КИИП София-град пояснява данните за силата на земетресенията
Повод са получени запитвания. Представители на камарата посетиха Перник и с. Дивотино, където осем напукани след бедствието къщи ще бъдат съборени.
Селото днес посетиха още еврокомисарят Кристалина Георгиева и вътрешният министър Цветан Цветанов. И Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, замина за засегнатото от земетресението село в община Перник. Той ще се запознае на място с работата на социалните работници, които от четири дни насам приемат молби от пострадалите жители на селото. Вчера и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев посети пострадалото село. Причината беше нарастващото напрежение, породено от недоверието и недоволството на жителите към институциите, отговарящи за възстановяването на щетите по домовете на хората.
Още един мост се е срутил тази сутрин след земетресението на 22 май - този в софийското село Владая. Няма пострадали при инцидента. Съоръжението е свързвало 10 къщи с основната улица във Владая. Заради силното земетресение с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер е поддал брегът, а след това и дъждовете са допринесли за срутването на моста, заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова. „Във Владая работим в момента по 2 моста, които са разрушени вследствие на предишното голямо наводнение. Този мост е третият. За съжаление времето не ни чака”, каза Фандъкова.
Снимка: bTV
Фандъкова добави, че ще бъде предоставен понтонен мост, който ще се използва до изграждането на срутилото се съоръжение. До края на деня мостът ще бъде поставен от изпратените на мястото на инцидента военни части. Те помагат за укрепването на моста. Очаква се още една част от постройката да се срути, тъй като е пропукана сериозно. Стана ясно, че все още не е укрепено и свлачището в района, което е предпоставка за допълнителни проблеми. Преди по-малко от седмица пропадна мостът над река Струма при петричкото село Рибник.
Във връзка с недостатъчната техническа информация и получени запитвания по отношение на земетресенията от последните дни с епицентър в района около Перник, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране София-град счита за свой дълг да даде необходимите пояснения относно оповестяваните данни за силата на земетресенията, казват от камарата. Тя представя кратко изложение за прилаганите към момента практически методи (скали) за определяне на магнитуда и интензивността на земетресенията.
Снимка: citybuild.bg
Европейската макросеизмична скала (EMS) е скала за оценка на сеизмичната активност (силата на земетресенията), използвана в страните от Европейския съюз и другаде по света. Създадена е след като Европейската сеизмологична комисия решава да преразгледа и подобри скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник. Бива обнародвана през 1998 г. като подобрение на пробната версия от 1992 г. и затова е известна и със съкращението EMS-98.
Силата на земетресенията се оценява в два аспекта:
- земетресението като природно явление (магнитуд - М)
- ефектите, или резултатите от земетресението (интензивност - I)
За сеизмичното инженерство основна характеристика на земетресението е неговата интензивност (I), характеризираща предизвиканите на повърхността деформации, повреди и разрушения. Интензивността, диференцирана в степени, се определя на базата на макросеизмични скали, при които степента се определя не чрез инструменти, а по макроефектите от земетресенията - по това как хората са усетили земетресението, какви са разрушенията на сградите, ефектите върху почвата и др.
Скала на Рихтер
Ска̀лата на Рихтер е за определяне и сравняване силата на земетресенията. Тя оценява освободената енергия при земетресението или така нареченият магнитуд. Тя представлява логаритмична ска̀ла на освободената енергия в огнището, измервана с мярка магнитуд:
Скала на Медведев-Шпонхойер-Карник (MSK64)
Скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник (MSK64) е създадена през 1964 г. и се базира на степента на разрушенията, които се развиват в сградите. Поради различната издръжливост на нови и стари сгради са установени отклонения при прилагането на скалата в първоначалният й вид. Затова скалата е ревизирана през 1981 - (MSK81), а през 1998 г. е заменена от Европейската макросеизмична скала (EMS).
Скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник класифицира земетресенията в степени (балове) от 1 до 12 степени, въз основа на три критерия: усещанията на хората; въздействие върху сградите; остатъчни деформации в земната основа и изменения в режима подземните води.
Външните признаци за интензивността на земетресенията и степента на причинените повреди или разрушения по тази скала могат да бъдат резюмирани, както следва:
- По тази скала I-ва, II-ра и III-та степени отговарят на незабележими за човека разтърсванияна повърхността;
- Земетресенията от IV-та и V-та степен се усещат от всички хора, при това се разлюляват висящи предмети, мебелите се преместват и стените се пукат;
- При VI-та и VII-ма степени се появяват пукнатини в стените, разрушават се слаби постройки и се напукват азбесто-циментовите тръби за водоснабдяване. Последното води доотклонения в качествените показатели на питейната вода;
- Земетресение от VIII-ма степен предизвиква многобройни повреди, пукнатини, откъртванена мазилка, падане на комини, разрушаване на отделни сгради. Разрушаване на етернитовии бетонови тръби. Скъсване на местата на включване на водоснабдителната мрежа къмсъоръженията. Възможно е изчезване на води от водоизточниците;
- При VIII-ма, IX-та и X-та степен се срутват и разрушават голяма част от сградите, събарят се кули, чупят се клони и стебла на дърветата. Масово разрушаване на метални водопроводии съоръжения от водоснабдителните системи. Земетресение от XI-та и XII-та степен представлява катастрофа с огромни разрушения и топографски изменения на местността.
Скалата е развита в следните степени, съобразно ефекта от сеизмичното въздействие върху хората, сградите и геологията на района:
Една приблизителна взаимовръзка между магнитуда М и интензивността I.
Взаимовръзка между магнитуда, дълбочината на огнището и степента на сеизмичната интензивност в епицентралната зона (по Корчинский, Бородин)
Бележка: Интензивността на земeтресението на дадено място на повърхността на земята зависи от магнитуда на земетресението в огнището и разстоянието до хипоцентъра на земетресението. Сградите и съоръженията се осигуряват за сеизмични въздействия за максимални изчислителни ускорения за дадени територии, които са дадени в картите за сеизмично райониране. Съществува и корелационна връзка между интензивност и максимално ускорение.
Данни за земетресението от 22.05.2012г. по Bulgarian National Seismological Data Center:
BULGARIA
Area: Перник, България
29km западно от София
2012-05-22 00:00:31
Lat: 42.6; Lon: 23; Depth: 10km
Mag: 5.8
инж. Г. Кордов
инж. А. Мамиян
със съдействието на проф. д-р инж. П. Сотиров