Паметниците на културата вече са в ръцете на кметовете

1119
Парламентът окончателно прие оспорваните поправки в Закона за културното наследство, предложени от депутати от комисията по култура.

Ремонт, реставрация и други намеси в ценните обекти от местно значение, които представляват по-голямата част от паметниците на културата, вече ще се съгласуват в шест общински администрации из страната вместо в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Във всяко звено ще има по трима души от местната власт, които ще отговарят за културното наследство. 

 

Столична община ще отговаря за опазване на паметниците в Югозападния район, Бургас ще следи наследството в Югоизточния район, Пловдив ще е отговорник за Централния южен район, грижата за Североизточния район е наВарнаВелико Търново ще поеме огромното културно наследство на Северен централен район, а за Северозападния район ще отговаря Плевен. 6-те звена за опазване на културното наследство трябва да бъдат създадени до една година.

Текстовете бяха остро критикувани от експертната общност, според която общините и сега не успяват да устоят на инвестиционен натиск. Депутати смятат, че реформата е необмислена и няма да доведе до желаната бързина, защото процедурата по съгласуване се състои от 17 стъпки, а служителите ще трябва да пътуват до недигитализирания архив на института в София. Според авторите на промените пък собственици, общини и инвеститори чакат с месеци и дори години решенията на НИНКН, където според вносителите се шири корупция. 

 

Между четенията депутатите се съгласиха произнасянето за паметници от световно и национално значение да остане в компетенциите специализирания институт, като и в двата случая върху изготвеното становище ще се подписва министърът. Отпадна и противоречивият принцип за мълчаливо съгласие, според който липса на становище се смята за позволение. Срокът за реакция на институциите се удължава на 4 месеца, въпреки че мотивът за промените бе именно бавната процедура.

 

Законодателите въведоха и санкции в размер от 5 до 30 хил. лв. за недобросъвестни стопани, които не изпълняват заповед на министъра да изградят наново разрушен паметник на културата, и същата сума за юридическо лице, което постави, премести или премахне монумент без одобрение на министъра. Нови глоби ще има и за съдействащи им общински служители, макар засега финансовите мерки да имат почти нулева приложимост.

 

Министерство на финансите ще финансира създаването на публичен електронен регистър за обмен на информация за културното наследство на страната.