Президентът откри палеонтологическия музей в с. Дорково

30332
В словото по повод откриването президентът каза, че това е един уникален за България и Европа интерактивен музей.

„Той е уникален не само по своята идея, но и по начина на реализация. Това е един обект, който е значим за науката, България и за Европа – палеонтологичното находище в Дорково," каза още президентът. Той изтъкна и факта, че палеонтологическият парк е реализиран със средства по европроект, средствата от който са изразходвани по на-добрия начин – вложени са за развитие на туризма.

 

 

Президентът пожела този парк да бъде посетен от хиляди туристи от България и Европа. Той отбеляза и промяната в инфраструктурата на региона, като каза, че само преди няколко години пътят към Ракитово и Велинград е бил в лошо състояние, а сега е обновен.

 

 

Плевнелиев поздрави лично кметът на община Ракитово Любомир Петков не само за реализацията на този проект, но и на другите проекти, по които общината работи. „Аз видях едно оживено читалище в Ракитово, санирани детски градини и училища, което означава, че този прекрасен район започва да изглежда по-добре и да се доближава до Европа в 21-ви век”, каза президентът.

 

 

След близо 30 години от първите българо-френски палеонтологически разкопки, организирани от Националния природонаучен музей при БАН, днес находището край с. Дорково е световно известно сред палеонтолозите в Европа като един от основните „репери", маркиращи началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа.

 

 

Сградата на музея е дело на архитект Явор Йорданов, изпълнена от софийската фирма "Каро Трейдинг".   Тя е с кръгла форма, изградена от метал и стъклен купол с площ 300 m2. 

 

Експозиционната зала представлява 10-метрова пейзажна диорама — умален макет на местността около Дорково в късния плиоцен. Съвместната работа на учените от НПМ и елитни художници и реставратори правят възможно посетителите на музея да се „разходят" край истински мастодонт, заобиколени от плиоценска гора, огласяна от крясъците на маймуни, тръбния зов на хоботните и тропота от копитата на древните коне хипариони. Експозицията включва пейзажна диорама, скулптурни реставрации на древни животни, представящи природата на България и Балканите преди 5 млн. години, витрини с уникални вкаменелости и възстановка на научни разкопки.

 

 

Акцент е четири-метровата скулптура на мастодонта ананкус, дело на „Симеон Стоилов студио", на фона на 10-метрова диорама, нарисувана от художника-анималист от Чикагския музей по естествена история Велизар Симеоновски. 

 

 

 

Снимки: „Симеон Стоилов студио"