Работна група ще решава проблемите на кв. „Витоша ВЕЦ Симеоново“

5238
Кметът на София обсъди с жители на квартала евентуални решения.

"Ще бъде сформирана съвместна работна група, в която ще се изработи план, по който да продължи работа за решаване на конкретни въпроси", каза кметът Фандъкова. Припомняме, че столичани от кв. "Витоша" заплашиха с протести и спиране плащатне на данъци и такси до приемането на план за развитие на квартала им. На срещата присъстваха и кметът на район „Лозенец" Любомир Дреков, зам.-кметовете Ирина Савина, Дончо Барбалов, главният архитект на София арх. Здравко Здравков.

 

 

Проблемите в квартала произтичат от:

 

Първо, собствеността на улиците. Кварталът е разположен върху бивши земеделски земи, които са върнати по Закона за възстановяване на бившите земеделски земи. Столична община притежава и е придобила в последните години около 35% от улиците. От 404 дка, отредени за улици по действащия регулационен план, 66%, или 268 дка са частните терени. За придобиването и отчуждаването им са нужни десетки милиони. Затова целта е заедно в работната група да бъдат определени приоритетните обекти, които да се отчуждават, и веднага след това да се пристъпи към изграждане.

 

На този етап са включени в програмата за отчуждаване имоти по ул. „Васил Арнаудов", за да бъде отворен още един вход-изход към квартала, ул. „Леа Иванова" и ул. „Филип Кутев" - от бул. „Черни връх" до ул. „Могилата". Веднага след като приключи работа по тези обекти, целта е да продължи отчуждаването на ул. „Филип Кутев" от ул. „Могилата" до бул. „Г. М.  Димитров". Това е ключов и за квартала и за цяла София обект, който е част от вътрешния ринг на града.

 

Подготвя се и отчуждаване на имоти по ул. „Борис Руменов" за връзката между „ВЕЦ Симеоново" и „Кръстова вада" и по ул. „Могилата" до ул. „Чавдар Мутафов", а по ул. „Чавдар Мутафов" - за изграждане на тротоари.

 

Вторият сериозен проблем е канализацията. Части от квартала се обслужват от изградения по бул. „Симеоновско шосе" главен канализационен клон към Десен Слатински колектор. За цялата територия има идейни проекти и в момента се изготвя регионалния ПИП, като за територията се предвиждат 6 главни колектора с дължина 5,7 км, и вътрешноквартална мрежа - с дължина около 12 км. Кварталът е разделен на три части и стартира отчуждаване в първата зона, която е между ул. „Филип Кутев", бул. „Симеоновско шосе", ул. „Ангел Каралийчев" и р. Драгалевска. В този участък за отчуждаване има 82 дка, в които влизат и трасето на ул. „Филип Кутев".

 

Трето - публичните обекти. Готов е проект за нова спортна и детска площадка, който е съгласуван с гражданите. Ще бъдат осигурени средства и за втора детска площадка на ул. „Йордан Стубел". През 2014 г. Столична община инвестира в нова детска градина за 6 групи и сега води разговори за изграждане на училище на терен от 26 дка, който е собственост на Българската православна църква.

 

От Пътна полиция към СДВР ще бъде поискано осигуряването на екипи, които да контролират забраната за паркиране по бул. „Симеоновско шосе". Всички конкретни предложения за еднопосочност, светофари, повдигнати пътеки, осветление, оптимизиране на графика на градския транспорт ще бъдат обект на уточняване в работната група.