Онлайн изложба описва създаването на Студентския дом в София
Очакват ви извадки от 100 броя на в-к "Студентска борба" (и други печатни издания).
30-и май е обявен за Празник на студентския дом със заповед на министъра на образованието и науката от 2002 г. На този ден през 1931 г. е направена първата копка на сградата, която е завършена две години по-късно. Събитието е отбелязано с тържествен водосвет, извършен от Софийския митрополит Стефан. През 1933 г. Студентският дом започва да функционира, макар сградата му да не е окончателно завършена.
През 1904 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов пръв подкрепя кампанията за изграждане на „Студентския клуб“ към Държавния университет за изграждане на дом на българската университетска общност – Министерството на просвещението отпуска 10 000 лв. Именно поради факта, че Фондът за изграждането на Дома стартира през 1904 г., днес отбелязваме 116 години от началото на тази столетна студентска борба, която продължава и днес с каузата за възстановяване на сцените за академично творчество на Студентския дом.
Архивната документална изложба „116 години студентска борба“ включва непоказвани до момента в дигиталното пространство статии и фотоси, главно от изданията на в-к „Студентска борба“ през 20-те и 30-те години на миналия век. Това е печатният орган на Българския национален студентски съюз (БНСС), който има основна роля за успешното изграждане на Студентския дом през 1933 г.
Изложбата е достъпна онлайн тук, както и в зала „8-и декември“ на ет. 5 (тераса) на Национален студентски дом. Документите, включени в изложбата, изведени от над 100 архивни печатни издания, са достъпни и за изтегляне offline с цел увеличаване на мащаба и по-лесно преглеждане на фото-копията. Подредени са хронологично, като в голямата си част обхващат релевантни за историята на Студентския дом броеве на в-к „Студентска трибуна“ в следната последователност: изд. 1929/1930, изд. 1930/1931, изд. 1931/1932, изд. 1932/1933, изд. 1933/1934.
Повече архивни снимки от историята на институцията можете да намерите в миналогодишния онлайн албум на Студентския дом, публикуван във Фейсбук, който също е част от програмата на Директора на Студентския дом за дигитализация на културно-историческото наследство на студентите.