Резониращите панели в Большой театър са възстановени
Панелите, които играят роля за акустиката в залата, са напълно възстановени, съобщи компанията, която извършва ремонта.
Заради многото реконструкции в залата легендарната акустика не беше на ниво и нейното възстановяване стана една от главните задачи на реставраторите. За участие в проекта привлякохме лидера в областта на архитектурната акустика на театрални и концертни зали - компанията "Мюлер ББМ", а акустичните замервания направиха водещи руски научни институти, казват от компанията. Според нея, за 150 години голяма част от акустичните панели е непригодна, а при огледа на залата през май 2009 година е установено, че е загубена голяма част от детайлите на резониращото дърво.
Идеята на архитекта Алберт Кавос, проектирал зданието след пожара през 1853 година, била залата да бъде построена на принципа на музикален инструмент: дървени подове, панели по стените и прегради. За да подобри резонанса, архитектът даже внесъл корекции в предварителните инструкции за работата по театъра - вместо от желязо, направил тавана също от дърво с цел да избегне прекаления резонанс, свойствен на метала.
За направата на залата е използвана резонираща ела. От такава дървесина създават инструменти за музикантите и по нежност и темброва окраска звученето на този природен материал досега няма достоен заместител, се казва в съобщението на компанията. Акустичните панели предизвикват ефект на «звучене на помещението» за сметка на усилването на идващия от сцената звук с едновременно поглъщане на ехото. Именно тези процеси, благодарение на физико-акустичните свойства на резониращата дървесина, формират необходимите условия за добро възприемане на звученете на вокалните изпълнения и музикалните инструменти.
За възстановяването на липсващите елементи е използвана дървесина, идентична на тази, която е използвана за създаването на панелите през 19 век. Сложността при избора на материал идва от това, че дървесина с подобни свойства се формира едва в определени условия и то при някои дървета, а запасите от този природен материал намалява в горите не само в Русия, но и в целия свят. Въпреки това реставраторите са успели да направят новите акустични панели напълно идентични с предишните, се казва в съобщението.
Снимки: bolshoi.ru