Полагане на гранитогрес и плочи с голям размер

3065
Кои плочи са с големи размери и къде ги използваме? Решенията ще ви даде Марисан с ТЕРАФЛЕКС системи за керамични покрития.

 

НЕСТАБИЛНИ ОСНОВИ

 

Слягането на сградата, свиването на замазките при съхнене, температурните разлики и други водят до деформиране на основата. Колкото е по-голям размерът на плочата, толкова по-големи са и напреженията, които се оказват върху нея, тъй като плочите не са еластичен материал и не могат да следват основата при нейните движения. Изискванията към качеството на лепилото и стриктното спазване на технологията са още по-строги.

 

ОТЛЕПЯНЕ НА ПЛОЧИ

 

Температурните амплитуди и влажността на въздуха преди­звикват деформации в основата под облицовката, което може да причини отлепване на плочите.

 

 

 

 

 

ДЕФОРМАЦИЯ НА ПЛОЧИТЕ

 

Под въздействие на атмосферните влияния облицовките с големи по размер плочи се свиват или разширяват. При малки плочи деформацията на всяка поотделно е по-малка и по­­­-лесно се компенсира от фугите. Така напреженията са по-слаби и по-равномерно се разпределят между плочите в облицовката.

 

РЕШЕНИЕ

 

Използвайте лепила и фугиращи смеси с повишена остатъчна еластичност и високи якостни показатели. Подходящи за целта са професионалният клас флексови лепила ТЕРАФЛЕКС® PLATINIUM, ТЕРАФЛЕКС® GOLD или ТЕРАФЛЕКС® SUPER FLEX. Следвайте внимателно инструкциите за полагане, за да запазите дългия живот на керамичните покрития и да избегнете скъпо струващи последващи ремонти.

 

Етап 1. ПОДГОТОВКА НА ОСНОВАТА

 

- Проверете основата и се уверете, че тя е равна, здрава, товароносима и добре почистена (обезпрашена и обезмаслена).

 

- Разликите в нивата на отделните участъци на мястото, където ще бъдат лепени плочите, не трябва да надхвърлят 5 мм.

 

- По-големите неравности запълнете с ремонтния строителен разтвор ТЕРАФЛЕКС® СТРОИТЕЛНО ЛЕПИЛО.

 

- За придаване на наклон на основата използвайте изравнителната подова замазка ЦИМЕНТОЛ® ПОДОВА ЗАМАЗКА (за оттичане на водата наклонът трябва да бъде поне 1%).

 

- Изчакайте пълното изсъхване на основата преди да пристъпите към следващия етап.

 

Етап 2. ГРУНДИРАНЕ НА ОСНОВАТА

 

В зависимост от състоянието и особеностите на основата грундирайте повърхността както следва:

 

- Използвайте ПОРОГРУНД® грунд за порьозни основи при порьозни и силно попиващи основи (газобетон, хоросан и др.), които причиняват преждевременното изсъхване на лепилото, водещо до нарушаване здравината на залепяне. ПОРОГРУНД® грунд за порьозни основи намалява и изравнява водопоглъщането на основата и увеличава сцеплението между нея и лепилото.

 

- Грундирайте с контактен и свързващ грунд ТЕРАКОНТАКТ® контактен и свързващ грунд когато основата е гланцова и трудно попиваща (мозайка, стари плочи) и съществува риск от отлепване на покритието поради слабата връзка на лепилото с основата в следствие на неравномерното изсъхване на лепилото. Грундирането с ТЕРАКОНТАКТ® контактен и свързващ грунд при тези основи създава контактна повърхност, която осигурява по-добра адхезия и връзка на лепилния слой с основата.

 

- Използвайте дълбокопроникващ и заздравяващ ТЕРАГРУНД® универсален заздравяващ грунд в случаите, когато основата е ронлива и нестабилна и съществува опасност от отлепване на лепилният слой. ТЕРАГРУНД® универсален заздравяващ грунд заздравява основата и осигурява добра повърхност за последващите операции.

 

- Изчакайте изсъхването на грунда (2-4 часа) преди да продължите със следващия етап.

 

Етап 3. ДЕФОРМАЦИОННИ ФУГИ

 

Деформационните фуги поемат напреженията, породени от линейните движения на основата и предотвратяват напукването и разрушаването на покритието от плочи.

 

- Определете разположението им в облицовката, предвиждайки деформационна фуга с ширина 8-10 мм на всеки 6-8 м.

 

- Деформационна фуга трябва да бъде оставена както на границата между плочите и покрития от други материали, така и на границата между плочите и околните стени и във вътрешните ъгли на облицовката.

 

- Използвайте готови профили за оформянето на деформационните фуги, като ги монтирате така, че да не стърчат над повърхността на плочите.

 

- Деформационните фуги между плочите и стените и тези във вътрешните ъгли на облицовката могат да бъдат оформени и запълнени с полиуретанов уплътнител ТЕРАФЛЕКС® PU 40 FC (след фугирането).

 

Етап 4. ЛЕПЕНЕ НА ПЛОЧИТЕ

 

- С помощта на назъбена маламашка с размер на зъбите минимум 8х8 мм нанесете върху основата слой лепило ТЕРАФЛЕКС® PLATINIUM, ТЕРАФЛЕКС® GOLD или ТЕРАФЛЕКС® SUPER FLEX (така се получава достатъчен слой лепило, с който по-лесно да се компенсират евентуални неравности на основата).

 

- Нанесете тънък слой лепило и върху гърба на всяка плоча, с цел получаване на 100% контактна повърхност.

 

- Положете плочата върху пласта лепило и с лек натиск я приплъзнете на точното и място.

 

- С гумен чук фиксирайте плочата, за да не останат въздушни мехури и кухини (образуването на кухини силно намалява товароносимоста на плочите и е предпоставка за тяхното лесно счупване при падане на по-тежък или твърд предмет).

 

- Осигурете се, че гърбът на всяка плочка е плътно покрит с лепило и че не остават кухини под нея.

 

- При лепенето на плочите оставяйте минимална широчина на фугата от 3 мм.

 

Етап 5. ФУГИРАНЕ

 

Преди да пристъпите към фугиране на плочите, изчакайте пъл­ното втвърдяване на лепилото (между 24 и 48 часа).

 

- Отстранете всички кръстчета за фуги и почистете добре оставе­ни­­те фуги и самите плочи от всички остатъци от лепило.

 

- Почистете плочите с мокра гъба, без да запълвате с вода фугите.

 

- С диагонални движения нанесете еластичната и анти­бактериална ТЕРАФЛЕКС® SILVER SELECTION с помощта на гумена маламашка (или гумена шпатула ако е на пода) под наклон 45° спрямо плочите.

 

- Отстранете остатъка - отново диагонално при наклон 90° на маламашката спрямо повърхността.

 

- При нужда повторете процедурата отново след 15-20 мин.

 

- Почистете повърхността и оформете фугата с леко влажна гъба, след като фугиращата смес е започнала да изсъхва.

 

- Направете финално почистване с влажен плат и отстранете всич­ки остатъци от фугираща смес.

 

- Запълнете и оформете оставените деформационни фуги между плочите и стените, както и тези във вътрешните ъгли на облицовката, с универсален силикон ТЕРАФЛЕКС® UNIVERSAL или с полиуретанов уплътнител ТЕРАФЛЕКС® PU 40 FC. За мокри помещения използвайте санитарен силикон ТЕРАФЛЕКС® SANITARY SILVER SELECTION.

 

Етап 6. ИЗПОЛЗВАНЕ

 

- 24 ч. след фугиране на плочите може да се стъпва върху настилката.

 

- Изчакайте 14 дена след фугиране на плочите преди да натоварите помещението с тежки предмети или движение на машини и хора.

 

ИЗБОР НА ГРУНД

 

 

ИЗБОР НА ЛЕПИЛО

 

 

ИЗБОР НА ФУГИРАЩА СМЕС

 

 

ИЗБОР НА УПЛЪТНИТЕЛ

 

 

Още по темата може да видите на: www.marisanbg.com/bg/kak-da-napravim-pravilno/page/514