Проект на арх. Иван Киряков спечели конкурса за Алея на Европа

3364
В надпреварата за идеи взеха участие 25 екипа архитекти и ландшафтни архитекти.

Приключи конкурсът за информационна „Алея на Европа" в София по възлагане на Представителството на Европейската комисия в България, с партньор Столична Община и организатор Камара на Архитектите в България - РК София-град. Според журито участниците са положили много усилия в краткия срок и всички концепции са професионално издържани и прецизно изработени. Проектите ще бъдат изложени от 4 до 7 март в зала 2 на САБ (ул. "Кракра, 11), а от 10 до 14 март - в сградата на Представителството на Европейската комисия (ул. "Раковска", 124).

 

Всички участници ще получат почетни грамоти за участието им в конкурса. Информация за официалното връчване на наградите ще бъде обявено допълнително.

 

ПЪРВА НАГРАДА

Проект на арх. Иван Киряков

 

 

Предложението за тематична „Алея на Европа" предлага пространтсвеното и композиционно обособяване на четири притегателни пространства, разположени в границите на парка. Всяка една от тях е свързана с основната пешеходна и велосипедна алейна мрежа. В контекста на средата информационните тела се обособяват като самостоятелни структури, като всяка една от тях има уникална форма, като логиката и концепцията им е еднаква. Така създадени, те обхващат и обособяват цялото пространство, без да го ограничават.

 

В разрез с конвенционалната представа за „информационно табло" структурите са свободно стоящи тела със собствена конструкция, представляващи пластично оформени ленти с вградени в тях LED панели, това позволява широк дипазон от теми и послания, които да бъдат презентирани въру тях. Тази технология прави телата едновременно информационни панели и осветителни тела.

 

Така изградени подобни информационни тела биха имали скулптурални качества и биха въздействали от една страна като притегателни точки за гостите и жителите на града, както и биха допринесли за уникалноста на мястото.

 

Формално разгледани, телата представляват „оплетена лента", като аналогия на тесните връзки и взаимотношения на страните членки на Европейския Съюз.

 

Структурите са дефинирани с помощта на параметричен софтуер, което позволява пълен контрол над тяхната форма, както и подготовката на нужните чертежи и детайли за тяхната реализация. След подготвката на частите и елементите структурите могат да бъдат изрязани с помощта на индустриален лазер от метални листове, като по този начин биха се вписали в ценовата рамка и биха свели възможноста за грешка до минимум. Вграждането на LED панели могат да бъдат калкулирани отделно като мултимедиини елементи.

 

Концепцията позволява поетапно изграждане и гъвкавост при дефинирането на на различните теми, които да бъдат презентирани.

 

 

ВТОРА НАГРАДА 
ланд. арх. Добромира Гачева Лулчева (ръководител)
ланд. арх. Стоян Начев
ланд. арх. Даниела Стайкова 

 

 

Идеята за проектното решение е породена от няколко основни факта за разработваното пространство, а именно: липсата на осветление, липсата на достатъчно комуникационни пешеходни връзки и нарушеното състояние на растителността. Резултатът от съчетанието на тези няколко елемента с необходимостта от рекламно-информационни елементи в обхвата на територията е проектното решение. 

 

Въз основа на направени анализи на човекопотока, са проектирани няколко нови алеи, следвайки утъпкани от хората места, които осигуряват необходимите бързи пешеходни връзки между важни точки на територията. Тези утъпкани алеи, които нарушават целостта на обемно-пространствената композиция и създават предпоставки за опасни преминавания, се предвижда да бъдат затревени и преминаването през тях да бъде спряно с помощта на новозасадени дървесни и храстови видове. Проектирано е ново площадно пространство пред музея за съвременно изкуство, което дава по-представителен вид и осигурява място за отдих на посетителите. 

 

Състоянието на съществуващата растителност е сравнително добро, поради което се предвижда само попълване на нарушения жив плет и допълване с няколко нови дървесни и храстови индивида от съществуващите видове на територията. 

 

Освен изграждането на новите алеи и площадно пространство, се предвижда и смяна на съществуващата настилка (предложение за материал - унипаваж).

 

Рекламно-информационни елементи

 

На територията са разположени 28 конуса, съчетаващи функциите на  декоративен елемент, информационно табло и осветително тяло. Тяхното ситуиране на терена отговаря на местоположението на държавите членки на ЕС, като за целта са използвани координатите на техните столици. Разстоянието между конусите отговаря на действителното разстояние между съответните столици, като то може да се измери в крачки  - 1 крачка /65см/ = на 100км. Така всяка държава членка има собствена информационна лампа - конус, запознаваща посетителите с основни и интересни факти за съответната страна по един по-нестандартен, интересен и съвременен начин. Благодарение на информационните лампи-конуси пространството се превръща в едно сигурно и приветливо място и през късните часове на денонощието. 

 

Простата конструкция на конусите и лазерното изрязване на буквите спомагат за постигане на по-ниска производствена цена. Горният слой от неръждаема ламарина придава лек декоративен ефект благодарение на отражателната си повърхност. Характеризира се с липса на корозия и лесна поддръжка.

 

Мултимедиен портал. Предложени са два варианта за мултимедиен портал, предоставящ всякакъв тип информация за ЕС по изключително интересен и иновативен начин. Тяхното място не е строго определено в разработваната територия, тъй като могат да бъдат ситуирани в тревните площи или в настилката. Характеризират се със своята независимост от околната среда.

 

Мултимедиен портал тип конус с бетонна плоча, служеща за екран за прожектиране в случай на инсталиране в зелените площи. 

 

 

Мултимедийната интеграция се осъществява чрез движение на зрителя в кръглата зона за прожектиране и пляскане с ръце за селекция на съответното съдържание, върху което той се намира. Отчитането на положението става със система от три микрофона, скрити във всяка една от колоните. Звукът от пляскането с ръка достига с различна сила до микрофоните и по този начин компютърът калкулира мястото на зрителя и селектира категорията, в която се намира. 

 

Мултимедиен портал тип цвете. Интересният и декоративен външен вид би привлякъл множество посетители.

 

Мултимедийната интеграция се осъществява чрез листата. Чрез натискането им зрителят селектира съответната категория, показана на екрана. Въпреки че под въздействие на натиск се движат нагоре и надолу, те нямат подвижни части като панти и др. подобни. Движението се осъществява само благодарение на еластичността на метала. Прожектирането на съдържанието се извършва от проектор, разположен във вътрешността. Благодарение на ниското разстояние на прожектиране и мощните съвременни проектори, съдържанието може да бъде видяно и през деня.

 

Цялото съоръжение може да бъде премествано и прибирано на различни места, което му позволява да гостува в различни градове и държави. 

 

Варианти за реализацията

 

1. 28 информационни лампи - конуси + Облагородяване на пространството - настилка и растителност /~20 000лв. + 15 000лв/.

2. 28 информационни лампи - конуси + Мултимедиен портал /~20 000лв. + 15 000лв/.

3. Облагородяване на околното пространство + мултимедиен портал + 28 информационни лампи - конуси /при дофинансиране - всяка страна финансира собствената си информационна лампа//~15 000лв + 15 000лв + 20 000лв/.

 

Екип: ланд. арх. Стоян Начев, ланд. арх. Даниела Стайкова. Ръководител: ланд. арх. Добромира Лулчева

 

ТРЕТА НАГРАДА 
арх. Дарина Христова
ланд. арх. Л. Язова
ланд. арх. М. Стефанова 

 

Теренът, предназначен за тази цел, се намира в непосредствена близост до НДК, като граничи на север с хотел „Хилтън", на запад със Софийски Арсенал - Музей за съвременно изкуство и Национален музей „Земята и хората", на юг с метро станция „Европейски съюз" и на запад с бул. "Черни връх". Мястото е от голямо стратегическо значение за столицата поради многото културно-развлекателни и търговски обекти в района. Основната съществуваща алея е естествено продължение на Моста на влюбените и го свързва с метростанция Европейски съюз, а другото главно направление ги свързва с вътрешността на Южен парк.

 

Обектът предоставя на посетителите по съвременен и интерактивен начин информация, свързана с история на Европейския съюз, политиките на Европейския съюз в областта на екологията, свободното движение, възобновяема енергия, както и интересни факти за различните държави членки на ЕС. Първото, което вижда посетителят от трите входа на парка, е подканваща арка с надпис „Алея на Европа" и след това се впуска в инфо-приключението за ЕС с малки почивки на жълти звезди.

 

Паркът се разделя на три основни групи - историческа, представена от скулптури - пилони, показващи развитието на Европейския съюз през годините; екологична, символ на чистата енергия добивана от вятъра, и криви огледала, наподобяващи соларни панели. Третата група е обединена от цялостната паркова композиция от забавни информационни табели, разказващи за ЕС.

 

Въз основа на функционалната и идейна обосновка на проекта, трасето ще представлява обновяване на велоалеята с друг вид контрастна настилка и осигуряване на безконфликтно и бързо преминаване на велосипедистите до метростанция Европейски съюз. В проектното предложение се предвижда изграждане на естествено създалите се пътеки от хора, като съществуващите алеи се запазват напълно.

 

В проектното решение знакът на паричната единица Евро е интерпретиран в допълваща алея с настилка от синьо-сив чакъл и цветна композиция. По новопроектираната алея ще бъдат разположени пейки и информационни табели за ЕС. Предвижда се естествено появилите се пресечни пътеки да бъде изградена от чакъл, подобно на съществуващите алеи.

 

Друго проектно предложение е вентилационните тръби, намиращи се на територията на парка, да бъдат изрисувани с графити от талантливи художници.

 

 

Задачите за осъществяване на композиционното решение са:

 

 Обезпечаване на необходимите пешеходни и веловръзки;

 Създаване на хармонично композиционно единство между отделните съществуващи елементи;

 Хармонично вписване на композиционното решение в заобикалящата го среда.

 Композиране на три тематични групи, даващи различна представа и информация за ЕС

 

2. Функционално зониране

 

В разработваната територия се обособяват няколко функционални зони:

 

2.1 Инфо зона

 

Табели - всяка от които изглежда по атрактивен и индивидуален начин, съответстващ на информацията, която дава - екология, единна валута, достъпно образование, човешки права, енергоспестяване, свободни пазари и др.

 

Пейки с формата на звезди, за които е предвидено художествено осветление, което дава неповторим облик на територията през тъмните часове, видимо от бул. "Черни връх" и прилежащите по-високи сгради и съоръжения. Пейките звезди са изградени от композитни материали, като предимството в случая на тези материали е бързата изработка и допустимата цена. Те са леки и позволяват лесно преместване на конструкцията, но в случая се предвижда скрито под тревната настилка анкериране.

 

2.2 Интерактивни пилони - 28 метални пилона са изградени на пресечната точка на трите главни алеи на мястото на съществуващата фонтанка. 28 са държавите членки на ЕС. Целта е посетителят да застане на три определени изгледни точки, за да вижда карта на ЕС, която съответно изобразява три ключови присъединителни етапа на страните членки, 1957г - създаването му; 1986г - един от етапите на присъединяване на нови членки и 2007г. - годината на присъединяване на България. Всеки посетител може да влезе в композицията и да се разходи. Един от пилоните е по-нисък и от него ще тече питейна вода. Водата ще се стича свободно по метала, като отводняването ще е скрито под каменната настилка.

 

2.3 Зона зелена система - еко хълм (втори етап на разработване на парка)

 

Подходът от Музея за съвременно изкуство започва с композиция от малки архитектурни елементи на новоизграден хълм. Вятър, слънце и вода са символите, показващи събирането на чиста и неизчерпаема енергия, не замърсяваща околната среда и символизираща една от политиките на евросъюза за добиване на зелена енергия. Няколко архитектурни елемента символизират ветрогенератори, а друг елемент е композиция от криви огледала, имитиращи соларни панели, които са изградени така, че да събират дъждовна вода в резервоар, вграден в хълма, и да бъде използвана за напояване.

 

4. Обемно-пространствено изграждане

 

Основни елементи в изграждането на обемно-пространствената композиция са запазването на съществуващата растителност и добавяне на цветна алея и архитектурни елементи. Чрез сполучливото й композиране се търси ефект в две направления. От една страна, се взимат предвид подходите и движението на хората, а от друга страна - визуалното възприемане на архитектурните елементи. 

 

 

Разгледайте останалите проекти в галерията ТУК