Подготвят проектиране на Административно-търговски център във Враца

1046
Той ще бъде на мястото на Сувенирната палата. За неговото ще се търси потенциален инвеститор.

Освен нормите, записани в Закона за обществените поръчки, Община Враца ще поиска от него да изготви за собствена сметка работен устройствен план и да го съгласува с Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерство на културата. Това се налага поради факта, че сградите, заобикалящи съоръжението на Сувенирната палата, са част от архитектурното и културно наследство на града.

 

Снимка: medianews.bg 

 

Друго условие, което ще бъде заложено в процедурата, е изработване на идеен инвестиционен проект, който да бъде дискутиран с граждани по време на обществено обсъждане /отново за сметка на инвеститора/. Община Враца ще поиска и изготвяне на технически /работен/ проект, в който да бъдат отразени вижданията на обществото, които отговарят на закона и не компрометират проекта, като след окончателното приключване техническият проект трябва да бъде съгласуван в Община Враца.

 

Издаването на разрешение за строеж ще бъде за сметка на инвеститора, като документът ще бъде на името на Община Враца. В изискванията са заложени още предлагане на подходяща организация на строителството и срокове за изпълнение на обекта. Особено важен в поставените критерии е процентът полезна търговска и офисна площ, който потенциалният инвеститор ще предостави на Община Враца.

 

Сувенирната палата в града е построена през 1969 г. върху отчуждени имоти държавна собственост. Проектът за сградата е приет от тогавашния архитектурно-художествен съвет на Съюза на българските архитекти като временно съоръжение без отстъпено право на строеж. По-късно, приетият през 1987 г. устройствен план на град Враца предвижда изграждане на административна сграда и комплексно обслужване на населението.


През 2002 г. имотите, върху които се намира Сувенирната палата, са отписани от Актовете за държавна собственост, в полза на Общината. Година по-късно земята, върху която е построена палатата, е атакувана като частна общинска собственост и е одобрено частично изменение на подробния устройствен план, според който парцелът е отреден за изграждане на административна сграда и комплексно обслужване на населението. Впоследствие, частичното изменение е отменено със заповед.


Едва през 2011 г. в одобрения план за регулация на Враца, на мястото е обособен нов урегулиран поземлен имот, с площ от 427 кв.м., собственост на Община Враца, върху който е построена сградата на Сувенирната палата. Същевременно, от създаването на палатата до момента статутът й на временно съоръжение не е променян.