30 % от територията, контролирана от РИОСВ–Смолян, попада в “Натура 2000”

318
Почти 30 % от територията, контролирана от РИОСВ – Смолян, попада в “Натура 2000”. Това стана ясно на работна среща и обществено обсъждане на четирите защитени зони, организирана от екоинспекцията и Българско дружество за защита на птиците /БДЗП/.

Само едно от потенциалните защитени зони по “Натура 2000” изцяло попада на територията на РИОСВ – Смолян, съобщи Екатерина Гаджева от пресцентъра на районната екоинспекция. Това е зоната “Триград – Мурсалица”, разположена на територията на общините Борино, Девин, Доспат и Смолян и е с обща площ 55 327 хектара. Преобладаващата собственост е държавна – 74%, общинската е 12%, а частната – 14%. Зоната цели опазването на застрашени птици като ливаден дърдавец, ловен сокол, белошипа ветрушка и др.
Потенциално защитената зона “Добростан” обхваща 20 903,9 хектара от територията на РИОСВ – Смолян. Това са 25 % от цялата площ на зоната, целяща опазването на най-многочислената популация у нас на световно застрашения вид белошита ветрушка, скалния и царския орел, египетския лешояд, чухал и черен щъркел. Зоната обхваща част от общините Баните, Лъки и Смолян. И тук преобладаващата собственост е държавна – 70 %.
За опазването на скален орел, трипръст и сив кълвач, глухар, осояд и др. е предложена защитена зона “Персенк”. Общата площ на зоната е 15 677,46 хектара, от които 93 % са на територията на РИОСВ – Смолян, попадаща в общините Чепеларе, Девин и Смолян. Това е единствената зона в която преобладаваща е частната собственост – 47 %, държавата собственост е 39 5, а общинската – 19%.
Само 8 % от общата площ или 10 054,21 хектара от потенциално защитена зона “Западни Родопи” е на територията на РИОСВ – Смолян и попада на територията на общините Доспат, Борино и Девин. Целта е на тази площ да се създадат условия за опазването на глухар, лещарка, кукумявка, осояд и др. В зоната 95 % от собствеността е държавна и само 2 % частна.