Откриват Туристически комплекс „Късноантична крепост Ковачевско кале”
Откриването започна в 17.00 часа в Амфитеатъра на туристическия център.
Проектът „Обособяване на късноантична крепост „Ковачевско кале” като атрактивен туристически комплекс” е финансиран по Оперативна програма “Регионално развитие 2007-2013”. Основната му цел е да се подобри, обнови и модернизира средата на Културно-историческото наследство в ареала на Община Попово и се осигури равнопоставеност на достъпа до обектите на НКН, както и необходимата информационна и техническа инфраструктура за популяризирането му.
Първата копка на мащабния проект по благоустрояването на крепостта бе направена на 19 юни 2012г. За да се оформи „Ковачевско кале" като завършен туристически обект, бяха извършени дейности за изграждане на инфраструктура - пътища, паркинг, подходи, художествено осветление, атракции на открито, озеленяване и др., както и за довършване на консервационните работи по крепостта и благоустрояване на терена. Вече са назначени екскурзовод и аниматор, които ще обслужват гостите на комплекса, който след тържественото откриване ще бъде отворен за посетители.
Цялата крепост е разположена на над 42 дка. На огромната строителна площадка е издигнат посетителски център за туристите. В близост ще има музей на открито. До тях е голяма антична сцена с 250 места, която ще ползва специални визуални ефекти, мултимедия и атрактивно осветление.
Проектът включва и оформяне на зони за разходка, барбекюта, детски кътове и други, които ще превърнат мястото в атрактивна зона за културен туризъм и отдих. Гостите ще могат да разгледат водни огледала на различни нива и антична чешма с фонтани. Предвидено е засаждането и на вечнозелени храсти и растения, които да оформят цялостния облик на местността Ковачевско кале.
На Ковачевското кале са построени и пещи за печене на керамични съдове, които ще се ваят от майстори в ателиетата пред туристите. Ще се демонстрира и приготвяне на храна по стари рецепти от римско време. До частично консервираните стени на някогашната крепост са вдигнати обсадни кули и тарани. С тях ще се пресъздават битки от IV век в римския укрепен град. За демонстрациите са осигурени и истински арбалети, бойни снаряжения и др.
Паралелно с изграждането на атракциите се провеждат и спасителни разкопки, които разкриват нови части от стените. Те се реставрират и консервират заедно със западната порта и прилежащите кули. За туристите са изградени специални дървени пътеки като мостове над руините.
Още една зазидана скрита врата (потерна) откриха в самия край на археологическите проучвания археолозите, разкопаващи западната крепостна стена на "Ковачевско кале" до Попово, съобщиха на 1 ноември от общината. Вратата се намирала на около 3,50 метра северно от кула 10 и недалеч от незапазената днес ъглова кула, свързваща западната със северната крепостна стена. Входът е бил широк малко над 1,60 метра, а височината му, при днешното състояние на запазеност на укрепителната система, не може точно да се установи. Проходът в стената, добре прикрит и защитен от гореспоменатата кула, е давал възможност за безпрепятствено и незабележимо напускане, в случай на необходимост, на територията на укрепения град.
На един по-късен етап, вероятно при управлението на император Теодосий I, проходът в дебелата 3,20 метра крепостна стена е пострадал и е поддал вследствие на силно земетресение и поради опасност от самосрутване е бил запълнен с камъни, хоросан и зазидан. Въпреки взетите от древните строители аварийни мерки зазиданото пространство, под тежестта на многотонната крепостна стена, е поддало и се е издуло, но без да се самосрути. В това състояние то е застинало векове наред, и така е разкопано и разкрито от археолозите днес.
В активите на археолозите, извърващи тазгодишните и най-мащабни в историята на проучванията на късноримския укрепен 40 декаров град са: многобройни находки от бита на жителите; медни и бронзови монети; важни за историята на античния град колективни монетни находки; предмети от метал, глина, стъкло и кост; много рядко срещана бронзова лампа-риба; уникална за днешните български земи двураменна трапецовидна каменна стълба с два скрити тайни прохода в нея, извеждащи извън крепостните стени; останки от монументална колонада; руини на неизвестната досега падаща врата (катаракта), принадлежала на Западната порта, както и част от подовото отопление (хипокауст) на една немалка по размери и сложна като архитектура богато вътрешно и външно декорирана банна постройка (терми).
Продължилите без прекъсване резултатни 7 месечни археологически разкопки дадоха възможност да се проучи площ от над 1250 кв. метра. Те се ръководеха от дългогодишния изследовател на крепостта проф. д-р Иванка Дончева - преподавател във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", гр. В. Търново и от Владимир Стойков - ст. експерт и представител на Община Попово на обекта и един от първите проучватели на калето от самото начало на редовните разкопки в 1990 г.