София търси инвеститори за малки ВЕЦ-а по водопроводите
В момента се правят подробните устройствени планове за шест от подходящите осем места за ВЕЦ-ове с мощност до 500 kW.
Тази година ще направим всичко възможно да бъде обявена поръчка за избор на инвеститор за изграждането на ВЕЦ-ове по довеждащи водопроводи на "Софийска вода", съобщи вчера главният архитект на столицата Петър Диков пред Mediapool. Поръчката се очаква от бизнеса с огромен интерес повече от четири години, защото тези централи работят по 24 часа, 365 дни в годината и потенциалът им се използва на 100 процента, без да зависи от атмосферни условия както другите ВЕЦ-ове.
Използването на потенциала на водопроводната мрежа за производство на електроенергия е огромен. Тези ВЕЦ-ове се изграждат на довеждащите водопроводи, като се монтират малки турбини, които използват енергията от свободно падащата вода за производство на ток, който после се продава на НЕК. Целта на произведената електроенергия е получените средства да бъдат инвестирани в обновяване на ВиК мрежата и да се предоставя услугата на поносима цена. Сега тази безплатна енергия се излива във въздуха, обясниха експерти в бранша.
В София подходящи са осем места за изграждане на малки хидроцентрали. За две от тях обаче има реституционни претенции и собствеността не е изцяло на общината, каза зам.-кметът по строителството Ирина Савина. За останалите шест е възложено да бъдат направени подробни устройствени планове.
Турбините, които се монтират, са с мощност от 20 до 700 kW в зависимост от водата, която преминава. Според инсталираната мощност инвестицията в една мини ВЕЦ излиза от 600 хил. лв. до 2 млн. лв. Това означава, че за изграждането на 8-те хидроцентрали ще са необходими около 10 - 15 млн. лв.
Идеята е общината сама да ги направи, като се търси европейско финансиране за изграждането им, а след това с конкурс се избере оператор, който да ги експлоатира, каза Савина. Чрез еврофондове обаче такива проекти не се финансират. Савина все пак допусна възможност хидроцентралите да бъдат изградени и от частен инвеститор. „За" този вариант е и арх. Диков. Решението за финансирането трябва да бъде взето от Столичния общински съвет.
В момента единствено на територията на ВиК-Бургас има изградени такива мощности. Подобни съоръжения се правят и на територията на ВиК-Благоевград. Там това става на принципа на публично-частното партньорство - водният оператор участва с апортна вноска, а инвеститорът "ВЕЦ Енергия Холдинг" влага около 10 млн. лв. в строящите се малки ВЕЦ-ове.