Целта ни е да бъдем доставчик на решения за ландшафтната архитектура

2651
Това каза ръководителят „Продажби” на „Земелрок Щайн унд Дизайн" ЕООД инж. Васил Попов на работна среща и откриване на изложба на компанията.  

Третото издание на изложбата „Красота, качество, функционалност" отново представя проекти, реализирани с продукти на Semmelrock. Интересното е, че снимките са придружени от мнения и препоръки на проектантите, които споделят своя опит при работата си по представените обекти. Изложбата може да бъде разгледана в Централния дом на архитекта в столицата на ул. "Кракра" 11 до 30 юни.

 

 

Откриването на изложбата беше съпроводено от работна среща с ландшафтни архитекти и архитекти - тя беше и първата част проведената в САБ първа среща на новия главен архитект на София Здравко Здравков с браншови организации. Дискусията, организирана от Semmelrock Stein+Design, беше  посветена на „предизвикателствата" при проектирането на съвременната градска среда.

 

 

Инж. Попов представи продуктови решения, чийто дизайн е разработен с цел грижа за околната среда. „След като повече от пет години активно доставяме продукти за различни обекти в България, като паркове, площади, търговски обекти и индустриални площи, курортни комплекси и други, можем да кажем, че има какво да добавим и по темата екология. Защото освен бизнес, имаме и задължение към това общество - да подпомогнем подобряването комфорта на живот", сподели инж. Попов.

 

 

Ръководителят „Продажби” на „Земелрок Щайн унд Дизайн" акцентира върху екологичните ползи при оформянето на площи с бетонови настилки, предвид разрастването на градовете и климатичните промени. Способността на т.нар. "урбанизирани повърхности'' за абсорбиране/отдаване или отразяване на слънчевата енергия, осигуряването на задържане и забавено отдаванена дъждовната влага, както и отклоняването или промяната на скоростта на въздушните течения, имат сериозно влияние върху опазването на градския микроклимат. Това е причината Semmelrock да работи върху производството на настилки, които да подпомагат оптимизирането на влагата, опазването на почвата от ерозия и подобряване качеството на живот.

 

 

Приблизително половината от покритите площи в градовете са предназначени за автомобилен или велотранспорт. В повечето случаи те са покрити с асфалт, лят бетон или каменни настилки. Същото важи и за пешеходните пространства.

 

Съществува обаче възможност по-голямата част от тези зони да бъдат изпълнени с алтернативни покрития като бетонови павета, плочи, перфоплочи или други водопропускливи покрития, плаващо монтирани или фиксирани с дренажни системи, без да се губят естетичността, високото качество и екологичността, като в същото време се щадят ресурси, като се има предвид, че бетонът е материал, подходящ за многократно рециклиране", каза инж. Попов.

 

Водопропускливите настилки правят възможна обмяната на влага между почвата и въздуха. Това означава, че те са в състояние да поемат дъждовната вода, да я задържат и по-късно да я отдадат на въздуха. Тези повърхности могат да бъдат озеленени с подходящи растения и да останат важна жизнена среда за други растения и животни.

 

За разлика от стандартните строителни повърхности, зелените реагират на слънчевите лъчи с изпарение на влага. В сравнение с тъмните асфалтови повърхности, светлите настилки отразяват повече светлина и топлина. Това води до значително подобряване на термичния комфорт на средата на живот.

 

 

В някои европейски страни наводненията са голям проблем и държавите работят за защита срещу тях. У нас това не е тема, на която се обръща особено внимание", отбеляза ръководителят „Продажби" на „Земелрок Щайн унд Дизайн" ЕООД. А ползите от  водопропускливите повърхности не трябва да се пренебрегват, защото с тяхна помощ се редуцира оттичането на дъждовната вода, което пък от своя страна облекчава канализационната мрежа и служи като пасивна защита срещу наводнения на урбанизираните територии. „Има пилотни проекти за малки улици в градовете, изпълнени с бетонови настилки с водопропусклива фуга, и ние работим в тази посока", каза инж. Попов.

 

 

Приносът на най-големия производител на бетонови изделия в България към устойчивото развитие на градовете е в използването на 99% естествени суровини в производството на продукти, подлежащи на 100% рециклиране. За оформяне на зелени площи Semmelrock разработва плочи и настилки с формати, които осигуряват възможност за монтаж на широка тревна фуга, както и ниски архитектурни елементи за озеленяване (кашпи), цветарници и други. „Целта ни е „Земелрок" да излезе от рамките на обикновен производител на бетонови изделия и да стане доставчик на решения за ландшафтната архитектура", каза инж. Попов. 

 

 

Успехът на Semmelrock се дължи на факта, че компанията работи съвместно с архитектите и се стреми да удовлетворява нуждите им от продукти и решения при реализирането на идеите и концепциите, заложени в проектите. "С колегите от „Земелрок" сме работили по много проекти", каза доц. д-р ланд. арх. Веляна Найденова. Тя и ланд. арх. Добромира Лулчева показаха нови за България елементи на зелената система, в които продуктите на компанията намират отлично приложение.

 

 

Продуктовата гама на Semmelrock може да гарантира успешно съживяване на разрушени и изоставени територии, които наблюдаваме в почти всички населени места в цялата страна. Добра възможност за ревитализация на тези пространства е превръщането им в паркове. „Всички съществуващи оригинални, но износени и стари елементи в градската среда, могат да бъдат пресъздадени с тези продукти отново", каза ланд. арх. Найденова.  

 

 

 

С помощта на отличаващите се решения за градска среда на „Земелрок" на ниво град могат да се оформят зелени коридори, които да свързват крайградски паркове с централните градски райони и да създават зелени мостове между градска и извънградска среда. А в комбинация с различните видове растителност, решетки за улично озеленяване и парково-архитектурни елементи, с разнообразните настилки и други системи на фирмата може да се постигне идентификация на градската среда на ниво район.

 

 

Друга възможност за приложение на продуктите на Semmelrock са устойчиви решения при създаването на нови допълващи форми на уличното озеленяване - например за т.нар. „Дъждовни градини". У нас за съжаление подобни реализации все още няма.

 

 

Още едно подходящо приложение на продуктите на компанията е при покривното озеленяване, особено на ниво терен /интензивни и семи-интензивни покривни градини/. 

 

 

Мултифункционалното приложение на системите за изграждане на ниска градинска архитектура например дава възможност за оформяне на декоративни „мини градини", подходящи за монтаж не само в двора, но и на терасата, покрива или други характерни за градската среда площи. Създаването на богата и разнообразна гама от продукти, осигуряващи грижа за околната среда, е посока в която Semmelrock продължава да работи, за да бъдат градовете ни „по-здравословно, атрактивно и сигурно място за живот".