Ремонти в апартаменти няма да има, освен ако не касаят конструктивното укрепване
Това заяви вчера в Кърджали министърът на регионалното развитие по повод програмата за саниране.
За пореден път тя подчерта, че програмата не предвижда да се закупуват нови асансьори, каквото очакване създават някои фирми производители.
Техническото обследване не винаги може да се прави само по външни белези, затова в техническите задания може да се заложи обследването да се прави по безразрушителен метод, което се извършва със специални уреди, поясни регионалният министър. Тя уточни, че не всички фирми имат подобна техника, затова не трябва да се залага като единствен метод за обследване.
Видът на дограмата - алуминиева или ПВЦ, ще се определя от енергийният одитор. Също така той ще определи и останалите материали, които трябва да се вложат в строителството според износването на панела. Одиторите могат да предпишат и изолация между мазетата и първия етаж на блоковете.
След първия отоплителен сезон ще бъде направен нов енергиен одит, който да потвръди дали сградата е постигнала своя енергиен клас „С" и ще завери сертификата за енергийна ефективност, обясни Лиляна Павлова. Ако одиторът установи отклонения от предписанията, то сдружението е в правото си да предяви претенции към изпълнителите, допълни тя.
В Кърджали са 110 сградите, които могат да се възползват от програмата за безплатно саниране. 10 са вече сдруженията на собственици, които желаят да се включат в нея.
Около 50 сгради в Смолян отговарят на условията от първия етап на програмата. Министърът увери хората, че през 2016 г. и по-малките блокове, които преобладават, ще могат да кандидатстват за саниране, за което ще има 300 млн. лв. по програмата "Региони в растеж". Два въпроса ѝ бяха зададени дали търговски обекти в блоковете ще бъдат санирани. "Няма пречка да бъдат обновени. Собствениците им обаче не трябва да са подпомагани по други правителствени програми на стойност 200 хил.евро. В случай че се надхвърля тази сума, той трябва да плати частта, която е над приетия лимит", каза Павлова. Тя посъветва кметовете всяка сграда да се обновява от отделен изпълнител и така целият процес да бъде в помощ на малките и средните фирми.
Павлова отново обясни, че програмата на стойност 1 млрд. лв. е инжекция за бизнеса, особено за малките и средни фирми в строителния сектор. Този 1 млрд. лв. освен за тесни специалисти, е и възможност за реализация на нискоквалифицирана работна ръка, както и възможност за малките и средни предприятия, които произвеждат материали за енергийна ефективност. Министърът поясни, че e наясно, че един милиард няма да стигнат за всички сгради в България, но правителството ще продължи да търси възможност за допълване на ресурса при положение, че има интерес към нея.
ОЩЕ ПОДРОБНОСТИ ЗА ПРОГРАМАТА МОЖЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.
Редактор: Ема Димитрова