Община Попово ще управлява „Късноантична крепост Ковачевско кале"

1023
Правителството я предостави за срок от 10 години.

Имотът се намира в местност „Калето“, село Ковачевец, област Търговище и представлява археологическа недвижима културна ценност „Късноантична крепост Ковачевско кале“. С предоставянето на имота на община Попово ще е възможно опазването и развитието на културното наследство и превръщането му в съществен фактор за социално-икономическото развитие на общината, както и съхранението и популяризирането на недвижимата културна ценност.

 

 

Късноантичната римска крепост "Ковачевско кале"се намира непосредствено край асфалтовия път Попово - Бяла, на 6 км западно от гр. Попово. Разположена е в малка равнинна долина, която се е образувала при вливането на притока Чепез дере в река Ковачевска (Ерек дере). В древността пряка видимост към Ковачевско кале имало единствено от изток и запад, а от север и юг крепостта оставала закрита и защитена от три средно високи плата. Още при своите теренни обхождания и проучвания в тази част на България Карел Шкорпил, описвайки древния севернобалкански път от Марцианополис до Мелта, през Никополис ад Иструм, отбелязва, че Ковачевско кале е втората пътна станция на този римски път, и изготвя план на укрепителната й система.



Мощна крепостна стена, строена през 4-ти век, с дебелина от около 3,20 метра, е опасвала обширна територия с предполагаеми размери - към 50 декара. Задължителна част от крепостното строителство тук са установените при проучванията 14 издадени пред стената кули. Две порти - северна и западна, мост над река Чепез дере - вече несъществуващ, подземен водопровод, изграден от глинени тръби, са допълвали детайлите от градежа.

 

Преди началото на редовни археологически проучвания през 1990г. в района на Ковачевско кале са били известни много малко факти за съществувалата някога крепост, получени от случайно намерени тук предмети. В резултат на периодично провежданите разкопки край Попово през последните двадесетина години днес руините на крепостта в по-голямата си част са добре проучени и консервирани, а археологическите находки са изложени в историческия музей на града.