Правят първа копка на „Посетителско-информационен център Сандански”
Събитието ще се състои над стадион „Вихрен“ на 30 септември (понеделник) от 11.00 часа.
Строителството и оборудването ще бъдат на стойност около 390 000 лв. и е предвидено да се осъществят в срок от 3 календарни месеца. Посетителският информационно образователен център в гр. Сандански ще бъде сграда на 3 етажа, от които 1 подземен. Центърът ще разполага с многофункционална зала за посетители, прожекционна зала, постоянна експозиция с около 20 интерпретативни модули, пресъздаващи богатия растителен и животински свят в Пирин.
Освен като административен офис на Парков участък „Каменица", ще се използва за:
• провеждане на образователни дейности с деца от региона, както и с гостуващите в града;
• посрещане и информиране на българските и чуждестранни туристи за биоразнообразието в Пирин, за най-интересните природни, културно - исторически и др. забележителности в целия Пирински регион;
• предлагане на информационни и рекламни материали за Национален парк „Пирин" и прилежащите на парка общини.
Основната цел на проекта „Устойчиво управление на Национален парк „Пирин" и резерват „Тисата" е подобряването на устройството и управлението им, като бенифициент е Дирекция „Национален парк Пирин", регионален орган на Министерство на околната среда и водите.
В Национален парк „Пирин" ще се оптимизират територии от общините Гоце Делчев, Банско, Разлог, Симитли, Кресна, Струмяни и Сандански, област Благоевград. В резерват „Тисата" - с. Горна Брезница и гр. Кресна, община Кресна. Включените в проекта елементи от Националната и Международна екологични мрежи са: защитена зона „Пирин" и биосферен резерват „Баюви дупки - Джинджирица".
Дейностите по проекта ще се осъществят с безвъзмездната финансова помощ на Европейски фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г.". Всички подобрения ще се извършат до 31.03.2015 година, като общата стойност на проекта е 19 791 600 лв., 16 822 860 лв. са от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите - от държавния бюджет.
Цел и предмет
Основна цел на проекта е да реализира поддържащи и възстановителни дейности в гори, земи и водни площи; да създаде посетителска инфраструктура и да осъществи капитално строителство; да организира образователни програми и да планира и оптимизира управлението на парка.
Акценти
Чрез проекта „Национален парк Пирин" ще цели и опазване биоразнообразието, дървесните, растителни и животински видове и местообитания.
На видово ниво, предмет на проекта е: стабилизиране популацията на глухара, населявал в миналото, но днес застрашен от изчезване вид на територията на парка; опазване и поддържане популациите на дивата котка, златка, лещарка, трипръст и белогръб кълвач, южен гребенест тритон, жълтокоремна бумка, пернатонога кукумявака и балканската пъстърва; опазване и поддържане популациите на жълтата тинтява, златовръх и мечо грозде.
Особено внимание е отделено на природните местообитания. Предвидени са и дейности за възстановяване и поддържане на планински местообитания в безлесната зона, чрез паша на домашни животни, както и разработването на система за ползване на лечебните билки.
За посрещане на многохилядните туристи, за осигуряване безопасното им пребиваване в Пирин и в отговор на повишените съвременни изисквания към екологичното възпитание и интерпретация, в проекта е предвидено изграждане на нови Посетителски информационни центрове в градовете Сандански и Банско, които ще бъдат оборудвани с тематични интерактивни модули и нови образователни филми; Контролно информационни пунктове за парковата охрана в районите на хижите „Вихрен", „Демяница", „Яворов", „Синаница", „Пирин", „Безбог" и др.; туристически заслони в местностите Черната вода и Корнишки езера; възстановяване на дървени мостове, на туристически и образователни пътеки, кътове за отдих, погледни места; обезопасяване на доказано опасни участъци от туристически маршрути; система за противолавинна защита по западния склон на връх Тодорка; трайно маркиране границите на Национален парк „Пирин", резерватите „Юлен", „Баюви дупки - Джинджирица" и „Тисата", и на буферната зона.
Идеята е да се осъществи и контрол на замърсяването с битови отпадъци, да се създаде програма за мониторинг на повърхностните води, да се проведат обучения на експертни групи и свикване на консултативни и научни съвети.