Създайте подходящ микроклимат в жилището си
Наред с температурата и въздушните течения, елементи на вътрешния микроклимат са качеството на въздуха и наличието на вредни вещества.
Какво е качеството на вътрешния въздух в детските стаи в България? Как концентрацията на въглероден двуокис и други вещества, отделени от образуването на плесени и мухъл влияят на здравето на децата ни? Резултатите от проучване на Техническия университет по програма Allhome показват това. Проучването беше представено по време на Втората конференция Пасивни сгради България в Интер Експо Център на 27 януари.
Втората фаза на проекта е проведена в периода декември 2004-март 2005 в София и Бургас. Децата, поканени да участват в тази част на изследването, са подбрани на база на събраната информация за наличието на алергични/астматични симптоми и дигнози в първата фаза на проучването и на база на въпросник, изпратен до родителите преди началото на втората фаза на проекта. По този начин са подбрани 272 деца (136 без симптоми/диагнози и 136 със симптоми/диагнози). От тях родителите на 216 деца (101 без симптоми/диагнози и 115 със симптоми/диагнози) са се съгласили да участват в тази фаза на проекта, включваща инспекция в домовете и медицински тестове за децата.
Кожен тест
В хода на проучването са посетени 209 дома (216 деца, от които 7 двойки близнаци). Извършена е субективна оценка на микроклимата от обучени за целта инспектори. Те са оценили наличието и размера на проблеми с наличието на влага и мухъл в дома, както и на качеството на въздуха в отделните помещения. Също така са били събрани проби с домашен прах от детската стая (вкл. леглото на детето) и всекидневната. Проведени са непрекъснати замервания на температурата и влажността на въздуха и концентрацията на въглеродния двуокис (индикация за вентилиране на дома) в детската стая в продължение на едно денонощие.
Измерване на влажност, температура и ниво на въглероден двуокис
Наличието на влага в жилището предизвиква технически проблеми в сградата (деградиране на строителните елементи) и влошаване на здравето на обитателите (например алергична симптоматика). Още през 20-те години на миналия век, Leeuwen (1924), е един от първите, който насочва вниманието върху негативното влияние на влагата и мухъла в жилищата върху здравето на обитателите им. В началото на този век, в изследването NORDDAMP на Bornehag и колектив (2001), се потвърждава отново връзката между наличието на влага в жилището и проблемите със здравето на живеещите, като кашлица, свиркащо дишане в гърдите и астма. До този извод авторите стигат след обработка на информацията от 61 изследвания, проведени в различни краища на света, като посочват, че рискът за появата на тези здравословни проблеми е от 1.4 до 2.2 пъти по-голям в сравнение със случаите, когато в жилището не се наблюдава наличието на влага. Подобни резултати са представени в проучването EUROEXPO (Bornehag и колектив, 2004) и в изследването Damp Indoor Spaces and Health (The Institute of Medicine, 2004). Въпреки многобройните доказателства за негативното влияние на влагата в жилището върху здравето на обитателите му, механизмът за възникване на подобни здравословни проблеми остава неясен.
Видим мухъл и плесен по стените на жилището
Повече от една трета от родителите (35.8%) са докладвали за наличието на мухъл или петна от влага в спалнята на детето и/или на родителите и повече от 20% от тях за конденз или капчици вода (повече от 5 см през зимата) върху вътрешната страна в долната част на прозорците. Значително по-често за наличието на подобни проблеми се съобщава от семействата, живеещи в Бургас (39.2%) в сравнение с тези в София (31.9%, данните не са представени). Кондензация по прозорците (повече от 5 см) е значително по-често наблюдавана от родителите, живеещи в тухлени апартаменти, използващи електрическо отопление (35% в сравнение с 27.9%, използващи отопление с радиатори с топла вода), и естествена вентилация (30.3% в сравнение с 26.3% - вентилация в кухнята).
Конденз по прозореца
Организаторите на изследването дават и някои полезни съвети:
Предотвратете наличието на влага и мухъл във вашия дом
Добре уплътните прозорци ограничават достъпа на свеж въздух, което може да доведе до повишени нива на плесени и битови замърсители. Постоянното (отварянето на малък прозорец) или често проветряване е добро решение на този проблем. Наличието на кондензация от вътрешната страна на прозорци и повърхностти е индикация за недостатъчно вентилиране на помещението. Ремонтирайте щетите от течове, наводния и други повреди, причинени от вода незабавно след появата им. Сушенето на пране в жилището трябва да се избягва, тъй като то е също източник на водна пара. След вземане на душ банята трябва да се проветрява директно навън, а не към жилището. Вратите на баните трябва да бъдат затворени. Забърсване на стените в банята след душ е превантивна мярка срещу образуване на мухъл и плесен. Не поставяйте шкафове и картини на външните стени без топлинна изолация. Не боядисвайте тапетите във вашия дом. Липсата на топлоизолация по външните ограждащи елементи (стени, под, таван) увеличава риска от развитие на плесени и мухъл. Особено застрашени са външните ъгли.
Наличие на влага в жилището
Минимизирайте наличието на алергени и замърсители на въздуха
За да сведете до минимум наличието на акари (микрокърлежи), подменяйте често чаршафите и спалното бельо (за новородено бебе се препоръчва на 3 дни) и ги перете при висока температура (≥60ºС). Сведете до минимум наличието на пухени играчки в стаята на вашето дете. Необходимо е те да бъдат изпрани при температура от 55-60 º С или да бъдат замразени във фризер, за да бъдат премахнати акарите в тях. Редовно забърсвайте праха в дома. При възможност при смяна на спалното бельо почистете с прахосмукачка дюшека. Излагайте матрака/дюшека и килимите на пряка слънчева светлина (повече от 3 часа). Възглавниците и юрганите също трябва да се проветряват редовно. Елиминирайте огнищата на хлебарки (едни от най-големите провокатори на алергични реакции). Поддържайте хигиена относно наличието на хранителни остатъци. Препоръчително е да отглеждате домашни любимци извън дома. От изключителна важност е в дома на детето да не се пуши. Цигареният дим повишава от два до пет пъти вероятноста да развиете астма или други респираторни проблеми на основата на пасивно пушене. Изборът на мебели и настилки е също от значение. Мебелировка от кожа, дърво и метал не задържа толкова прах. При производството на мебели от пресовани частици се използват лепила, които мога да отделят пари, причиняващи дразнене. Някой подови настилки от винил (PVC) съдържат съставки, свързвани с повишена честота на случаите на асматично болни деца. Избягвайте тези материали и проветрявайте често жилището.
Събиране на проби от прах от леглото на детето
Температура и относителна влажност на въздуха във Вашия дом
Действащите в момента нормативни разпоредби за проектиране на отоплителни инсталации в България предвиждат поддържането на нормирана температура в жилищните сгради през отоплителния период в диапазона 18-22 ºC, като стойността за кухни е 18 ºC, за спалня, дневна, столова, хол, вестибюл - 20C и за баня с вана или душ - 22 ºC. Международният стандарт ISO 7730-94 препоръчва температурата на въздуха в обитаваните помещения да бъде през зимния период в диапазона 20-24 ºC (22 ºC ± 2 ºC), а през летния - 23-26 ºC (24,5 ºC ±1,5 ºC). Температурата, посочена в този стандарт, е така наречената оперативна температура, която най-често е средната стойност от температурата на въздуха и температура на ограждащите повърхности.
Отдаваната влага в помещенията е проблем и нейното поддържане в рамките на допустимите норми е от първостепенна важност. При подходяща температура и липса на достатъчна вентилация, влагата в помещението е важен фактор за появата и развитието на плесен и мухъл от вътрешната страна ограждащите елементи. Според изискванията, посочени в стандарта ISO 7730-94, относителната влажност на въздуха в жилището трябва да е в интервала 30-70%. За предотвратяване наличието на акари в дома, Световната Здравна Организация и Световната Организацията на алерголозите препоръчва относителна влажност на въздуха под 50%.
Влага и мухъл в банята
Не бойдисвайте там, където ще живеят малки деца
Реконструкции в дома, боядисване и поставяне на нова мебелировка означава повишаване на концетрацията на химични съединения за един определен период от време. До каква степен това оказва влияние върху здравето на децата е все още не напълно проучено, но има изследвания, които показват, че може би съществува връзка между прясно боядисани помещения и заболявания на дихателните пътища при много малки деца. По тази причина се препоръчва да се избягва боядисването на помещения, непосредствено преди те да бъдат обитавани от много малки деца.
Газови печки и печки на дърва не се препоръчват за хора с алергии
Отделянето на газове, предимно NOx, от газови печки води до увеличаване на риска към заболявания на дихателните пътища, главно при хора с алергии. Печките на дърва отделят значително количество газове. В комбинация с "по-уплътнени" жилища това води до повишаване нивото на замърсители в дома, което от своя страна може да окаже влияние върху здравето на обитателите. В статия на Honicky и Osborne от 1991 се посочва, че съществува връзка между увеличавене броя на респираторни заболявания при деца и наличието на печки на дърва.
Печка на дърва