Ще се проведе информационен ден по проекта за дигитализация на архива на НИНКН

901
Ще бъде представен напредъка по изпълнението му.

На 19 юни /петък/ от 11 часа в галерия "Средец" на Министерството на културата ще се проведе информационен ден с представители на целевите групи на проект "Дигитализация на архива на недвижимите културни ценности от световно и национално значение, изграждане на специализирана информационна система, електронен регистър и публичен портал" по процедура "Приоритетни проекти в изпълнение на Пътната карта за изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление в Република България за периода 2016-2020 г." на Оперативна програма "Добро управление".

 

Министерството на културата в партньорство с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) е бенефициент по договора за безвъзмездна помощ и изпълнява проекта, който има за цел подобряване обслужването на гражданите и бизнеса и развитие на електронно управление в областта на опазване на недвижимото културно наследство.

 

Националният архив на НИНКН съхранява и поддържа документи за над 40 000 обекта, които представляват културни ценности с категории: за сведение, ансамблово, местно, национално и световно значение. Проектът предвижда изграждане и внедряване на специализирана информационна система (СИС) за регистриране, събиране, дигитализация, обработка и съхранение на Националния документален архив на НИНКН и създаване на електронен публичен регистър на недвижимите културни ценности. Регистърът ще съдържа необходимата информация и мета-данни за обектите, включително и геопространствени данни, когато те са определени за еднозначното им локализиране. Регистърът ще поддържа интернет портал, осигуряващ достъп до дигиталния публичен архив. Системата ще се използва за поетапното дигитализиране на архива, като на първия етап основен приоритет ще бъде обработката на документите за недвижимите културни ценности с национално и световно значение и недвижимите археологически културни ценности с национално значение.

 

Предвижда се реализирането на електронни административни услуги за гражданите и бизнеса и вътрешноадминистративни електронни услуги за реализиране на комплексно административно обслужване. Чрез проекта се осигуряват и необходимите технически средства за сканиране на широкоформатни документи, специализирани работни станции със специфично функционално предназначение за регистриране, събиране, дигитализация и обработка на документации на недвижимото културно наследство, както и необходимото хардуерно оборудване и лицензи за работа на софтуерните системи.