Свеждат паметниците на културата до минимум. Главният архитект разчита на Закона на паметниците на културата за подобряване на положението

244
Ще се извърши актуализиране на картотеката на паметниците на културата, за да се прецени реалната им стойност и те да бъдат сведени до минимум. Това  каза главният архитект на София Петър Диков на среща с директора на Националния институт за паметниците на културата (НИПК) Георги Угринов.

Според Угринов трябва да има съществена промяна в закона, която да ангажира и задължава собствениците на паметници на културата да се грижат за сградите.
Диков цитира Закона за паметниците на културата, според който разходите за аварийни ремонти и поддръжка на паметниците на културата се поемат от общината или държавата срещу ипотека, ако техните собственици са неспособни да ги поемат. Диков посочи още, че средствата за изучаване, проучване, проектиране на извършване на укрепителни, възстановителни и консервативни работи, по имоти – паметници на културата, собственост на граждани, са за сметка на държавата.
Тези законови положения обаче не се прилагат. Диков заяви, че ще се иска юридическо тълкуване, за да може законът да влезе в действие.
Той поясни, че в момента един от големите проблеми при грижата за сградите е липсата на средства в общинските бюджети, но задейства ли се този закон, с въвеждането на ипотеката средства ще има.
В момента се съставя списък, в който ще бъдат описани опасните сгради, сградите с регламентирани преустройства, както и сградите, в които са извършени нерегламентирани преустройства, съобщи Петър Диков. Ще има и картотека за сгради с опасни елементи по фасадите.
Въпреки тези мерки, остава проблемът с отношението и несъдействието  от страна на собствениците, сподели архитект Влади Калинов, завеждащ “Контрол върху строителството” . Това забавя работата на общината, обясни той.