По-строги изисквания за преместваемите обекти прие парламентът
Промени в ЗУТ бяха приети на второ четене.
Парламентът регламентира случаите на поставяне на преместваеми обекти, заложени в на Закона за устройство на територията. С новите разпоредби върху поземлени имоти могат да се поставят увеселителни обекти и такива за административни, търговски и други обслужващи дейности, както и за временно обитаване при бедствия.
За увеселителните и за обслужващите дейности е необходимо разрешение за поставяне въз основа на схема и документация, одобрени от главния архитект на общината. Схемата определя протранственото разположение, вида, типа, размерите и предназначението на обекта. В зависимост от последното се представя индивидуален проект, който съдържа архитектурно-художествена и инженерно-техническа част, или типов проект, придружен с декларация за характеристиките на обекта, издадена от производителя въз основа на протоколи от изпитване, изчисления или сертификат за система за управление на качеството, или на документи, удостоверяващи съответствието с техническите изисквания.
Условията и редът за издаване на разрешението за поставяне на обектите, за одобряване и за изискванията към схемата и проектната документация се определят с наредба на Общинския съвет. Поставянето на преместваеми обекти в урегулираните поземлени имоти се разрешава само ако не се надвишават установените в подробния устройствен план показатели. В паркове и градини поставянето на преместваеми обекти се извършва по ред, определен с наредба. Максималните размери, конструктивното и архитектурно-художественото оформление на преместваемите обекти, както и на обектите, които се разполагат в поземлени имоти за времето на провеждане на обществени мероприятия, също се определят с наредбата.
Освен кметовете на общини, вече и ДНСК ще може да премахва преместваеми обекти. Едно от основанията за демонтиране на павилиони и други мобилни обекти е, ако не са включени в уличната канализация или не е изградена локална система за отвеждане на отпадните води, при положение че са захранени с вода. За обекти, определени за селищни образувания с национално значение или на територията на морските плажове, обстоятелствата за премахване ще се установяват от органите на ДНСК.
Предложенията идват от НФСБ с мотива, че досега за преместваемите обекти не е имало никакви изисквания. От ДПС пък остро възразиха срещу промените, тъй като според тях с новите текстове ще се натоварят гражданите, занимаващи се с дребен бизнес.
С други промени в ЗУТ депутатите приеха, че сградни водопроводни и канализационни мрежи, електрически уредби за ниско напрежение и физическа инфраструктура могат да се изграждат без разрешение за строеж.