Петър Диков: Съобразихме се с препоръките относно проектите за ЦГЧ

2873
На експертен съвет изчистихме преобладаващите спорни моменти, каза главният архитект на столицата.

Идеите за обновяване на центъра на София бяха избрани след конкурс, който се проведе през 2014 г. Те могат да бъдат видяни на сайта на НАГ. Проектите са за следните зони:

 

Зона 1 - бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", зелените площи покрай р. Перловска и пл. „Орлов мост". 

 

Зона 2 - ул. „Граф Игнатиев", ул. „Солунска", ул. „6-ти Септември", ул. „Ген. Паренсов", ул. „Цар Шишман", пл. „П.Р. Славейков", пл. „Джузепе Гарибалди", пл. Патриарх Евтимий" и градината пред храма „Св. Св. Седмочисленици". 

 

Зона 4 - Градината „Кристал", пл. „Народно събрание", бул. „Цар Освободител", бул. „Васил Левски", пл. „Васил Левски", ул. „Московска", ул. „Г. С. Раковски", пл. „Александър Невски", ул. „Париж", ул. „Оборище", ул. „Дунав", ул. „15-ти Ноември", ул. „11-ти Август", ул. „6-ти Септември" и градините около храм-паметника „Александър Невски", храм „Св. София", пред Синодалната палата и около паметника „Иван Вазов". 

 

След обсъжданията и мненията в медиите се съобразихме с голяма част от препоръките относно проектите за централна градска част на София, каза за „Труд" арх. Петър Диков. Кръговото кръстовище на ул. "Гурко" и "Евлоги Георгиев" отпада, защото едва ли ще подобри движението.

 

Вместо добавяне на още една лента на движение по бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", където сега всяко от платната в двете посоки има по две ленти, най-дясната лента ще бъде обособена като буслента за градския транспорт. Така според експертния съвет ще увеличи скоростта на преминаване. 

 

 

Остава идеята за баражиране на Перловската река в зона 1 така, че част от водата да създаде водно огледало. Анализ обаче трябва да покаже какви ще са последиците от повдигането на нивото на реката в участъка от Орлов мост до националния стадион.

 

 

Тематичните площадки покрай Перловската река няма да се ползват за спортни прояви, но дизайнът им ще напомня за първоначалните идеи на арх. Добрев. Жив плет ще замени шумоизолиращата стена покрай езерото Ариана.

 

 

 

Решено е още трамвайното трасе по "Граф Игнатиев" да остане двупътно, с благоустрояване на улични настилки, осветление и спирки.

 

 

Зеленчуковият пазар пред градинката на "Св. Седмочисленици" ще е временен, като ще бъде преместен от другата страна на тротоара.

 

 

Фонтанът на пл. "Славейков" ще остане. Ще се запази на сегашното й място и скулптурата на Петко и Пенчо Славейкови, като книжният пазар също ще бъде временен.

 

 

Несигурно е бъдещето на идеята за "споделено движение" между автомобили, велосипедисти и пешеходци по ул. "Шишман". Проектът предвижда тротоарите да бъдат изравнени с пътните платна, а колите да се движат с до 30 км в час. Експертите са поискали да се направи цялостен анализ на трафика в центъра и какъв ще е ефектът от предложението на проектантите.

 

Експертите са решили да отпадне идеята за създаването на туристическа пътека със златни инкрустирани павета в зона 4, където попада храм-паметникът "Св. Александър Невски".

 

 

 

Няма да се изграждат и подземни паркинги пред Народното събрание и в началото на ул. "Оборище", защото целта е да се ограничи трафикът и паркирането в центъра на града. 

 

Всички анализи трябва да са готови до месец, когато проектите ще влязат за разглеждане в Столичния общински съвет, след което трябва да започне подготовката за кандидатстване по новата оперативна програма "Региони в растеж". По предварителни изчисления за реализацията на проектите са необходими около 50 млн. лв. Столична община също има готовност да съфинансира изпълнението на проектите, ако е необходимо. Очаква се преобразяването на столичния център да започне през 2016 г.

 

За зона 3 - Градската градина и двореца, журито прецени, че няма нито един проект, който да отговаря на критериите и изискванията. Един от участниците води дело срещу прекратяването на конкурса и когато приключи делото, ще бъде обявен нов конкурс.

 

Ема Димитрова