Ще популяризират минералната вода в София с нови продукти и услуги
Дизайнери, архитекти, предприемачи и всички с интерес по темата ще могат да предложат творчески решения.
Софийска област е дом на над 31 извора със 75 водоизточника и е единствената столица в Европа с 8 типа минерални води от 9 познати по света. В същото време тя отсъства от картата на термалния туризъм на Европа и се ползват едва 15-20% от водите, а единствената действаща минерална баня е в Панчарево. Сред причините са липса на приемственост и управленски капацитет, мудна администрация и недостатъчна информираност. Това беше коментирано по време на информационния форум „Деконструкция ВОДА" и дискусия с 5-ма ангажирани и запознати по темата лектори - първата част от инициативата "Водна култура"1 с цел да се намерят нови модели и решения за по-пълно и осъзнато ползване на минералните извори в София. Воден бар за дегустация и слухово преживяване за потъване в темата допълваха събитието на 20 юли в GENERATOR - място за дизайн, иновация, култура и креативност. Слушайте, докато четете!
В периода август-септември ще бъде обявена ОТВОРЕНА ПОКАНА към всички с интерес по темата да предложат нови модели (прототипи на услуги и продукти) за ползването на наличните извори и по-лесния и удобен начин за консумирането на минерална вода. Дизайнери, архитекти, предприемачи, откриватели и всички хора с интерес и мнение по темата могат да предложат своите творчески решения: нова услуга или продукт под формата на опаковка, съд, карта на водните източници и техните качества, табела, лампа, чучур, чаша, събитие, филм, сувенир, история... До 25 септември ще се събират иновативни и практични идеи на hello@generatorsofia.com. Повече подробности за изискванията - тук.
Организаторите ще изберат и помогнат в реализацията на няколко от вашите идеи, а вие ще промените живота в София към по-добро. През октомври селектираните от отворената покана проекти ще бъдат развити с цел да бъдат представени пред институции и бизнес организации.
Отново в периода август-септември ще има ПЪТУВАЩ ВОДЕН БАР със селекция от действащи извори в София за дегустация с пълна информация за състав, приложение и начин на ползване. 10 стъклени дамаджани ще обиколят града през заведения до споделени пространства и книжарници, за да предоставят достъп до различните видове минерална вода в София.
В Софийска област има само една действаща минерална баня
Арх. Надежда Сучева, активна част от инициативен комитет Термално-Нормално, припомни историята на минералните бани и изворите на София, защото баните са част от идентичността и традициите на града, а не се използват. Липсва и термална култура.
Самото възникване на София в древността се дължи на обилните топли минерални находища, а историята на града е пряко свързана с лечебните свойства на водата. Столицата ни се прославя именно с минералните си бани и целебните си топли води, припомни арх. Сучева.
Хората масово не са запознати с видовете минерална вода и начина на ползването й
За състава и здравословните ползи на минералните извори в София разказа проф. Павел Пенчев - председател на Българска асоциация по подземните води и преподавател в Минно-геоложкия факултет. Според него хората в голямата си част не са запознати с видовете минерална вода, коя се ползва за пиене и коя - за балнеолечение. Той подчерта, че водата е полезна при пиене от самата чешма или в басейни с непрекъснато оттичане, защото иначе губи своите свойства и предупреди, че при наливане на минерална вода за пиене трябва да се ползва съд само за целта не повече от 2-3 пъти или да се дезинфекцира периодично.
Експлоатационните ресурси на минералните води в района на София се оценяват на 300 литра в секунда. С най-голям принос са находищата от скалната подложка на Софийския грабен, които формират 77% от ресурсите на минерални води. Находищата в седиментната покривка на грабена, макар и многобройни, формират само 15% от експлоатационните ресурси /грабен - дълбока релефна долина, образувана от потънала земна кора между два тектонични разлома - бел.ред./. Най-малък е делът на находищата в оградните масиви - 8%.
Общата минерализация на минералните води се изменя от 0,12 до 5 грама на литър. Най-голям дял /50%/ от сумарните експлоатационни ресурси имат пресните минерални води с обща минерализация до 0,5 грама на литър. Същите се отнасят към категорията на питейните минерални води с ниско минерално съдържание. Най-солените минерални води /с минерализация 2-5 грама на литър/ формират само 4% от ресурсите. Това са най-екзотичните от балнеологична гледна точка минерални води в региона.
В София могат да бъдат изградени много чешми
Темата на Галя Заннато, собственик на Склада и активна част от инициативен комитет Термално-Нормално, беше „Синьото злато". Тя даде примери с многобройните чешми /не само с минерална вода/ в Италия, както и за проект в Милано за редизайн на стари такива.
„Водата е бог"
Това беше темата на Филип Харманджиев - предприемач, създател на пасищна ферма „Ливади", и гражданин, който налива вода и се интересува живо от качествата й.
Харманджиев разказа накратко за Виктор Шаубергер - Вълшебникът на водата, както и за Михал Кравчик и неговата книга Water for the Recovery of the Climate - a New Water Paradigm. Той обърна внимание и на теми като събиране на дъждовна вода, управление на ландшафта за по-добро задържане на вода, мулчиране, затревяване и защо дърветата са климатици.
Водни потайности от софийските минерални извори
Филм за потресаващото състояние на седем от общо 31 минерални извора в района на Софийска община представи неговият автор - Антоанета Салфидж - създател на сдружение „Аз обичам водата", журналист и активна част от инициативен комитет Термално-Нормално.
Снимки: CityBuild.bg
Водният тур включва находищата в Панчарево, Железница, Горна баня, Овча купел, Княжево, Лозенец и Централни бани.
1"Водна култура" е и първият проект по темата „Ресурси”, инициатива на GENERATOR за изследване на важни за града естествени дадености, който цели да информира и да даде решения. Проектът се изпълнява по Програма Европа 2017.
Ема Димитрова