Над 1000 площадки за изкупуване на скрап работят без лиценз

2585
За общи действия срещу незаконните площадки се обявиха от Българската асоциация по рециклиране (БАР) и Асоциацията на рециклиращата индустрия (АРИ).  

Броят на незаконните пунктовe застрашително нараства и злепоставя името на заетите в бранша, смятат от двете асоциации. Според данни на МВР през последните месеци се увеличават кражбите на черни и цветни метали, което се дължи на масовото закриване на площадки, след приемането на поправките в Закона за управление на отпадъците.

 

На територията на страната функционират 2 300 площадки. Поради невъзможност да отговорят на законовите изисквания, около 1 100 площадки са подали заявление към МИЕТ за прекратяване на дейността си. След въвеждането на банкови гаранции в размер на 50 000 лв. ще затворят врати още около 400 площадки, поради невъзможност да платят законово определените суми.

 

Затварянето на общо 1 500 площадки не само ще доведе до закриване на близо 14 000 работни места, но и ще активизира дейността на незаконни пунктове за изкупуване на скрап, смятат от БАР и АРИ.

 

„Според нас, за да може да се гарантира събирането, както на отпадъци от черни и цветни метали, така и на стари автомобили, хладилници, батерии, акумулатори, гуми и др., санитарният минимум е 1200 площадки", каза Борислав Малинов, председател на БАР.

 

От Българската асоциация по рециклиране и Асоциацията на рециклиращата индустрия предложиха да обединят усилията си с компетентните органи за справяне с проблема. Инвестициите в сектора за последните 20 години са 1,136 млрд.лева. Стокооборотът е 2,2 млрд.лв., което съставлява 2.95 % от БВП. „Настояваме контрол не само на нас, но и на нелегалните", призова Малинов. По думите му 500 млн. лв. минават през незаконните пунктове за скрап, което е близо 20% от 2.2 млрд. лв. печалба, която реализира сектора в страната.

 

Снимка: citybuild.bg. Владимир Димитров – изпълнителен директор на БАР, Борислав Малинов – председател на БАР, и Петър Кичашки – член на УС на АРИ

 

От БАР и АРИ призоваха институциите, обществото и всички заети в индустрията да работят заедно за един закон, който дългосрочно ще стимулира развитието на сектора. Те предлагат да се сключи меморандум с държавата за решаване на проблемите и намаляване на банковите гаранции, като вариантите за справяне с проблема ще бъдат обсъдени на извънредно заседание на 24 април от 9.00 часа в Народното събрание от Комисията по околната среда и водите. Предложения на Българската асоциация по рециклиране и Асоциацията на рециклиращата индустрия са въвеждане на пълна забрана за изкупуване на скрап от гражданите и въвеждането на по-висока наказателна отговорност (лишаване от свобода от една до три години) при извършване на дейност без лиценз от страна на търговците на черни и цветни метали.

 

По време на пресконференцията Българската асоциация по рециклиране обяви и подкрепата си за инициативата „Да изчистим България за един ден", в която ще се включат около 20 000 души и около 45 камиона за транспортиране на събраните отпадъци в градовете: София (р-н Подуяне, Враждебна, Хаджи Димитър, Илиянци, Кремиковци, Връбница, Овча Купел), Казанлък, Ихтиман, Шумен, Смядово, Нови Пазар, Свищов, Белене, Ловеч, Тетевен, Луковит, Троян, Пловдив, Варна.