Тепетата като форми на живот

565
Последната Беседка за 2015 г. подсказва разнообразието от времеви, културни, социални, демографски и събитийни пластове на безспорния символ на Пловдив.

Дискусията ще се проведе на 10 декември от 18 часа в artnewscafe с модератор Катрин Сариева. 

 


Снимковият материал от сегашните форми на обитаване, със съответната архитектурна визия, начини на използване на пространството, битови и социални йерархии, разкрива едни по-непознати или незабелязани щрихи от обичайното гидово представяне на града. Старият град не е само в застиналите възрожденски къщи, но и в махленско живеене извън щракането на фотографски апарати. На Сахат тепе нe е единствена емблема часовниковата кула, а и изключителните архитектурни творения на водещи архитекти от първите десетилетия на 20 век, притежавани и обитавани от забележителни личности, част от българската история. Така както и Бунарджика не е Альоша, а разнообразие от стилове на живот и манталитети. Непознатото Джендем тепе - хълм на нимфи и дриади, си има собствена аура, едновременно мистична и делнична.

Наред с настоящето на пловдивските тепета, историкът Владимир Балчев чрез архивни кадри ще покаже атмосферата на живеене по и между хълмовете, във формите на застрояване и използване на тези пространства, както с радостите и пристрастията, но и мъките на пловдивчани по тези места от първата половина на 20 век.

През 2015 г. фондация „Отворени Изкуства" продължи традицията на проекта си „Беседка за града" за създаване на интерес, познание и гражданска ангажираност към типични, но и не напълно познати или неглижирани пловдивски топоси, като наблюдава начините на тяхното обитаване. За всяка отделна дискусия организаторитe канят участници в разговора, които да представят позиция или експертно мнение. Целта е да се направи историческо и съвременно обговаряне на специфични пловдивски пространства, както и да се начертаят интересни маршрути, които да залегнат като материал за издаването на второ осъвременено издание на Алтернативна карта на Пловдив.

 

Темите на БЕСЕДКА ЗА ГРАДА 2015:

 

"Махалата - Хаджи Хасан махала"
"Реката - начини на обитаване /Каршияка, Мараша, Столипиново/"
"Социалният живот на панелките /ж.к."Тракия"/"
"Тепетата като форми на градски живот"

 

Проектът „Беседка за града" стартира през 2012 г. по инициатива на фондация „Отворени изкуства" в партньорство със Студио 8 ½. Представлява серия от дискусии по предварително подбрани и подготвени теми, засягащи град Пловдив. На основа на разгледаните и дискутирани тогава теми: „СОЦ" - наследството на Пловдив", „Тютюневите складове на Пловдив", „Квартал Капана", „Баухаус под тепетата", през 2013 г. година фондация „Отворени Изкуства" и Студио 8 ½ съставят и издават Alternative Map of Plovdiv, като добавят още и маршрутите „Религии" и „Улица Отец Паисий". 

 

Редактор: Ема Димитрова