Представиха 20 проекта във Варна, които ще бъдат изпълнявани през годината
Някои от тях започнаха миналата година, други ще стартират сега.
20 проекта на Варна, които ще бъдат изпълнявани през годината, представи вчера кметът Иван Портних. "Те са в различни сфери на обществения живот и решават различни проблеми. Разбира се, това е само част от визията ни за развитие на града, имаме още много идеи, които тепърва ще реализираме", подчерта той.
Сред 20-те проекта са: двете рибарски пристанища в Аспарухово; завършване на кръстовището на ул. „Девня"; изграждане на рампа от ул. „Атанас Москов" към АМ „Хемус"; изграждане на алтернативно трасе на ул. „Девня"; завършване на пречиствателната станция на Златни пясъци; обновяването на филиала на театъра; изграждане на 3 спортни комплекса; финал на ремонта на стадион „Спартак"; нови спортни и детски площадки; нова детска градина; развитие на „Икономическа зона Варна"; нов математико-технологичен кампус; международен конкурс за Дупката; пълно обновяване на „Кайсиева градина"; изследване и социализиране на археологията; развитие на парка в Аспарухово и на нов парк в район „Младост; два нови социални центъра.
Началото бе поставено през май м.г. До момента са изпълнени дейности по изграждане на тилната територия, на източния и западния оградни молове, на източния и западен слип. Строителството се извършваше изцяло в акваторията на Черно море, със специализирана техника и работа на водолазни екипи. Основите на двете оградни съоръжения са изградени в пълния си габарит, като изцяло са приключили дейностите, свързани със строителство под вода.
В момента се работи по хидротехническите съоръжения по надводната част. Този месец започва строителството на триетажната сграда, в която са предвидени помещения за разтоварване, съхранение, продажба и спедиция на уловената риба. Срокът за приключване на строителството е ноември. Общата стойност е 13 578 483 лв., от които безвъзмездната финансова помощ е 7 894 364 лв.
Бившето пристанище на „Рибни ресурси" ЕООД бе предоставено на общината с решение на правителството. Извършен бе ремонт и в момента пристанището има възможност да обслужва 6 големи кораба. През 2020г. е планирано разширяване на дейността, като се осигури възможност за достъп и на малки кораби. "Отворени сме за сътрудничество с бизнеса и реализиране на публично-частно партньорство за транспортна връзка по море", обяви кметът Иван Портних.
През 2020 предстои реализиране на втория етап на „синята зона", която ще бъде с обхват: ул. „Кракра", ул. „Беласица", ул. „Д-р Пискюлиев", бул. „Владислав Варненчик", ул. „Дрин", ул. „Пирин", ул. „Битоля", ул. „Братя Бъкстон", бул. „Чаталджа", бул. „Генерал Колев", ул. „Царевец", бул. „Осми Приморски полк", ул. „Капитан Рончевски", ул. „Васил Друмев", бул. „Княз Борис I".
Първият етап - „синя зона-център", осигури 2603 места. Планираните места за втория етап - „синя зона - широк център", са 5752 места в 6 подзони. Общият брой места за хора с увреждания за втория етап на зоната е 192, което е малко над 4% от общия брой маркирани места за паркиране по уличните платна - 4 710 бр.
Бройката на места за хора с увреждания във вътрешно блоковите пространства ще бъде прецизирана след тяхното благоустрояване, поясни кметът Иван Портних. Предвидени са и зарядни станции за електромобили.
През 2020 г. ще се работи по изпълнението на проекти за изграждане на Център за подкрепа на лица с увреждания, включително с тежки множествени увреждания, на Център за грижа за лица с различни форми на деменция и ремонт на сграда за "Дневен център за подкрепа на лица с различни форми на деменция и техните семейства".
Първият проект: Ремонтните дейности, оборудването и обзавеждането на двете помещения в район „Аспарухово" трябва да приключат през август. Стойността е 999 957 лв. Капацитет на услугите - дневна грижа за 30 потребители, заместваща грижа за 4 души и мобилна грижа за 60 души. Начало на предлагане на услугите ще бъде поставено през септември.
Вторият проект: Обща стойност 1 365 210 лв., от които 257 794 лв. съфинансирани от бюджета на Община Варна. Реализацията на проекта следва да приключи до края на 2020 г.
В изпълнение на Социалната програма на територията на община Варна се реализират 59 социални услуги, от които 38 с финансиране от държавния бюджет, а 21 с местно финансиране. 27 от тях са за деца и младежи, а 32 - за възрастни хора.
Обект „Частично изграждане, реконструкция/рехабилитация на канализационна мрежа в СО "Ален мак": До момента е изпълнено изграждане на главни канализационни клона 1 и 2 с обща дължина от 1910 м; изградени са 115 сградни канализационни отклонения. За тях се подготвят документи за въвеждане в експлоатация. Работи се по изпълнение на СМР по трасето на главни канализационен клон 3. Обща стойност 37 150 155 лв. с ДДС, от които 8 491 265 лв. съфинансиране от Община Варна.
Обект „Реконструкция, модернизация и разширение на ПСОВ КК „Златни пясъци":
Първият етап е завършен. Той включва усилване на пилотна конструкция №1 - част от укрепване на свлачището над ПСОВ, с влязло в сила разрешение за ползване от 13.02.2019 г.
Втори етап: Изградени са следните съоръжения от схемата на станцията: груби решетки, сграда за механично пречистване, басейните за извършване на основните процеси на пречистване, въздуходувна станция, система за управление и др. Постъпващите отпадъчни води са превключени към новите съоръжения, за да не се прекъсва пречиствателният процес.
Съборена е сградата на съществуващите пречиствателни съоръжения. На тяхно място започна изграждане на нови съоръжения. Предстои завършване на СМР, изпитания, обучение на персонала, въвеждане в експлоатация. Срок на завършване - до началото на туристическия сезон, а въвеждането в експлоатация трябва да стане факт до ноември.
60 нови електробуса влизат в „Градски транспорт" ЕАД по ОП „Околна среда". Стойност на проекта е 85,4 млн. лв. Освен тях, предвижда се закупуване на 2 бързозарядни станции и необходимия брой бавнозарядни станции, целта на които е през нощта на депо да се осъществи пълно зареждане на батериите за всички автобуси. Доставените превозни средства ще намалят и шумовото замърсяване в града. Към настоящия момент са обявени 4 от процедурите по ЗОП.
Очакван ефект: Намаляване на вредните емисии във въздуха с приблизително 41%, фините прахови частици, генерирани от градския транспорт, ще спаднат с приблизително 53%.
През последните 6 години Община Варна работи усилено към подобряване качеството на обществения транспорт. „Това е четвърти проект, свързан с подновяване на подвижния състав на общинския превозвач „Градски транспорт" ЕАД - Варна, като за тази цел успешно реализирахме три проекта, в рамките на които бяха закупени общо 85 нови автобуса и 30 тролейбуса", припомни кметът Иван Портних.
Проектът за ремонт, реконструкция и модернизация на сграда филиал ТМПЦ - Варна е на стойност 7,1 млн. лв., от които 5,7 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ и 1,4 млн. лв., осигурени от Фонд за градско развитие - Север. За изпълнението на проекта между Община Варна, Министерство на културата и ТМПЦ - Варна бе сключено споразумение за партньорство. В края на м.г. Община Варна получи одобрение от междинното звено, предстои да бъде подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с управляващия орган на ОП „Региони в растеж" 2014-2020 и договор за финансиране с „Регионален фонд за градско развитие".
Целта е филиалът да разполага с обновени и комфортни сцена, камерна зала, репетиционни и др. Ще бъде подменена сценичната механизация на оркестрината и сцената, ще бъдат обособени две репетиционни зали, едната от които за балет. Изцяло ще се промени интериорът на балкона, главното фоайе, камерната и репетиционните зали, на клуба на актьора. Проектът предвижда още дейности по подмяна на ВиК и ел. инсталациите, осигуряване на необходимото осветление и озвучаване, изграждане на климатична и вентилационни инсталации, подобряване достъпа за хора с увреждания. Продължителността на проекта е 30 месеца. Процедури за избор на изпълнител в момента вървят и за друга сграда - на ОД на МВР - Варна.
Продължават дейностите по изграждането на кръстовището, което свързва ул. „Девня", бул. „Васил Левски" и ул. „Георги Пеячевич". Изпълнението на обекта започна през септември 2019 г. Срокът за изпълнение на обекта е септември, но при благоприятни метеорологични условия ще направим всичко възможно да приключим работа преди лятото, коментира кметът.
Продължават дейностите по изграждането на три нови комплекса - на ул. „Студентска", във Владиславово и Виница.
На ул. „Студентска" комплексът е почти готов. На терена е имало стадион, занемарен от десетилетия. Спортният комплекс е разположен върху площ от 17 дка. Проектът предвижда изграждане на открити игрища за футбол, баскетбол, многофункционална спортна площадка (за волейбол и тенискорт), фитнес, тенис на маса и детска площадка, пътека за бягане и каране на ролери. Предвидена е едноетажна сграда - за съблекални, заведение за хранене с покривна терасата. Ще бъда изградена и зона за отдих, алейна мрежа, осветление, озеленяване. Паркинг с 46 паркоместа.
„Вл. Варненчик" - етап строителство. Ще бъдат изградени многофункционалена спортна зала за 400 души, игрища за футбол, футбол за малки врати, волейбол, баскетбол, тенискорт, алея за бягане и ролери, фитнес на открито, кът за отдих, открита сцена.
„Виница" - етап строителство. Ще бъдат изградени открити спортни площадки за футбол, баскетбол, многофункционална спортна площадка (за волейбол и тенис на корт), фитнес, тенис на маса и детска площадка, зона за отдих, алейна мрежа, осветление, озеленяване.
Към настоящия момент са приключени ремонтът и реконструкцията на терена и на съществуващите трибуни на стадион „Спартак". Това включва цялостно обновяване на терена за игра, изграждане на терен за подготовка и загряване, цялостно обновяване на сградата с козирката. В сградата са съблекалните, съдийските помещения, помещения за медиите, санитарни помещения и др. Изградена е асансьорна уредба и рампа за достъпна среда. На трибуните пред нея са монтирани 309 седалки от общо 3 000. Следва втори етап - изграждане на т.нар. фенска трибуна и облагородяване на прилежащите пространства.
През 2018 г. Община Варна изгради пилотно 10 спортни площадки в общински училища, над 200 детски площадки в целия град. „През 2019 г. - започнахме в още 18 училища, в 12 детски градини и 7 детски ясли, част от тях ще бъдат завършени тази година, заяви Портних.
„Започнахме този проект с община Аксаково - на терен от 9 000 дка. Изпълнени са предварителните съгласувания със съответните министерства. Общинският съвет на Аксаково одобри ОУП на зоната, който е внесен в МОСВ. Надявам се, че до няколко месеца ще има влязъл в сила ОУП и с подкрепата на правителството ще започне изграждането на инфраструктурата на зоната", обясни кметът. „Има интерес от инвеститори, включително и поради факта, че държавата се ангажира категорично с изграждането на АМ "Хемус". Успоредно с това, заедно с Аксаково работим по проекта за изграждането на пътната детелина край с. Игнатиево", заяви Иван Порнтих.
Проектът предвижда кампусът да бъде разположен на терен от 22 дка, в района на техникумите, като за целта правителството вече прехвърли на Община Варна 14 дка. Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител за проектиране и строителство. „Индикативната стойност за цялостното реализиране на кампуса, включително с изграждане на комуникации, инфраструктура, обзавеждане и оборудване, е 30 млн. лв., уточни кметът.
Работата по социализация на пространство между бул. „Княз Борис I", ул. „Александър Батенберг", ул. „Воден" и ул. „Архимандрит Филарет" - т.нар. Дупка, ще продължи. До момента бе направено проучване и анализ на пространството. Събрана и представена бе информация за историята на мястото и откритата археология на сайта ideavarna.com. Проведени бяха анкети сред гражданите на Варна и в различни професионални и браншови групи в областите архитектура, градоустройство, култура, изкуство, история, туризъм, строителство. Като обобщение от допитването се формираха следните резултати: за най-подходящо предназначение - многофункционален културен център с експониране на археологията или обществено пространство - парк; най-неподходящи - мол, паркинг, жилищни сгради. Предстои да бъде изготвен обобщаващ доклад, включващ резултатите от проведеното проучване, което ще даде основа за създаване на задание за международен архитектурен конкурс за пространството през 2020 г.
Предстои цялостен ремонт във ІI-ри микрорайон „Вл. Варненчик" - „Кайсиева градина", по примера на IV микрорайон. Предстои основен ремонт на улиците, благоустрояване на междублоковите пространства, изграждане на нови паркинги, тротоари, създаване на зелени зони и зони за отдих, допълнително нови детски и спортни площадки, обновяване на уличното осветление. „Общата стойност е 18 млн. лв., като в момента върви процедура по избор на изпълнител. Силно се надявам този път да няма спекулации по темата и хората да не бъдат плашени, лъгани и подвеждани с фалшиви „информации". Помните, че преди година заради такива скандали инициативата ни за облагородяване на „Кайсиева градина" пропадна и пренасочихме средствата към IV микрорайон", припомни кметът Иван Портних.
През 2020 г. Община Варна е осигурила средства за допълнително проучване и социализиране на откритата археология на пл. „Екзарх Йосиф" (Шишковата градинка) и в района на ул. „Цар Симеон I". На Шишковата градинка бе открита част от късноримска крепостна стена на Одесос. С оглед опазване на културно-историческото наследство бе възложено да бъде изработен проект за експониране. Именно това забави финала на ремонта на района. Проектът е готов и предвижда представяне на археологията под триплексово бронирано стъкло.
На ул. „Цар Симеон I": По време на изпълнението на проекта за обновяване на района бяха открити останки от крепостната стена на античния Одесос. Тъй като тя е с висока историческа стойност, се разработва идеен проект за нейното експониране и съхранение. През 2020г. сме заложили 150 000 лв. проучванията да продължат и да бъде изработен проект за социализация на зоната, заяви Иван Портних.
Къщата на Антон Новак в Морската градина: Предстои извършване на архитектурно и енергийно обследване, изготвяне на технически паспорт и проектиране за ремонт за превръщането на сградата в музей на Антон Новак и на Морската градина.
Тази година ще завърши строителство на нов корпус за 120 деца в детска градина „Карамфилче". Изградени са занимални за 4 групи, физкултурен салон, учителска стая и административни помещения, както и асансьор за деца и възрастни с увреждания. Новият корпус е на мястото на две бараки, поставени преди повече от 40 години и пригодени за групи към детската градина.
През 2020 г. са заложени средства за превръщането на бившия дом „Другарче" в детска градина с 4 групи, проектират се и още нови сгради, каза кметът.
Продължава работа по проекта за Аспаруховия парк. В момента има жалба срещу подробния устройствен план. В проектобюджета са заложени средства за техническо проектиране.
Има разарботен ПУП за нов парк в район „Младост" - между ул. „Иван Церов" и бул. „Република".
Благодарение на финансова подкрепа от 15 млн. лв. от МРРБ започва работа за решаване на още един дългогодишен проблем на Варна - укрепване на свлачището на „Трифон Зарезан". С реализацията на проекта ще бъде възстановен панорамният път Варна-Златни пясъци, който е много важен за туристическите комплекси на север от морската столица. Свлачищните процеси ще бъдат овладяни, ще бъде разтоварен и магистралният път за Златните, обясни Портних.
Проектът за качване на АМ „Хемус" от ул. „Атанас Москов" в момента се съгласува в Агенция „Пътна инфраструктура". След съгласуването предстои издаване разрешение за строеж.
„Друг голям проект, по който ще работим, е изграждане на алтернативен път на ул. „Девня" - от другата страна на жп релсите. Целта е този път да обслужва южната промишлена зона и пристанището. В момента тежкотоварният трафик върви по ул. „Девня" и създава огромни задръствания, от друга страна - руши пътната настилка, включително и моста, а от трета - замърсява въздуха. Идеята е с изграждането на новото трасе тежкотоварният трафик да бъде отклоняван още от „детелината" край село Игнатиево, по ул. „Атанас Москов" да се слиза на ул. „Девня" и оттам да преминава по алтернативното трасе. Така той ще остава извън движението в градската част на ул. „Девня", а от друга страна ще даде една добра предпоставка за развитието и на южната промишлена зона, на частните пристанища и естествено за обслужването на Пристанище "Варна - Изток". Смятам, че този алтернативен път на ул. „Девня" в перспектива ще може да бъде и обслужващата артерия за новия интермодален терминал. Това е амбициозна задача и една от стъпките за решаването на важни проблеми и от гледна точка на трафика, и от гледна точка на екологията във Варна", обясни кметът Иван Портних.