазар.
Основното искане на голяма част от родители и ученици е сградата, която беше предоставена за нуждите на Класическата гимназия на Министерството на културата безвъзмездно от Столична община, е да бъде ремонтирана ПРЕДИ децата да учат в нея. Заради това в последните седмици се разгоря спор, пренесен и в медийното пространство.
Декларацията, „предложена" за подпис на учениците, съдържала освен определени правила за поведение вътре и извън училището, и уверение, че те няма да изнасят вътрешна информация, както и визуални материали, свързани със състоянието на сградата, които уронвали престижа на учебното заведение. Ученици са привиквани да обясняват защо са публикували снимки във фейсбук група, а един от тях може би го очаква изключване. Това е и причината нашето интервю да е анонимно.
Как се случи местенето в бившето 13-то училище до Женския пазар?
В предишната сграда на ул. „Баба" в "Модерно предградие" ремонтът започна на 1 септември, а на 16-ти учениците бяха поканени с метли и лопати за почистят 13-то училище. Въпросът е защо децата не бяха преместени в сграда, докато бъде ремонтирана тази? Те реално не провеждат нормален учебен процес, защото не им достигат зали, всеки ден няма ток, на част от прозорците няма стъкла, за парното още не знаем. В първите дни не е имало и течаща вода.
Искахте ли среща с директора на училището по тези въпроси?
Имаше една насрочена родителска среща на 1 ноември, но тя не се състоя, защото нямаше ток. Реално ние не можем да влезем в сградата, за да я видим. Неясен е въпросът защо са необходими тези мерки? Втора родителска среща, насрочена за събота, 9 ноември, отново беше отложена.
Директорът отказва да разговаря по тези въпроси и смята, че най-безопасното нещо е да изведе децата от предишния район и да ги премести в центъра на София. А на някои ученици в района на Женския пазар са им предлагали по 50 лева за личните им карти. Докато децата учеха в „Люлин", децата ходеха сами на училище, а сега всяка сутрин се налага или да ги придружаваме, или да се движат в групи и никога - сами. Освен това в училището няма столова, нито лавка, и децата всеки ден обикалят пазара.
Колко родители искат да се върнат в предишната сграда?
Никой няма нищо против сегашната сграда, ако тя бъде приведена в нормален безопасен вид за учениците. Прекрасно е, че училището вече си има сграда, тя е хубава, но някой не си е свършил работата да осигури на децата подходящи условия за учебен процес.
Според Вас сградата конструктивно безопасна ли е?
Видимо отпред има пукнатина на фасадата, не знам дали е опасно това. Според Регионалния инспекторат по образованието София сградата е безопасна, щом децата са допуснати да учат там, останалото било глезотия. Никой не отговаря дали са предвидени ремонти, а доколкото знам, тя е паметник на културата и за проекта ще е необходимо и съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).
Ще предприемате ли някакви мерки оттук-нататък?
Учениците смятат да запознаят Европейската комисия по образование с условията, в който се налага да учат.
Почти всички (ученици, учители, родители и институции) са съгласни, че сградата е по-голяма, стилово отговаря на една гимназия като Класическата и е в центъра на София. Може би зданието, макар и нуждаещо се от ремонт, не е конструктивно опасно, но в същото време не отпадат въпросите:
Какво наложи преместването на Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" (НГДЕК) в сградата на бившето 13-то училище ПРЕДИ то да има необходимите условия за учебен процес?
Има ли сградата РАЗРЕШИТЕЛНИ от Регионалната здравна инспекция, пожарна и други служби?
Как ще бъде осигурено СПОКОЙСТВИЕТО на ученици и родители в района на Женския пазар, който се слави със своята престъпност (независимо, че там в момента тече реконструкция, която се очаква да облагороди цялостно района)?
Откъде ще дойдат пари за РЕМОНТ на сградата и кога?
Защо учениците от НГДЕК не могат да ползват временно предишната сграда на ул. „Баба" в "Модерно предградие", когато там ремонтът по Оперативна програма "Регионално развитие" приключи, или друга сграда?
На всички тези въпроси на citybuild.bg от Министерството на културата вече две седмици не дават отговор. Министър Петър Стоянович по-рано заяви, че поне до края на тази учебна година НГДЕК остава в бившето 13-о училище и определи условията в него като „достатъчно добри".